کری: با ظریف موافقم که هیچ وقت تا این اندازه به توافق نزدیک نبوده‌ایم

در عصر یکشنبه آرا م و بی خبر مذاکرات حضور جان کری میان خبرنگاران و صحبت های مثبت و منفی او شائبه های زیادی ایجاد کرد از طرفی عده ای معتقدند که این صحبت کوتاه دو سه دقیقه ای در هوای گرم اینروزهای وین و در خارج از هتل تنها پاسخی به فیلم تویتری ظریف بوده است .

کری با وجود این که اعلام کرد هنوز آن‌جایی که باید باشیم نیستیم.و حتی اعلام کرد که حاضرند هر لحظه از مذاکرات دست بکشند اما تاکید کرد که آمریکا  به هیچ وجه دنبال این اتفاق نیست

 ااو اگفت امروز برخی همتایان من در حال برگشتن به وین هستند . وقت آن است که ببینیم آیا می‌توانیم به توافق برسیم یا نه؟

وی گفت: این مذاکرات چندین سال است که ادامه داشته و در چند روز گذشته ما پیشرفت خیلی زیادی کرده‌ایم اما هنوز آن جایی که باید باشیم نیستیم به خصوص درباره برخی مسایل اساسی.

کری افزود: حقیقت این است که کاملا با ظریف موافقم که هیچ وقت تا این اندازه به توافق نزدیک نبوده‌ایم. هر اتفاقی ممکن است رخ بدهد. اگر دو طرف تصمیم‌های سختی را اتخاذ کنند می‌توانیم در همین هفته جاری به توافق برسیم. اما در صورت این که دو طرف تصمیم‌های لازم را اتخاذ نکنند به توافق دست نخواهیم یافت.

کری همچنین تاکید کرد:‌ کارشناسان دو طرف به سختی در زمان باقی مانده تلاش خود را می‌کنند و هم اکنون ما در حال مذاکره در خفا در پشت درهای بسته هستیم و در زمان مناسب اطلاعات بیشتری را در اختیار رسانه ها خواهیم گذاشت.

کری همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ضرب الاجل تمدید خواهد شد؟ گفت:‌ هم اکنون تلاش می کنیم تا در مدت باقی مانده مذاکرات را به اتمام برسانیم و تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا به این هدف برسیم.

کری همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا احتمال شکست مذاکرات نیز وجود خواهد داشت؟ گفت: بله اگر به توافق نرسیم و تمایل برای دستیابی به این هدف وجود نداشته باشد همانند آنچه که اوباما گفت حاضریم در هر لحظه از مذاکرات پا پس بکشیم.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: از زمان ورود به مذاکرات همواره تاکید کرده ایم که خواستار دستیابی به یک توافق خوب هستیم و قرار نیست برای دستیابی به یک توافق به حاشیه برویم چرا که هم اکنون همه دنیا و متخصصان هسته‌ای در حال نظاره کردن این مذاکرات هستند و نمی خواهیم اقدامی را انجام دهیم که بعدها باعث شرمندگی ما شود.

وی بدون توجه به تاکید مقامات ایران مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران و گزارش های آژانس مبنی بر عدم انحراف ایران از مسیر صلح‌آمیز افزود: همانطور که اوباما تاکید کرده است باید چهار مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای کاملا مسدود شود.

او همچنین گفت:‌ طرف ایرانی نیز به سختی در حال تلاش هستند و به همین دلیل این دور از مذاکرات از دورهای پیش متفاوت است و امیدواریم بتوانیم به دنیا نشان دهیم که کشورها می توانند در کنار هم قرار بگیرند و کارهای بزرگی را انجام دهند اما هنوز به آنجا نرسیده ایم.

وی تاکید کرد: ضرب‌الاجل پایان مذاکرات همان 7 جولای است.

4545

کد خبر 433352

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • اهوازی IR ۰۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵
    0 0
    اگر توافق صورت نگیرد هر اتفاقی در منطقه ممکن است بیفتد و اولین متضرر این وضع اسرائیل و عربستان پس کسی نمی تواند ما را تهدید کند که ثابت کردیم زیر بار زور نمی رویم