۰ نفر
۲۵ بهمن ۱۳۸۸ - ۱۳:۵۷

نقاشی که لوسین فروید، نقاش سرشناس بریتانیایی از چهره خودش کشیده و او را با چشم کبود نشان می‌دهد به قیمت حدودا سه میلیون پوند به‌فروش رسید.

به گزارش خبرآنلاین، نقاشی لوسین فروید از چهره خودش با نام «پرتره خودم با چشم کبود» که در سال 1978 کشیده‌ شده در حراجی هنرهای معاصر سوتبی به قیمت حدود 8/2 میلیون دلار پوند به‌فروش رسید٬ این درحالی است که متخصصان تخمین می‌زدند این نقاشی بین 3 تا 4 میلیون پوند به فروش برسد.

این پرتره فروید را در سن حدودا 60 سالگی نشان می‌دهد که چشم چپش کبود شده. کبودی ‌چشم ناشی از دعوای این هنرمند با یک راننده‌ تاکسی بود.

این نقاشی بخشی از حراجی «فروش عصرانه هنر معاصر» سوتبی در لندن بوده. مبلغ مجموع آثار فروخته شده در این حراجی به 54.1 میلیون پوند می‌رسد٬ و این مبلغ 10 میلیون بیشتر از چیزی است که متخصصان تخمین‌زده بودند.

فروید که هم اکنون 87 سال سن دارد٬ پس از دعوای 30 سال پیش به جای رفتن به بیمارستان به سرعت خودش را به استودیواش رساند و از کبودی چشمش به عنوان منبع‌الهام استفاده کرد و این پرتره را کشید.

سوتبی این نقاشی را با این جمله تبلیغاتی به حراج گذاشته بود: «مهم ترین تصویر هنرمند از خودش در حراجی».

این پرتره یکی از پنج پرتره‌ای از فروید است که ویکتور چندلر برای فروش عرضه کرده بود. چندلر در اواخر دهه 1970 با فروید دوست شده بود. این نقاشی گرانترین نقاشی بین پنج اثر فروید بود و فردی ناشناس آن را خرید. این پنج نقاشی روی هم به قیمت 6/4 میلیون پوند به فروش رسیدند.

فروید خودش در مورد دعواهایش گفته است: «همیشه عادت داشتم دعوا کنم. نه برای اینکه خوشم می‌آمد٬ به این دلیل که مردم به من چیزهایی می‌گفتن که تنها جوابشان کتک زدنشان بود.»

تلگراف / 11 فوریه

کد خبر 43740

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =