ایرنا نوشت:

میشل عون نامزد گروه هشت مارس (ائتلافی به رهبری حزب الله و حامی مقاومت) در انتخابات ریاست جمهوری لبنان با بیان اینکه «پس از توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5 خیالم راحت شد»، تاکید کرد: سیاستمداران آمریکایی به من گفتند که احدی به اندازه ایران و سوریه در مبارزه با تروریسم جدی نیست.

این شخصیت برجسته مارونی مسیحی و رییس 'فراکسیون تغییر و اصلاح' در مجلس لبنان در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا اظهار داشت: ملت ایران به آزادی عقیده و رای مخالف احترام می گذارد و حضرت امام علی(ع) نیز می فرمایند، 'مردم دو دسته هستند، برادر تو در دین و یا شبیه تو در خلقت» و ما اگر در دین برادری نداریم، اما در خلقت برادر و شبیه هم هستیم.

با لبخندی که در طول مصاحبه از او جدا نشد، ژنرال از ما به گرمی استقبال کرد.

مصاحبه حضوری و هم کلام شدن با ژنرال میشل عون و فرمانده پیشین ارتش لبنان که رسانه های این کشور معمولا چهره ای خشمگین و عصبانی از او به تصویر می کشند، نظرات را کاملا تغییر می دهد.

مردی که دهه هشتاد عمر پرفراز و نشیب خود را در توفان های سیاسی و امنیتی لبنان سپری می کند، به سووالات ما با آرامشی چشمگیر، صدایی آرام و اما مختصر و کوتاه جواب می دهد و در یک کلام سخنانش چشم اندازی روشنی دارد و ثبات در مواضعش کاملا هویدا است.

این روزها در صدر اخبار رسانه های جهانی و منطقه ای از جمله لبنان و محور گفت وگوها در محافل سیاسی و مردمی این کشور، توافق هسته ای و به ویژه تاثیر آن بر لبنان قرار دارد و ما هم به عنوان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، سووالات خود را با همین موضوع مهم شروع کردیم.

عون درباره توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 پس از یک مذاکرات ماراتن گونه گفت که « ایران دستاورد مهمی را قبل از توافق محقق کرد، زمان طولانی از تحریم ها را سپری کرد و این ایستادگی به این کشور کمک نمود تا به خودکفایی برسد. ایرانیان توانایی رفع نیازهای خود را یاد گرفتند و صنعت و علوم و امور دیگر را توسعه دادند و بعد از توافق هسته ای، سیاست درهای باز و تعامل بیشتر با دیگران را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: ایرانی ها اکنون با یک تیر دو نشان زده اند، خودکفایی در دوران تحریم و تمرین سیاست درهای باز که به آنها امکان می دهد، روند توسعه و پیشرفت کشورشان را شتاب بخشند و منافع خود را تحقق بخشند.

عون تاکید کرد که از نتایج مذاکرات طاقت فرسای هسته ای بسیار خرسند است .

او در پاسخ به این پرسش که آیا به عنوان یک شخصیت مسیحی مشرقی از موفقیت ایران اسلامی نگرانی دارد، گفت: هرگز، این موفقیت مرا نمی ترساند و برعکس منبع خرسندی و آرامش من شده و احساس می کنم، خیالم راحت شده است.

'این موفقیت بزرگ توسط یک کشور اسلامی بزرگ رقم خورده که تفاسیر مسالمت آمیزی از آموزه های اسلامی دارد و این مساله به همه اطمینان می دهد.'

وی اضافه کرد: ملت ایران به آزادی عقیده و بیان و اختلاف در آرا احترام می گذارد و رفتار و عملکردش ترجمه این حدیث امام علی (ع) است که می فرمایند، « مردم دو نوع هستند، برادر تو در دین و یا شبیه دو در خلقت» و ما اگر برادری در دین نداریم، برادری در خلقت داریم و بر این اساس تعامل می کنیم.

این تنها دلیل خوش بینی و اعجاب ژنرال عون نسبت به ایران نیست.

وی در باره علتی دیگر هم صحبت می کند و می گوید: توازن بین قوا و نهادهای قدرت در ایران وجود دارد و مانع انحصار قدرت نزد یک طرف می شود.

ایران و عربستان اصلا قابل مقایسه نیستند


رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در پاسخ به این سووال که ارزیابی شما از ایران و عربستان و تعاملشان با مسایل منطقه چیست، با شدت و سرعت تاکید کرد که زمینه ای برای مقایسه دو کشور وجود ندارد.

عون افزود: در ایران انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر برگزار می شود و جدل ها و گفت وگوهای سیاسی وجود دارد، اما در عربستان هیچ یک از اینها دیده نمی شود.

 آمادگی برای سفر به ایران

رییس حزب جریان آزاد ملی به وجود نمایندگان از همه اجزای جامعه ایران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: با این که من فقط یک بار برای بازدیدی کوتاه به ایران سفر کرده ام ، ولی می دانم که یهودیان ، ارامنه و آشوری های در مجلس این کشور نماینده دارند.

وی بر تمایل مشتاقانه و آمادگی خود برای سفر به ایران تاکید کرد و افزود: البته غربی ها اکنون اشتیاق و شتاب بیشتری برای رفتن به ایران دارد.

ژنرال که اکنون صدا خنده اش بلند شده بود، گفت: شاید فرصتی پیش آید و بتوانم با اروپایی ها و آمریکایی ها در تهران ملاقات کنم.
دیپلمات های ماهر و اعجاب برانگیز ایرانی

بار دیگر به پرونده هسته ای بازگشتیم، ژنرال عون با ستایش و اعجاب برانگیز خواندن عملکرد و مهارت هیات دیپلماتیک و گروه مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات هسته ای، خاطر نشان کرد: صبر توام با استحکام، توانایی و نرمش قهرمانانه همراه با قدرت و اقتدار در رفتار دیپلمات های ایرانی کاملا آشکار بود.

فرمانده اسبق ارتش لبنان که اکنون سخنانش رنگ و بوی حماسی گرفته بود، در باره مهارت و زبردستی محمد جواد ظریف وزیر خارجه و رییس هیات مذاکره کننده ایرانی سخن گفت و تصریح کرد: ظریف برتری و قدرت دیپلماتیک متمایز خود را برای رفع مشکلات در گفت و گو با قدرت های بزرگ از جمله آمریکا، اثبات کرد.

وی ادامه داد: ظریف با عملکرد فوق العاده خود توانست تحریم های منفی و ظالمانه متروک چندین ساله و مشکلات انباشته شده با غرب از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون را پشت سر بگذارد و آنها را حل کند و اجازه ندهد که اینها سبب شکست مذاکرات هسته ای شود.

نقش بی بدیل رهبر معظم انقلاب اسلامی در جریان مذاکرات

عون در عین حال تاکید کرد: وزیر خارجه ایران هرگز بدون پشتیبانی و حمایت های حضرت آیت الله سید علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی و حسن روحانی رییس جمهوری نمی توانست به این نتیجه موفق آمیز دست یابد .

رییس حزب جریان آزاد ملی لبنان به آنچه «اراده طرف مقابل ایران برای دستیابی به توافق» اشاره و خاطر نشان کرد: باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا هم برای رسیدن به توافق اراده داشت و در مقابل مخالفان ایستادگی کرد تا مذاکرات به این مرحله و تحقق رسید.

وی تصریح کرد: اوباما وارث جنگ های زیادی بود و دیگر نمی خواست جنگی جدید از خود به ارث بگذارد و آن را به صاحب آینده کاخ سفید واگذار کند.

مخالفان توافق هسته ای توبه کنند

رییس فراکسیون تغییر و اصلاح به مخالفان خشمگین و عصبانی و واکنش های اعتراضی آنها به توافق هسته ای اشاره کرد و افزود: اعتراضات باید علیه اشتباهاتی که انجام می شود، صورت گیرد، نه علیه توافقی که صلح و ثبات را برای خاورمیانه به ارمغان می آورد.

رییس حزب جریان آزاد ملی لبنان به مخالفان این گونه توصیه کرد: بیایید و در مواضع خود تجدید نظر کنید، بیاید توبه کنید، زیرا طرف بازنده در این درگیری را انتخاب کرده اید.

عون اظهار داشت: مخالفان مرتکب اشتباه بزرگی شده و باخته اند، ولی هنوز می توانند از اشتباهات خود عقب نشینی کنند و بدانند کسانی هنوز پیدا می شوند که از آنها استقبال کنند، اما اگر بر اشتباه خود اصرار ورزند و دست از مواضع غلط برندارند، اعتقاد دارم که اشتباه بعدی آنها اشتباه خیلی بزرگ تری خواهد بود.

کشورهای عربی، مسالمت آمیز با توافق هسته ای برخورد کنند

وی در ادامه گفت وگو با ایرنا تاکید کرد که توافق هسته ای یک صنعت مشترک است و برای همه منفعت دارد.

نامزد ریاست جمهوری لبنان به کشورهای عربی توصیه کرد که با توافق هسته ای، مسالمت آمیز برخورد کنند، زیرا به نفع خودشان خواهد بود.

ایران بزرگترین مدافع فلسطین


رییس فراکسیون تغییر و اصلاح با تاکید بر اینکه «برخوردی خصمانه از سوی ایران در تعامل با کشورهای عربی ندیده ایم»، اظهار داشت: جمهوری اسلامی تنها کشوری است که تاکنون پشتیبانی و حمایت از مساله فلسطین را ادامه داده و بزرگترین مدافع فلسطین است، در حالی که این یک مساله اصلی عربی و اسلامی است.

رییس حزب جریان آزاد ملی در پاسخ به این سووال که طرف های توافق تا کجا به این توافق پایبند خواهند ماند، گفت: همه کسانی که توافقنامه هسته ای را امضا کرده اند، به آن پایبند خواهند بود و به امضای خود احترام خواهند گذاشت.

عون تاکید کرد: ایران با عملکرد خود همه ما و همه جهانیان را به احترام به امضا و تعهدات ملزم و پایبند کرده است، کسانی که این توافق را امضا کرده اند، به آن ملتزم خواهند ماند، زیرا همه نیاز دارند که تجارت و اقتصاد رونق بگیرد.

وی خاطر نشان کرد: برای همین است که کشورهای مختلف جهان از جمله غربی ها برای رفتن به ایران از یکدیگر سبقت می گیرند تا بتوانند قراردادهای تجاری، صنعتی و توسعه ای منعقد کنند. وجود منافع مشترک برای همه احساس اطمینان و آرامش ایجاد کرده است.

رییس فراکسیون تغییر و اصلاح در باره موضع آمریکا گفت که موضع واقعی واشنگتن و نیت های آن در جریان بررسی و تصویب توافق هسته ای در کنگره آشکار می شود.

وی در باره پیامدها و تاثیرات توافق هسته ای بر منطقه افزود که معتقد است این توافق تاثیراتی مثبت بر پرونده های منطقه از جمله حل بحران سوریه دارد، زیرا خطر تروریسم تکفیری به جامعه اروپا رسیده، بنابر این همه به رویارویی با این خطر در سوریه، عراق و حتی یمن مجبور هستند.

تجاوز علیه یمن باید پایان یابد

نامزد انتخابات ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد: دیگر بر اساس قوانین بین المللی و حقوق انسانی، ادامه این وضعیت در یمن غیرقابل قبول است و این تجاوز و محاصره مردم این کشور که سبب مشکلات و رنج های آنها شده، باید پایان یابد.

هرچند خوش بینی های ژنرال عون حد و مرزی ندارد و در پاسخ به این سووال که آیا منطقه پس از توافق هسته ای تغییر خواهد کرد، گفت: تاکنون نشانه ای برای تغییر دیده نشده است، تغییر نیاز به روش های جدید حکومت و تعامل های بهتر با مسایل دارد.

او به روش های برخورد و مبارزه با پدیده تروریسم که در حال خارج شدن از سیطره و کنترل است، اشاره کرد و افزود: هنوز برخی از کشورها به تروریست های تکفیری با پول، سلاح و جنگجو کمک می کنند، اما مدعی مبارزه با آن هم هستند.

 نقش ایران در مبارزه با تروریسم و اعتراف آمریکایی ها

عون در باره نقش ایران در مبارزه با تروریسم تکفیری، گفت: همه در اروپا و آمریکا از نقش بسیار مهم ایران در زمینه مبارزه با تروریسم سخن می گویند.

رییس فراکسیون اصلاح و تغییر در مجلس لبنان به یک تجربه شخصی خود اشاره کرد و اظهار داشت: من از برخی سیاستمداران آمریکایی شنیدم که هیچ طرفی به اندازه ایران و سوریه در مبارزه با تروریسم جدی نیست.

تاثیر توافق هسته ای بر لبنان


رییس حزب جریان آزاد ملی در باره تاثیر توافق هسته ای بر اوضاع داخلی لبنان گفت: این توافق تاثیرات مثبتی برای ما خواهد داشت.

وی در عین حال نگرانی خود را اینگونه توضیح داد: از این می ترسم که مخالفان و مایوس شدگان از توافق دست به اقدامات خطرناک امنیتی در لبنان بزنند و در این مرحله باید خیلی هوشیار و بیدار باشیم.

روابط ایران و لبنان پس از توافق هسته ای

نامزد ریاست جمهوری لبنان با بیان اینکه «سطح و چگونگی روابط لبنان با کشورهای دیگر در دولت رقم می خورد»، خاطر نشان کرد: دلیلی وجود ندارد که روابط با ایران بار دیگر در بهترین شرایط قرار نگیرد، به ویژه اینکه اکنون روابط کشورهای غربی و عربی با تهران وارد یک مرحله بسیار مهم شده و رو به گسترش است .

رییس فراکسیون تغییر و اصلاح تصریح کرد: لبنان با اروپا و کشورهای عربی ارتباط دارد و به همین دلیل هیچ موردی برای اعتراض به افزایش و گسترش روابط بیروت با تهران وجود ندارد، مگر اینکه مسایل پنهانی وجود داشته باشد و دولت لبنان نمی تواند از آنها عبور کند و البته این وضعیت در روزهای آینده بیشتر معلوم خواهد شد.

دولت برای دریافت کمک تسلیحاتی ایران اقدام کند


فرمانده اسبق ارتش لبنان تاکید کرد که روابط لبنان باید با همه کشورهای منطقه به جز اسرائیل تقویت شود و توصیه من به دولت لبنان این است که برای دریافت کمک تسلیحاتی ایران به ارتش لبنان اقدام کند و همین طور پیشنهاد تهران در زمینه های برق را بپذیرد، زیرا برای اقتصاد لبنان راهگشا خواهد بود.

اما در سطح سیاسی و امکان گشایش در برخی پرونده های سیاسی، ژنرال عون گفت: معتقدم که توافق هسته ای تاثیری مثبت بر این پرونده ها خواهد داشت، اما می ترسم که برخی دست به اقدامات خرابکارانه امنیتی بزنند و مایوس ها گزینه های انتحاری را انتخاب کنند.

حامی همیشگی مقاومت


وقتی از مسایل داخلی لبنان سووال می کنیم، صدای ژنرال عون افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند.

از جنگ 2006 شروع می کنیم که در این روزها شاهد نهمین سالگرد آن هستیم .

مواضع تاریخی ژنرال عون در پشتیبانی از مقاومت از روز اول جنگ اسراییل علیه لبنان تا روز آخر، فراموش شدنی نیست .

وی از از ابتدای جنگ اعتقاد به پیروزی داشت و حمله علیه مقاومت را حمله به لبنان می دانست.

رییس حزب جریان آزاد ملی آن روزها را به یاد می آورد و نظر خود از اوضاع نظامی و برآورد جنگ که متفاوت با خیلی از لبنانی ها و خارجی ها بود، فراموش نمی کند.

عون تاکید کرد: وقتی می گفتیم مقاومت پیروز خواهد شود، ما را به کفرگویی، هذیان و زوال عقل متهم کردند و خیلی طرف ها از ما عصبانی بودند.

این رفتار من را ناراحت می کرد و در مضیقه قرار می داد، ولی موضع خود را به هیچ وجه در مورد مقاومت و حمایت از آن، تغییر ندادم .

این گزینه راهبردی و ثابت من در خصوص مقاومت است و فقط یک ژست عمومی و فصلی نیست.

وی تاکید کرد که تاکنون روابط ما با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله در مورد نبرد با اسرائیل و گروه های تکفیری راهبردی بوده است.

شاید گاهی اوقات در باره برخی پرونده های داخلی اختلاف نظر داشته باشیم و این هم طبیعی است، اما در مورد مسایل راهبردی و وحدت ملی و ارتباط با کشورهای دیگر مانند سوریه، عراق و ایران تقریبا هم رای و نظر هستیم، زیرا معتقدیم که باید با این کشورها تفاهم و روابطی خوب و دوستانه داشته باشیم.

عون در باره بهایی که در نتیجه روابطش با مقاومت پرداخت کرده، به موضع تاریخی خود اشاره کرد و گفت: حزب الله از همه لبنانی ها حمایت و دفاع می کند و برای منافع شخصی نمی جنگد، پیروزیهایی را که در میادین نبرد علیه اسراییل کسب کرده با همه لبنانی، با ما و مخالفان ما تقسیم کرده است.

سلاح حزب الله

نامزد ریاست جمهوری لبنان در باره سازهای ناکوک خلع سلاح مقاومت لبنان مانند ضجه های سمیر جعجع رییس حزب «نیروهای لبنانی» و همپیمان آل سعود گفت: هر کس می تواند مقاومت لبنان را خلع سلاح کند، بیاید و شانس خود را آزمایش کند.

روابط بین عون و جعجع که دشمن دوران جنگ داخلی بودند، در دوره اخیر تا حدودی بهبود یافته و دو طرف آماده می شوند تا به توافقاتی دست یابند.

برخی ها نگران هستند که سفر اخیر جعجع به عربستان بر روابط بین فراکسیون تغییر و اصلاح و حزب نیروی لبنان تاثیر منفی بگذارد. عون در این مورد گفت: اعتقاد دارم که جعجع از توافقات بدست آمده، عقب نشینی کند . او می تواند هر کاری که بخواهد، انجام دهد. ما آزادی او را محدود نمی کنیم.

وی ادامه داد: ریاض دیگر معاملات خود در لبنان را تنها به یک طرف محدود نمی کند و انحصار روابط با عربستان و انجام خواسته های این کشور در بین گروههای سنی در لبنان شکسته شده است .

وی با اشاره به اینکه سفر جعجع به عربستان اثری علیه او نداشته، گفت: قدرت من در لبنان است و همه محدودیتهای ما را می دانند. روابط سیاسی را روابط دوستی می دانم و روابط دوستانه را با دیگران برقرار می کنیم و وقتی دوستی به ما نیاز داشته باشد، از او حمایت خواهیم کرد.

دفاع از مقابله با تروریستها در سوریه


وی با اشاره به جوسازیهایی که در مورد مشارکت حزب الله در جنگ سوریه صورت می گیرد نیز گفت: 150 کشور تروریست به سوریه فرستاده اند و حزب الله برای مقابله با گروههای تروریستی از این کشور دفاع می کند و این مشارکت مشکلی برای ما ایجاد نخواهد کرد و به نفع لبنان نیز هست .

وی تاکید کرد که این مهم است که حزب الله تکفیری نیست. حزب الله از خودش و از لبنان دفاع می کند و از مرزهای کشور ما محافظت می کند و من قبلا این را در رسانه ها اعلام کردم که بعضی ها که توانایی دفاع از لبنان را ندارند، نمی توانند علیه حزب الله جوسازی کنند.

وی اضافه کرد: تکفیری ها هنوز در جرود عرسال حضور دارند. عرسال تبدیل به یک پایه برای تکفیریها جهت حمله به لبنان شده است .

عون از رفتار دولت لبنان در مبارزه با خطر تکفیریها و قضیه ربودن سربازان لبنانی توسط تروریستها انتقاد کرد و گفت: گروه حاکم در لبنان می خواهد با روحیه جنگجویی سربازان مقابله کند .

فرمانده سابق ارتش لبنان از فرمانده فعلی این کشور در جریان ربوده شدن سربازان لبنانی در عرسال، انتقاد کرد و افزود : من از ساعت صفر با عمل کرد ارتش موافق نبودم ... آتش بس و قبول مذاکرات با گروه های تروریستی نیز اشتباه بود. این کار به ربوده شدن سربازان ارتش لبنان منجر شد، این قضیه نیاز به بررسی دارد، که من در شرایط کنونی اجرای این بررسی را بعید می دانم.

عون در پایان این گفت و گو توافق هسته ای و رفع تحریمها علیه ایران را به ملت و رهبری ایران تبریک گفت و آرزوی عمر طولانی برای مقام معظم رهبری کرد و گفت انشاء الله این موفقیت بزرگ که نهادهای دولتی و رسمی در ایران به ثمر رساندند، برای خوبی و رفاه ملت ایران و ملت های همسایه مثمر ثمر باشد .

52261

کد خبر 439697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =