رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: «به نق زن‌هایی که با توافق هسته‌ای مخالفت دارند، اعلام می‌کنم که هیچ وقت نباید از رهبری جلوتر حرکت کنند. مقام معظم رهبری بهتر از ما انقلاب را می‌شناسد و وقتی از تیم مذاکره کننده تقدیر کرده بنابراین دیگران نیز نبایند جلوتر از رهبر حرکت کنند.»

اسداله عسگراولادی، تاجر قدیمی و باسابقه کشور شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: «ما احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت کرده و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسایل درمانی و سلامت می‌توانند به خوبی تکاپو کنند، ولی اگر علم تقویت شود، مساله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد. ما در قرن 21 و عصر فناوری هستیم، بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت داده و پول‌هایی که از بلوکه خارج می‌شوند را در این زمینه هزینه کنیم.»

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عسگراولادی افزود: «بعد از پایان بحران جنگ جهانی دوم در سال 1326 بهترین فرصت را داشتیم تا برای رونق تولید و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار این کار به ظاهر بوده و عملی نشد. مدتی هم کشور به سمت کشاورزی رفت، ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: «اگر به فناوری رسیدگی می‌کردیم، در حال حاضر جلو بودیم، ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که خوشبختانه 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه‌ها و پالایشگاه‌های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی‌نظیر است.»

عسگراولادی بیان کرد: «اگر به سمت فضانوردی، راه‌سازی و راه‌آهن حرکت کنیم، به فناوری نیاز داریم. دیگر راه‌آهن را به شکل سنتی نمی‌توانیم بسازیم و 50 هزار کیومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه‌آهن نیاز دارد، باید با فناوری جدید ساخته شود.»

وی عنوان کرد: «دلارها از چهار ماه دیگر به تدریج آزاد می‌شوند، چون توافق کرده و در واقع یک سری موافقت‌نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات نیازمند گذر از یک سری تشریفات هست که به عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم‌های علیه ایران را معلق کرد. خوشختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: «حضور هیات‌های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه‌های نشان‌دهنده آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی‌ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند. قطعا باید کسب و کار رونق بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند اصلا رونق نمی‌گیرد.»

6 ماه دیگر رونق کسب‌وکار اتفاق می‌افتد

عسگراولادی یادآور شد: «قطعا در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت، ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا 6 ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم.»

وی تاکید کرد: «به نق زن‌هایی که با این توافق مخالفت دارند، اعلام می‌کنم که هیچ وقت نباید از رهبری جلوتر حرکت کنند. مقام معظم رهبری بهتر از ما انقلاب را می‌شناسد و وقتی از تیم مذاکره کننده تقدیر کرده بنابراین دیگران نیز نبایند جلوتر از رهبر حرکت کنند.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: «رونق در کسب و کار نیاز به پول دارد، ولی بانک‌های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک‌ها در دست دولت بوده و با پرداخت بدهی‌های بانکی قفل بانک‌ها باز می‌شود. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید کنند، ولی نباید به واردات روی آورد.»

عسگراولادی تصریح کرد: «دلارهای آزاد شده قدرت مالی کشور را افزایش خواهد داد که مقرر شده تا 13 هزار میلیارد دلار از پول‌های بلوکه شده کشور را در مرحله اولیه آزاد کنند. این میزان دلار معادل 390 هزار میلیارد تومان است که در امکان بانک مرکزی کشور قرار می‌گیرد. سیستم بانکی کشور با آزادسازی این میزان پول می‌تواند مطالبات خود را دریافت کند.»

وی اظهار کرد: «صندوق ذخیره با یک هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پول‌ها ساخته نشده است. پول‌های این صندوق باید طبق برنامه‌ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه شود. در واقع صندوق نباید پول را راکت باقی بگذارد، بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه آهن، جاده‌ها و فناوری هزینه کند.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر تولید شدند، گفت: «باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه‌های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم و باید مشخص شود که چرا اقدام به خرید جنس‌های آشغال ترکیه می‌کنیم. به جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنس‌های بی‌کیفیت وارد می‌کنیم، بهتر است که کارخانه‌های خود را تقویت کنیم.»

عسگراولادی بیان کرد: «متاسفانه در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل‌ونقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی رخ داده و در واقع پول‌های بلوکه شده کشور ظرف یک سال به تدریج آزاد می‌شوند. به نظر من این پول باید صرف تولید و فناوری شده و نباید صرف امور جاری شود.»

در صورت عدم حل بحران آب در آینده دچار گرسنگی می‌شویم

وی عنوان کرد: «پول‌های آزاد شده نباید صرف معیشت شود، باید صرف ارتقای فناوری شود. اگر برای رفاه هزینه شد، در واقع یک تورم بی‌جا به کشور وارد کرده و پول‌ها نیز تلف می‌شود. الان در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نشود تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می‌شویم.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اضافه کرد: «باید با فناوری‌های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت‌ها تجدید نظر شود. به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت‌های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش‌ها هم خواهیم رسید.»

عسگراولادی تاکید کرد: «38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم و با یک تقسیم متوجه می‌شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می‌دهیم. مرکز آمار می‌گوید فردی که یک ساعت در هفته کار کند در صورتی که غلط بوده و بیکار است.»

وی تصریح کرد: «از اردیبهشت 95 شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه‌ها فاینانس‌های خارجی خود را دریافت کرده و ما هم به رونق بازار می‌پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می‌شود البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی‌نیازی به خارجی‌ها، افزایش منابع تولید و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از نیازهای خود را از داخل کشور تامین کنیم.»

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین ادامه داد: «هم اکنون بیشتر هزینه‌های جاری کشور بر اساس دلار سه هزار تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم، هزینه‌هایمان دچار مضیقه می‌شود که نمی‌شود مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال 95 نمی‌توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از سه هزار تومان به فروش برسانیم و قیمت بین سه هزار تا سه هزار و 300 تومان خواهد بود.»

عسگر اولادی گفت: «واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای دنیا خریداری نمی‌کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.»

فخرفروشی نمی‌کنم

این تاجر باسابقه یادآور شد: «من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که می‌گفتن فخرفروشی می‌کند، ماشین خودم را فروختم. من با اعتبار خود دارم زندگی می‌کنم و با پول‌هایی که درآوردم خانه خریدم.»

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی وضعیت دلار و صادرات فرش دستباف گفت:« پیش بینی می‌کنم دلار بین سه هزار و 200 و حداکثر سه هزار و 300 تومان قیمت داشته باشد. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیئت‌هایی را به اروپا و چین اعزام کرده و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم برطرف شده و بازار فرش دستباف رونق هم می‌گیرد.»

عسگراولادی افزود: «برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی‌ها لبخند شرقی‌ها را پذیرفته ایم ولی خب این لبخندها پایدار نیست. بنابراین باید پایه‌های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش نیاز داریم و صدا و سیما باید در این زمینه همکاری کنند.»

وی در ادامه با ذکر این نکته که من دستگيري معاون رييس جمهموري قبلي را پيش بيني كرده بودم، اظهار کرد: «تعداد زیادی از هیا‌ت های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و ما از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می‌خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران وضعیت این بازار خوب است.»

عسگراولادی بیان کرد: «انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم‌ها؛ یعنی انرژی‌ها را به فروش می‌رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی‌زنیم. الان به دنبال فروش کالاهای مصرفی نبوده و به دنبال سرمایه گذاری‌های مشترک هستیم.»

وی ادامه داد: «اگر تحریم‌ها کاملا در سه ماه آینده شکسته شود، قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی‌ها به سرمایه‌گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می‌دهند. به دولت توصیه می‌کنم هرگز به دنبال واردات نباشند چون ما را بدهکار می‌کنند. این مذاکرات هسته‌ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد نکرده، ولی در آینده بیشتر می‌شود. افزایش حداقل 15 درصدی صادرات غیر نفتی بعد از شکسته شدن تحریم‌ها عملیاتی است.

عسگراولادی در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می‌توانید صادر کنید، گفت: در تولید پسته به مرز تولید 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می‌خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. امسال راحت می‌توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.»

22539

کد خبر 440126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۵:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  تمام مغازه هاي ايران پر از جنس چيني شده
 • علیرضا IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  به نظر مبلغ ۱۳ هزار میلیارد دلار پول بلوکه شده اشتباه تایپی باشد .و مبلغ صحیح ۱۳ میلیارد در متن مصاحبه میباشد.
 • بی نام A1 ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  تا زمانی که دلار ارزان نشود و تا زمانی که دولت مثل دولت قبل جلوی کاهش و بالا رفتن ارزش ریال را بگیرد نه توافق سودی برای مردم دارد و نه چیزی ارزان می شود و نه گرانی و فشار بر مردم کم می شود....
 • amir A1 ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  شما که ماشااله سود خوبی از ارتباط با چین داری به جیب میزنی ظاهرا این توافق زیاد به نفع شما نیست .
 • بی نام IR ۰۶:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  شما كه اينقدر پيشگوي خوبي هستي چرا 8 سال خراب كاري محمود رو پيش بيني نكردي و تا آخرش ازش حمايت كردي ... پيشگو جان ....
 • بی نام A1 ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  1 0
  اون بخش از صحبتای ایشون درباره تأکید بر دلار 3000 تا 3300 تومان من را یاد حرفهای این آقا در زمان ریاست بهمنی بر بانک مرکزی انداخت. اون زمان دلار به 2000 تومان رسیده بود اما بهمنی می گفت حباب است و دلالی باعث این افزایش قیمت شده و دلار بیشتر از 1500 تومان ارزش ندارد و بعد آقای عسگراولادی در واکنش به اظهارات بهمنی گفت آقای بهمنی می تواند دلار خودش را 1500 تومان بفروشد اما دلارهای من و بقیه کمتر از 2000 تومان به بازار عرضه نمی شود. البته با این حجم نقدینگی قیمت دلار بی تردید حتی با رفع کامل تحریم ها هم بعید است به کمتر از 2850 تومانی که در بودجه تعیین شده برسدحداقل بانک مرکزی و سیف نمی گذارند. غرض از یادآوری این ماجرا آن بود که بگویم امثال آقای عسگراولادی بیشتر نگران منافع خود هستند تا اقتصاد
 • بی نام IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 0
  با آزاد شدن این دلارها به کارخانه‌های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم سوال: خریداران این تولیدات برای ادامه را ه کی هست آیا فقط خریدار داخلی؟
 • بی نام A1 ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۵
  0 1
  سلام . آقا ي عسگر الولادي و خانواده ايشان همگي خادم و دوستدار مردم و نظام هستند . انشاالله قدر اين عزيزان را بدانيم و براي شادي برادر بزرگوارشان طلب درجات عالي در نزد پروردگار كنيم . دوست داريم دولت بيشتر از اين عزيزان در اقتصاد و روابطه خارجه كمك بگيرد تا بتوانيم قبل از اينكه از دستشان بدهيم از فكر و انديشه سالم اين افراد استفاده شايان بكنيم و انشاالله با اعتدال و دوري از تندرويها و دوري از اينكه جلوي دماغمان را ببينيم جامعه را جلو ببريم . دولت روحاني خواهش مي كنيم براي درمان اقتصاد تفكر 3 ساله ببينيد و از حرام كردن دلارهاي نفتي در كوتاه مدت دوري كنيد . اجازه بدهيد مردم دقدقه امنيت شغلي نداشته باشند
  • بی نام A1 ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۰۳
   0 0
   دغدغه
 • حسین BE ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۰۶
  1 0
  اختلاص گرا منتظر رسیدن این پول اند.... دلتون رو برا آباد کردن کشور صابون نزنید......
  • بی نام A1 ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۲۰
   1 0
   اختلاس