۰ نفر
۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۰۷:۳۱

خبرگزاری ایسنا نوشت:

یک جراح و متخصص چشم با بیان اینکه ضایعه ناخنک چشم می‌تواند با تغییر شکل قرنیه موجب آستیگماتیسم شود، تاکید کرد: این ضایعه که در اغلب موارد موجب سوزش، قرمزی و تارشدن دید می‌شود را می‌توان با جراحی و برداشتن به موقع از ایجاد آستیگماتیسم پیشگیری کرد.

بهرام عین‌الهی  با اشاره به اینکه ناخنک چشم یک ضایعه گوشتی مثلثی شکلی است که از سفیدی چشم به روی قرنیه کشیده می‌شود، گفت: این ضایعه ناشی از رشد خوش‌خیم بافت پیوندی و رگ‌های ملتحمه است که به علت وجود رگ‌های زیاد اغلب رنگ آن صورتی یا قرمز است.

وی افزود: ضایعه ناخنک گاهی ملتهب و باعث سوزش، خارش و ریزش اشک می‌شود. گاهی ناخنک رشد زیادی می‌کند و تا وسط قرنیه می‌رسد که جلوی دید را می‌گیرد. به علاوه حتی ناخنک‌های کوچکتر هم می‌توانند با تغییر شکل قرنیه باعث ایجاد آستیگماتیسم شوند و دید افراد را تار کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه اشعه ماوراء بنفش خورشید در ایجاد ناخنک مؤثر است، تصریح کرد: افرادی که در مناطق آفتابی زندگی می‌کنند و مدت زیادی در معرض تابش آفتاب هستند، باید از کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی استفاده کنند. همچنین افرادی که ناخنک دارند اغلب با ورود آب به چشم‌ها به خصوص در موقع شستن دست و صورت یا حمام کردن، باعث تحریک چشم و ایجاد سوزش و قرمز شدن چشم‌ها می‌شود، این افراد باید دقت کنند که آب وارد چشم‌های‌شان نشود.

عین‌الهی خاطر نشان کرد: اگر ناخنک کوچک و ظاهر ناخوشایندی نداشته باشد و باعث قرمزی و سوزش چشم‌ها نشود، نیاز به درمان خاصی ندارد، اما در مواردی که التهاب شدیدی دارد، می‌توان با نظر چشم پزشک یک دوره درمان با قطره‌های استروئیدی یا سایر قطره‌های ضد التهاب انجام داد.

این جراح و متخصص چشم در پایان یادآور شد: در صورت بروز ناخنک‌های بزرگ‌تر که از لحاظ ظاهری و زیبایی اهمیت دارند یا با ایجاد آستیگماتیسم باعث تاری دید می‌شوند، می‌توان با جراحی درمان کرد، البته اگر ناخنک به صورت ساده برداشته شود احتمال عود آن زیاد است. بنابراین در این افراد بهتر است علاوه بر برداشتن این ضایعه از روش‌های تکمیلی مثل پیوند ملتحمه یا استفاده از داروهای خاص در حین جراحی استفاده شود.

۴۷۲۳۷

کد خبر 440195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =