چند نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند؟/ 1700 میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز برای تسهیلات ازدواج

طبق تازه ترین آمارها حدود 574 هزار نفر در نوبت دریافت تسهیلات ازدواج هستند که پرداخت وام به آن ها حداقل 1700 میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد.

مریم یعقوبی

پرداخت وام ازدواج در آینده نه چندان دور به یکی از چالش های بزرگ شبکه بانکی تبدیل می شود. گرچه هم اکنون نیز اعطای وام به متقاضیان برای بانک ها و بانک مرکزی کار ساده ای نیست؛ به گفته مسئولان بانک مرکزی تا پایان روز نهم تیر ماه سال جاری 574 هزار و 997 نفر در سامانه دریافت تسهیلات ازدواج ثبت نام کرده اند که با فرض پرداخت 3 میلیون تومان وام به هر یک از آن ها، شبکه بانکی باید 1724 میلیارد و 991 میلیون تومان منابع تجهیز کند.

این در حالی است که بنابر بخشنامه وام ازدواج، مبلغ تهیلات ایثارگران دو برابر یعنی 6 میلیون تومان است و قاعدتا منابع لازم برای پرداخت وام به همه متقاضیان بیش از 1724 میلیارد تومان خواهد بود.

برای درک نسبت این رقم و فاصله آن با توان تسهیلات دهی بانک ها کافی است نگاهی به کل تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده توسط شبکه بانکی در سال 93 داشته باشیم؛ بانک ها و مؤسسات اعتباری کشور تا پایان بهمن ماه سال 93 حدودا 29 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده اند.

طبق گزارش های بانک مرکزی در سال جاری حدود 4 هزار و 403 میلیارد ریال تسهیلات در قالب 146 هزار و 472 فقره وام به متقاضیان پرداخت شده است.

این پرداخت ها در شرایطی انجام گرفته است که هم اکنون 24 بانک، مؤسسه اعتباری و صندوق قرضه الحسنه در شبکه پرداخت تسهیلات حضور دارند. بانک های آینده،کارآفرین، اقتصاد نوین و قوامین به تازگی به جمع پرداخت کنندگان تسهیلات ازدواج اضافه شده اند.

صندوق مهر امام رضا(ع) هم که دو سال از گردوه پرداخت تسهیلات ازدواج بیرون بود از نهم اردیبهشت ماه مجددا به جمع تسهیلات دهندگان اضافه شده است.

به استناد آمارهای بانک مرکزی از ابتدای فعالیت سامانه تسهیلات ازدواج در سال 88 تا تیرماه امسال جمعا 6 میلیون و 920 هزار و 590 نفر وام ازدواج گرفته اند. برای پرداخت تسهیلات به این عده رقمی بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان اعتبار صرف شده است.

یکی از اتفاقاتی که اخیرا در مقررات مربوط به طلاق رخ داده، اضافه شدن شرط تسویه وام ازدواج پیش از صدور حکم طلاق است. بنابر بخشنامه ای که از مهر ماه سال گذشته ابلاغ شده است، زوج های متقاضی متارکه باید اقساط تسهیلات ازدواج را تسویه کنند. 

22339

کد خبر 432942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =