۰ نفر
۱۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷

اقتصاد نیوز نوشت:

رئیس اتحادیه طلا و جواهر مطرح کرد کاهش قیمت طلا وسکه براثر افت جهانی اونس است نه مذاکرات هسته ای.

نرخ طلا و سکه در بازار داخلی با وجود آن که چند ماهی روند با ثباتی را طی کرده بود، در روز پایانی هفته گذشته روند نزولی به خود گرفت که این روند نزولی طلا، باعث کاهش ارزش سکه تمام به کمتر از 900 هزار تومان شد و همچنان این رویه ماندگار است.

در سال‌جاری نرخ ارزش طلا در بازار داخلی در محدوده 92 تا 93 هزار تومان در نوسان بود، نرخ طلا با توجه به ارزش انس جهانی و ارزش دلار در بازار آزاد تعیین می‌شود که با توجه به روند کاهشی این دو مولفه تاثیرگذار در بازار تهران کاهش ارزش طلای خام به کمتر از 92 هزار تومان در هر گرم منطقی است اما سوال اصلی در این کاهش قیمت، کاهش ارزش سکه تمام به کمتر از 900 هزار تومان است زیرا با توجه به وزن و ارزش طلای به کار رفته در سکه تمام و هزینه‌های ضرب سکه، ارزش واقعی سکه تمام باید در حدود 913 هزار تومان باشد.

در این رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر معتقد است که  کاهش قیمت طلا و سکه در بازار تهران تنها به واسطه کاهش ارزش جهانی طلا و ارزش دلار در بازار آزاد است.

محمد کشتی‌آرای‌ اظهار کرد: کاهش ارزش طلا و سکه از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده که بنابر گزارشات می‌توان گفت قیمت‌های پنجشنبه و امروز(شنبه) با یکدیگر یکسان بوده و تغییری در آن‌ها لحاظ نشده است.

او ادامه داد: بزرگ‌ترین سوال در شرایط فعلی مبنی بر آن است که آیا با شرایط فعلی خریدو و فروشی صورت می‌گیرد یا خیر؟، در حال حاضر داد و ستد با احتیاط انجام می‌شود و همگان به دنبال آن هستند که آینده بازار چگونه رقم خواهد خورد.

وی با تاکید بر این که داد‌و‌ستد با کندی انجام می‌شود، ‌تصریح کرد: بیشترین نوسان در مرود سکه تمام رخ داده که این موضوع به دلیل آن است که مبنای سرمایه‌گذاری و دادوستد سکه تمام به ویژه طرح امام است.

کشتی‌آرای خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین دلیل کاهش نرخ طلا و سکه در بازار تهران به واسطه کاهش ارزش انس جهانی و تا حدودی ارزش ارز به ویژه دلار در بازار آزاد است.

او در پاسخ به این سوال مبنی بر این که آیا خبر واردات 13 تن طلا از سوی بانک‌مرکزی بر کاهش قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است، بیان کرد: خبر واردات از لحاظ روانی و اقتصادی تاثیری بر روند بازار طلا و سکه نداشته است، طلای وارد شده به کشور به انبار‌ها و محل ذخیره طلا توسط بانک‌مرکزی منتقل می‌شود و وارد بازار نمی‌شود.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر افزود: طلا به دلیل آن که کالایی نیست که افت مدل داشته باشد، در زمان ورود به بازار قیمت‌ها را دستخوش تغییر نخواهد کرد.

وی در رابطه با تاثیر مذاکرات هسته‌ای در زمان فعلی بر بازار طلا، گفت: به دلیل آن که نتیجه مذاکرات مهم بوده و آن بر روند بازار تاثیرگذار است در حال حاضر بازار نسبت به این مذاکرات واکنشی از خود نشان نداده است.

دلیل اصلی کاهش ارزش انس جهانی طلا به واسطه مثبت بودن نرخ‌های اقتصادی آمریکا و تضعیف ارزش دلار بوده است.

 

نرخ طلا و سکه روز 13تیر

انس جهانی

1169 دلار و 30 سنت

طلای 18 عیار

91 هزار و 446 تومان

سکه تمام بهار

894 هزار تومان

سکه تمام(امامی)

895 هزار تومان

نیم سکه

455 هزار تومان

ربع سکه

256 هزار تومان

سکه یک گرمی

168 هزار تومان

 

 

3939

کد خبر 432909

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =