اسماعیل خراشی معاون آبخیزداری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان از خسارت پنج میلیارد ریالی سیل چند روز اخیر به اراضی زراعی و باغی منطقه لارکوه دیباج و تویه رودبار دامغان خبر داد

به گزارش خبرگزاری خبر انلاین اسماعیل خراشی در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این میزان خسارت گفت: بارندگی ۲۸ و ۲۹ تیر ماه امسال در حوزه آبخیز سد دامغان منجر به جاری شدن سیلاب و خسارت به اراضی زراعی، باغی، مسکونی، جاده های بین مزارع و عشایری در مناطق لارکوه دیباج و روستای تویه رودبار در شمال دامغان شده است.
وی به مزایای بارندگی اخیر در حوزه آبخیز اشاره و تصریح کرد: بارندگی اخیر علاوه بر وجود خسارت مزایایی هم به همراه داشت که مراتع شمالی دامغان که مدت زیادی است باران به خود ندیده پر آب شده و موجب خوشحالی دامداران منطقه گشت.
معاون آبخیز داری اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان دامغان با یادآوری این مطلب که که بارندگی های خیر باعث آب گیری ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی حدود ۲۰ بند خاکی و سنگ ملاتی شد عنوان کرد: حجم آب استحصالی بندهای یاد شده حدود ۵۰۰ هزار متر مکعب برآورد شده است.
خراشی با بیان این مطلب که علاوه بر این مقدار حدود ۴۰۰ هزار مترمکعب سیلاب نیز وارد مخزن سد دامغان شده ابراز داشت: برای کاهش خسارت سیل نیاز به عملیات آبخیزداری در حوزه های آبخیز بالادست روستاها و حوزه های شهریست و عملیات آبخیزداری علاوه بر کاهش خسارت سیل در تغذیه سفره های آب زیرزمینی و کنترل فرسایش و رسوب و افزایش عمر مفید بسیار مؤثر خواهد بود.
وی ابراز داشت: جاری شدن سیلاب در روستاهای تویه رودبار؛ نمکه، طزره، یزدان آباد و شهرهای دیباج و کلاته رودبار خسارت های به اراضی، واحد های مسکونی، باغات؛ انهار عمومی، معابر روستایی و شهری، تأسیسات زیربنایی شامل آب آشامیدنی، برق، جاده های روستایی، جاده های بین مزارع، بخشی از محور دامغان- معلمان، تعداد ۵ دستگاه خودروی سواری شخصی و تعدادی دام سبک شده است.
معاون آبخیز داری اداره منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان دامغان در خاتمه اظهار داشت: پس از اطلاع از وقوع سیلاب در نقاط مذکور دستگاههای خدمات رسان با هماهنگی فرمانداری و ستاد حوادث غیر مترقبه و با حضور به موقع در روستای تویه رودبار و دیگر مناطق آسیب دیده اقدامات اولیه انجام و در حال برآورد خسارت قطعی بوده که میزان دقیق خسارت متاقباً اعلام خواهد شد

کد خبر 438780

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =