خبرگزاری ایلنا نوشت:

رئیس دانشگاه تهران درباره کاهش رشد شتاب علمی در کشور گفت: بخشی از کاهش رشد شتاب علمی به تحریم‌ها و بخشی نیز به برخی سیاست‌های گذشته از جمله رشد بی‌رویه دانشجویان برمی‌گردد.
محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران درباره برنامه‌‌های این دانشگاه برای تبدیل علم به قدرت و ثروت در کشور بنابر تاکیدات رئیس جمهور گفت: مشارکت دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور و توسعه فناوری و تبدیل دانش به ثروت همین الان هم در دستور کار است، منتهی یک سری تغییرات باید اتفاق بیفتد تا این خواسته محقق شود.

وی افزود: دانشگاه‌ها در حال حاضر در این حوزه‌ها فعال هستند و بسیاری از همکاران و دانشجویان شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل داده‌اند.

رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: طرح‌های تحقیقاتی بسیاری مرتبط با حوزه صنعت داریم، اما اکثریت اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و دانشجویان در این حوزه‌ها وارد نمی‌شوند و ما در این بخش دچار کمبود و مشکل هستیم.

وی با بیان اینکه بخشی از این مشکل به سیاست‌های اقتصادی کشور برمی‌گردد که باید خریدار فعالیت‌های دانش‌بنیان باشند، افزود: صنایع، دستگاه‌ها و سازمان‌ها باید سعی کنند نیازشان را از طریق دانشگاه‌ها تامین کنند، اما متاسفانه سیاست‌های اقتصادی کشور در این جهت سازماندهی نشده است.

رئیس دانشگاه تهران تصریح کرد: از طرف دیگر ما نیز در دانشگاه‌ها باید سیاست‌ها را تغییر دهیم و به جای صرفا فارغ‌التحصیل‌کردن دانشجویان و رشد بی‌رویه دانشجو یا رشته‌های دانشگاهی سعی کنیم، به مثمرثمر بودن این فعالیت‌ها بپردازیم.

نیلی اضافه کرد: طرحی در دانشگاه تهران دنبال می‌شود که اگر ان‌شاالله به تایید هیات  امنا برسد، زیرساخت‌های لازم برای تحقق بیشتر این اهداف فراهم می‌شود. این طرح نظام یکپارچه مالی-اداری-آموزشی-پژوهشی و فناوری نام دارد که خروجی‌اش، این است که تمام سیاست‌ها در دانشگاه هماهنگ دیده می‌شود و هیچ سیاستی علیه سیاست دیگری شکل نمی‌گیرد و همه سیاست‌ها در راستای تعامل هر چه بیشتر دانشگاه با جامعه صورت خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه تهران بیان کرد: بر اساس این طرح مشارکت دانشگاهیان در جامعه، تعامل جامعه با دانشگاه، مشارکت دانشگاهیان در تصمیم‌گیری و حل مسائل کشور صورت خواهد گرفت.

نیلی در پاسخ به این سوال که دانشگاه تهران برای کاهش رشد شتاب علمی در کشور چه برنامه‌ای دارد، اظهار داشت: ما در دانشگاه تهران افت شاخصی نداریم، اما در سطح دانشگاه‌های کشور این افت علمی بیشتر است. ما معتقدیم رشد علمی هر چه سریع‌تر باید افزایش یابد، البته بخشی از کاهش رشد شتاب علمی به تحریم‌ها و بخشی نیز به برخی سیاست‌های گذشته برمی‌گردد که در آن زمان رشد دانشجویان بی‌رویه صورت می‌گرفت و این رشد بی‌رویه مانع از انجام عمیق کارهای علمی شد.

 

وی ادامه داد: دانشگاه تهران قصد دارد؛ به جای توجه به کمیت به کیفیت بپردازد، چرا که توجه بیش از اندازه به کمیت افت کیفیت را به دنبال دارد و رشد علمی از معقوله‌های کیفیت به شمار می‌رود.

۴۷۲۳۷

کد خبر 435229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =