ایسنا نوشت:

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: پیمانهای پولی کشور را از بلوک ارزهای غربی که آن را مورد تحریم قرار می دهند خارج می کند،این درحالی است که به دلیل مشکلاتی که در عرصه بین الملل با آن مواجه هستیم تاکنون به انعقاد این پیمانها وارد نشده ایم.

ابراهیم شیبانی رییس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی،با اشاره به گزارشی که این شورا در سال گذشته در رابطه با پیمانهای پولی دو جانبه حضور مقام معظم رهبری ارائه کرده است، اظهار داشت: ایشان هم به طور جدی پیگیر این موضوع هستند و دستورات لازم را صادر کردند.

او با بیان اینکه تاکنون هم موضوع پیمانهای پولی برای ایران دیر اجرایی شده ، عنوان کرد: این در حالی است که کشورهایی که مشکلات ما را هم نداشتند در این رابطه اقدام کرده و از چنبره دلار خارج شده اند؛ بنابراین با توجه به اینکه ارز در آینده هم تقویت خواهد شد مناسب است تا امکان پرداخت و دریافت کشور را پراکنده کنیم.

وی با اشاره به اقدام اخیر بانک مرکزی برای انعقاد پیمانهای پولی با سه کشور افزود: طبیعتا اگر بتوان قراردادها را با کشورهای بزرگتر ببندیم مناسب ترخواهد بود.

رییس کمیسیون اقتصادی شورای راهبردی روابط خارجی تاکیدکرد که در پیمانهای پولی که ایران به آن وارد می شود باید توجه داشت که حتما به صورت صادرات و واردات باشد یعنی اینکه اگر قرار باشد فقط از طرف ایران نفت صادر شود ممکن نیست، بلکه باید مراودات وجود داشته باشد.

شیبانی که در فاصله سالهای 1382 تا 1386 ریاست بانک مرکزی را نیز بر عهده داشته است در رابطه با ورود بانک مرکزی به پیمانهای پولی در آن دوره خاطرنشان کرد: در بانک مرکزی پیمانهای ما از طریق اتحادیه پایاپای آسیایی که به پول محلی کشورها تسویه می شد بود. که ایران و چند کشور از جمله هند، پاکستان، نپال، بوتان، بنگلادش، سریلانکا در آن عضو بودند و در همین قالب انجام می شد و نوعی پیمان چند جانبه به حساب می آمد.

وی یادآور شد: در اوایل دهه 80 با توجه به اینکه بحث تحریمها به این گونه مطرح نبود نیاز چندانی به پیمانهای پولی احساس نمی شد و فراتر از پیمانهای اتحادیه پایاپای آسیایی هم نبود با این وجود دبیرخانه این اتحادیه در تهران بود که متاسفانه بعدها از عملکرد آن حذف شدیم و نتوانستیم خود را در این اتحادیه حفظ و از جایگاه خود دفاع کنیم.

3535

 

کد خبر 432717

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =