جشن شکرگزاری ساحل‌نشینان برای جریان آب در گاوخونی/چشم انتظاری تالاب برای جریان مداوم آب

پس از 10 سال فراق بالاخره چشم تالاب گاوخونی به دیدار یار روشن شد و ساحل‌نشینانی که خود مهم ترین دلیل این اتفاق مبارک بودند در جوار این تالاب زیبا جشن شکرگزاری برپا کردند اما در بحبوبه این خوشحالی ها نباید فراموش کنیم که این تالاب زیبای بین المللی همچنان چشم انتظار تداوم جریان آب برای زندگی دایمی و بخشیدن روح زندگی به محیط زیست اطراف است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در اصفهان، بالاخره زاینده رود به تالاب گاوخونی رسید و دو یار قدیمی پس از 10 سال با یکدیگر تجدید دیدار کردند.

مردم ساحل‌نشین و دوست داران محیط زیست از دور و نزدیک آمده بودند تا در جشن شکرگزاری به مناسبت رسیدن آب به تالاب گاوخونی شرکت کنند؛ مردمی که خود مهم‌ترین دلیل این اتفاق مبارک بودند.

در طول سالهای گذشته سوء مدیریت در ارتباط با حوضه آبریز دریاچه گاوخونی موجب مشکلات عدیده ای برای این تالاب بین المللی شده بود به گونه ای که کاهش چشم گیر پوشش گیاهی و نمکی شدن تالاب و کاهش تنوع جانوران در این منطقه  از مهم ترین این عوارض بود.

از سویی تالاب‌ها نقش مهمی در ایجاد تعادل آب و هوایی و تصفیه پساب‌ها دارند اما با توجه به خشکی 10 ساله تالاب علاوه بر هوای بسیار نامناسب، پساب‌های ورودی به دلیل از دست رفتن این کارکرد مهم تالاب، خود به عاملی خطرناک مبدل شده و پراکنش ریزگردهای سمی با باد به تمامی شهرهای اطراف و حتی پایتخت از مهم ترین عوارض خشکسالی تالاب محسوب می شد.

در طول این سالها بارها و بارها مسئولان قول‌هایی در ارتباط با احیای تالاب و تامین حق آبه آن داده بودند که هیچ کدام عملیاتی نشد.

امروز در حالی آب به تالاب گاوخونی رسید که باور آن بسیار سخت می‌نمود چراکه تالاب آخرین نقطه دارای حق آبه در مسیر زاینده رود بود و شاید به همین دلیل در طول این سالها نخستین جایی بود که حق برداشت از ح‌قآبه آن برای مصارف دیگر به اذهان خطور می کرد اما بالخره با عزم جدی مسئولان محیط زیست این رویای دست نیافتنی با همکاری مسئولان و مردم جامه عمل به خود پوشانید و مردم نیز آمدند تا شکرگزار این موهبت الهی که با همیاری و همدلی به دست آمده بود شوند.

اکنون آب در دل تالاب گاوخونی به جریان زندگی بخش خود مشغول است اما در  کنار خوشحالی برای جریان دوباره آب در تالاب، نباید فراموش کنیم که این تالاب زیبای بین المللی همچنان چشم انتظار تداوم جریان آب برای زندگی دایمی خویش است تا از این طریق با جریان زندگی دایمی خود به محیط زیست اطراف نیز  روح زندگی دوباره ببخشد.

رضا خلیلی ورزنه در این ارتباط می گوید: این موضوع که آب به گاوخونی برسد برای بسیاری از مردم و مسئولان رویایی بیش نبود اما با همکاری دولت و مردم محقق شد.

وی با بیان اینکه در طول سالهای گذشته تنها 10 درصد خشکسالی اقلیمی است و 80 درصد آن به دلیل برداشتهای غیرمجاز بوده است، افزود: مردم به یاری دولت آمدند و با مهار پمپاژها و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز کمک کردند تا حق آبه تالاب تامین و آب زاینده رود به تالاب برسد.

مدیرعامل انجمن دوست‌داران میراث طبیعی ورزنه تاکید کرد: از دولت این درخواست را داریم که از فعالیتهای مردمی در راستای جلوگیری از برداشت های غیرقانونی در حریم زاینده رود حمایت کنند و مهم‌رین مورد در این راستا ایجاد میراب زاینده رود است.

وی اضافه کرد: با توجه به دخل و تصرف های حریم رودخانه از مسئول این درخواست را داریم که با ایجاد جاده دسترسی در دو طرف زاینده رود تا تالاب گاوخونی کمک کنند تا نظارت و جلوگیری از برداشت های غیرمجاز آسان شود و بار دیگر شاهد برگشت این مشکلات نباشیم.

گرچه اکنون آبی که در تالاب جریان یافته است که شاید بسیار کمتر از حق آبه اصلی تالاب است اما همین اندک آب،  امید به احیای گاوخونی را در دلها روشن ساخته است اما در بحبوبه این خوشحالی ها نباید فراموش کنیم که همچنان تالاب در معرض تهدید خشسکالی دوباره است و با  دور اندیشی و اندیشیدن راهکارهای قانونی و محکم و استفاده از ظرفیت های مردمی در حفظ تالاب گاوخونی باید مراقب باشیم که داستان گذشته غم انگیز تالاب دیگر تکرار نشود.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 433156

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =