ایرنا نوشت:

محمد حسنین هیکل تحلیلگر مصری در گفت و گو با روزنامه السفیر لبنان، توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 را نتیجه پایداری تهران بر مواضعش دانست.

تحلیلگر مصری درباره مواضع کشورهای حاشیه خلیج فارس در قبال توافق هسته ای اظهار داشت: عربستان و کشورهای شورای همکاری ضعیف تر از آن هستند که با توافق هسته ای ایران با گروه 1+5 مخالفت کنند، اما می توانند به آمریکایی ها در این باره شکایت کنند.

هیکل گفت که اماراتی ها تاکنون موضع مثبتی در قبال توافق هسته ای با ایران اتخاذ کرده اند و بعید نمی دانم که در آینده عربستان هم همین موضع را اتخاذ کند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به درگیری نیروهای حزب الله با گروههای تروریستی در سوریه تاکید کرد که این اقدام حزب نوعی دفاع از خود است .

وی تاکید کرد که نیروهای حزب الله برای نفوذ در سوریه وارد این کشور نشده اند.

هیکل اضافه کرد که سیدحسن نصرالله ویژگی های خاصی دارد و ما آن را ستایش می کنیم و اقدامات وی در سوریه در راستای جلوگیری از نفوذ تروریستها در لبنان بوده است .

وی در باره حمله رژیم سعودی به یمن نیز گفت که سعودی ها در باتلاق این کشور غرق خواهند شد. عربستان هرگز وارد یمن نخواهد شد و به حملات خود از خارج ادامه خواهد داد، چرا که آنها به خوبی از مشکلات موجود در این کشور آگاه هستند.

وی همچنین گفت که قاهره به منظور نزدیک شدن به تهران تلاش می کند، اما تحرکاتی برای جلوگیری از عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر جهت برقراری ارتباط با ایران وجود دارد.

وی به طرف هایی که به السیسی در این زمینه فشار وارد می کنند، اشاره نکرد.

4949

کد خبر 438078

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =