آذربایجان شرقی در رتبه 23 بحران های خانوادگی/ جامعه به خشونت حساس شده است

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به وضعیت قابل قبول بحران های خانوادگی به ویژه خشونت علیه زنان، کودکان و سالمندان گفت: بر اساس آمار، این استان در سال 93 در رتبه 23 بحران های خانوادگی قرار گرفته است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محسن ارشد زاده در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه خوشبختانه جامعه به خشونت حساس شده است افزود: خشونت های خانوادگی همچون همسر آزاری، کودک آزاری و سالمند آزاری به عنوان معضلات اجتماعی در تمام جوامع وجود دارد اما شدت و نسبت آن متفاوت است.

وی تصریح کرد: بر اساس آمار موجود وضعیت بحران های خانودگی به ویژه مسایل مربوط به خشونت در آذربایجان شرقی نسبت به دیگر نقاط کشور کمتر است.

ارشد زاده در عین حال از طرح سازمان بهزیتسی برای بررسی جامع وضعیت خشونت خانگی در کشور خبر داد و تصریح کرد: از سال جاری نیز طرح بررسی وضعیت خشونت های خانگی در آذربایجان شرقی آغاز شده و پس از تحلیل و بررسی آمار و اطلاعات بدست آمده، تصویری جامع از این معضلات در استان به دست خواهد آمد.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی با اشاره به دیگر آسیب های اجتماعی همچون طلاق و کودکان خیابانی در استان گفت: از نظر وضعیت کودکان خیابانی در رتبه 30 کشور و از نظر طلاق نیز در جایگاه 11 کشور قرار داریم.

ارشد زاده از وقوع آسیب های اجتماعی برای 2 درصد جمعیت استان طی سال گذشته خبر داد و تصریح کرد: 40 درصد آسیب های اجتماعی استان را طلاق، 40 درصد را اعتیاد، 5 درصد را خودکشی، 5 درصد سرقت و 10 درصد را نیز سایر موارد تشکیل می دهند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به محورهای فعالیت سازمان بهزیستی اظهار داشت: توانبخشی، امور اجتماعی، پیشگیری و مشارکت های مردمی چهار محور اساسی بهزیستی در کشور است.

ارشد زاده با بیان اینکه بهزیستی ارائه خدمات به 15 درصد جمعیت 3.7 میلیون نفری آذربایجان شرقی را در برنامه خود قرار داده است یاداور شد: بر اساس آمار موجود 4.2 درصد جمعیت استان را معلولان، 9.8 درصد را افراد سالمند بالای 60 سال و یک ردصد را نیز بیماران مزمن روانی تشکلی می دهند.

به گفته این مقام ارشد در اداره کل بهزیستی آذربایجان شرقی، در سال گذشته 653 دانشجو و دو هزار و 520 دانش آموز در استان مورد حمایت های مالی بهزیستی قرار گرفته و علاوه بر تحویل 420 هزار پروتز و وسایل کمک پزشکی به متقاضیان، تعداد 47 کاشت حلزون و 68 مورد تعمیر دستگاه حلزون برای مددجویان انجام یافته است.

ارشد زاده در پاسخ به سئوال خبرنگار خبرآنلاین در خصوص آمار مربوط به افسردگی زنان و جوانان در آذربایجان شرقی گفت: افسردگی به عنوان یکی از واقعیات اجتماعی باید مورد توجه قرار داشته و رفع آن نیاز به برنامه ریزی بین بخشی دارد تا نشاط اجتماعی را به همراه داشته باشد.

کد خبر 435274

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =