امام جمعه قم: چیزی فراتر از برجام را قبول نداریم/ از آرمان مبارزه با ظلم عقب نمی نشینیم

امام جمعه قم، گفت: چیزهای اضافه تر از برجام را قبول نداریم و از آرمان مبارزه با ظلم و ستم عقب نخواهیم نشست.

به گزارش ایلنا، آیت الله علیرضا اعرافی رئیس جامعة المصطفی(س) العالمیة، ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهر قم، که در حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد، با اشاره به توافق هسته ای ایران با 1+5، اظهار داشت: تلاش های تیم مذاکره کننده کشورمان که در مذاکرات، پنجه در پنجه قدرت های بزرگ انداختند را می ستاییم.

امام جمعه قم، گفت: پیشرفت هایی که در این برجام آمد، معلول چند علت مهم بود، از جمله عوامل موفقیت ایران در مذاکرات هسته ای، تلاش مذاکره کنندگان و پشتیبانی ملت از آن ها، پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های فناوری و هسته ای که در چند سال اخیر افتاد و آرمان والای شهدای هسته ای، پیشرفت های نظامی ایران و حضور هوشمندانه در جبهه مقاومت و هوشمندی و درایت رهبر معظم انقلاب، بود.

اعرافی خاطرنشان کرد: آمریکا و برخی دیگر از همراهان آن بدانند که آمدن ایران پای میز گفت وگو به تقاضای خود شما بود و ما به احترام افکار عمومی جهان و دادن اطمینان به دنیا از این که ما همواره به دنبال حقوق قانونی خود هستیم، مذاکره کردیم.

وی با بیان این که آمریکا و برخی همراهان آن، نباید فکر کنند تحریم ها و تهدیدهایشان، ملت ما را به عقب باز می گرداند، به فضای سیاسی آمریکا بعد از توافق هسته ای با ایران اشاره کرد و گفت: گفت وگو های اخیری که در کشور خود آمریکا می شود، چندان برای ما مهم نیست و آنها نیز باید بدانند که ملت ایران، با آرمان های خود معامله نکرده و با هر نوع سختی، از ارزش های خود عقب نمی نشیند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: ما چیزهای اضافه تر از برجام را قبول نداریم. ما رابطه خود با کشورهای جبهه مقاومت را ادامه داده و از آرمان مبارزه با ظلم و ستم عقب نخواهیم نشست و این موضوعی است که در بیانیه وزارت خارجه کشورمان نیز آمد.

اعرافی، با تأکید بر حفظ وحدت و انسجام داخلی پس از توافق هسته ای ایران با 1+5، گفت: وحدت و انسجام ملت در شرایط فعلی، اصل مهمی است که نباید لحظه ای در آن تردید داشت، چرا که دشمنان منتظر چنین لحظاتی هستند و به هیچ عنوان معطل نمی کنند.

وی با تأکید بر این که نباید فکر کرد، توافق هسته ای، پایان کار است، گفت: اگر تا این جا آمده ایم، باید هوشیار باشیم و بدانیم هنوز آغاز راه است؛ باید در کنار هم، آگاهانه و با بصیرت حرکت کنیم.

امام جمعه قم، در بخش دیگری از سخنان خود، یادآور شد: اقتصاد کشور ما نباید متکی به نفت و دور از اندیشه اقتصاد مقاومتی باشد و این نکته مهمی است که نباید از آن غفلت داشت.

اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود، از استاندار پیشین قم تشکر و اظهار امیدواری کرد، استاندار جدید قم، به نقش فراملی خود توجه کرده و بداند، خدمت به قم، فقط خدمت به یک استان نیست، بلکه خدمت به ایران و جهان اسلام است.

وی همچنین به فرارسیدن 5مردادماه سالروز برگزاری اولین نمازجمعه پس از انقلاب اسلامی، اشاره کرد و گفت: 5مردادماه، سالروز اولین نمازجمعه در تهران و دیگر شهرهاست و البته قم این امتیاز را دارد که هیچ گاه مشعل نماز جمعه در آن خاموش نشد اما در پرتو انقلاب اسلامی ایران بود که نماز جمعه در جامعه ایران، جان جدیدی پیدا کرد.

رئیس جامعة المصطفی(ص) العالمیة، با بیان این که نمازجمعه با نام بزرگان ما از جمله مرحوم آیت الله طالقانی گره خورده است، تأکید کرد: نماز جمعه پایگاه دیانت و سیاست بوده و تریبونی است که هم به امامت و ولایت تکیه زده و هم بلندگویی برای بیان خواسته های مردم و مشکلات جامعه است و باید همین گونه هم بماند.

اعرافی به فرارسیدن سالروز قبور ائمه بقیع نیز اشاره کرد و گفت: همان فکر انحرافی که بقیع را تخریب کرد، تفکر خطرناک تکفیری را به وجود آورد و امروز نیز جنایات مختلفی را در یمن انجام می دهد؛ جهان اسلام باید این جریان را بشناسد؛ ما از این جریان اعلام انزجار می کنیم چرا که تا کنون این همه مصیبت برای جهان اسلام به وجود آورده و همچنان مروج و تولید کننده خشونت و تفرقه در جهان اسلام است که نمونه آن جنایات او در کشور یمن است.

امام جمعه موقت قم در خطبه های اول نماز جمعه نیز، بر مسئولیت پذیری اعضای خانواده نسبت به یکدیگر، مخصوصا مسئولیت های همسران در قبال یکدیگری برای تحکیم بنیان خانواده ها تأکید کرد.

کد خبر 439140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =