سخنگوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری درباره موضوعات مختلفی چون کنسرت‌های موسیقی و فیلم «رستاخیز» و اکران فیلم «محمد(ص)» صحبت کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، حسین نوش‌آبادی ظهر روز دوشنبه پنجم مردادماه در جمع اهالی رسانه حاضر شد تا به مهمترین موضوعات مطرح شده در زمینه حوزه فرهنگ و هنر پاسخ دهد، موضوعاتی که اکران فیلم «رستاخیز» ساخته احمدرضا درویش یکی از آن‌ها بود.

نوش‌آبادی در این جلسه اعلام کرد با تجهیز 100 سالن سینما در سراسر کشور، فیلم «محمد(ص)» به کارگردانی مجید مجیدی نیمه شهریورماه اکران خواهد شد.

وضعیت اکران فیلم «رستاخیز»

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین درباره زمان مشخص برای اکران فیلم «رستاخیز» و رفع اشکالات این فیلم و حواشی که برایش به وجود آمده است، اظهار کرد: «درباره اکران فیلم «رستاخیز» پیش از این هم صحبت‌هایی شده است و موانع وزارت ارشاد هم بیان شده است. این فیلم جزو فیلم‌های فاخر و ارزشمندی است که بعد از انقلاب اسلامی ساخته شده است؛ ضمن اینکه سرمایه‌گذاری خوبی هم روی آن صورت گرفته است. از روزی که این فیلم در جشنواره مطرح شد انتقادات زیادی به همراه داشت و بیشتر انتقادات در ارتباط با محتوای فیلم بود؛ بنابراین شبهاتی ایجاد شد. ما تصمیم داشتیم بعد از اصلاحات این فیلم را اکران کنیم تا به‌زودی بر روی پرده سینماها برود اما به دلیل برخی دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که از سوی تعدادی از مراجع تقلید و علما مطرح شد، فعلا فیلم «رستاخیز» تعلیق می‌ماند تا اشکالاتش برطرف شود.»

او در ادامه تأکید کرد: «ما به احترام مراجع تقلید که نسبت به برخی تصاویر و شخصیت‌های فیلم «رستاخیز» انتقاد داشتند این فیلم را فعلا تعلیق کردیم. امیدواریم با رفع آخرین اشکالات، این فیلم اکران شود. ما با یک افکت نور سعی می‌کنیم با همکاری کارگردان و تهیه‌کننده فیلم مشکل «رستاخیز» ‌را برطرف کنیم. در هر صورت این فیلم اکران خواهد شد و به پرده سینماها خواهد رفت. اما امیدوارم کارگردان و تهیه‌کننده محترم هم با ما همکاری داشته باشند تا مشکل سریع‌تر برطرف شود.»

سخنگوی وزارت ارشاد در ادامه همین مطلب بیان کرد: «ما نباید کاری کنیم که جرأت و انگیزه فیلمسازان برای ورود به سینمای دینی کم شود. ما باید این فرصت را به هنرمندان و فیلمسازان بدهیم که این تجربه‌ها را داشته باشند و بخشی از وقت خود را برای تولید فیلم‌های فاخر و دینی قرار بدهند و اگر هم مشکلی در این زمینه بوجود می‌آید با سعه صدر و رفع مشکلات، فیلمسازان و هنرمندان‌مان را کمک کنیم. از طرفی دیگر هم به فیلمسازان، این توصیه را می‌کنم که برای تولید کارهای دینی سعی کنند حتما از کارشناسان و نخبگان دینی و مذهبی استفاده کنند تا کارشان با مشکل مواجه نشود.»

نوش‌آبادی در بخشی دیگر درباره کلیت فیلم «رستاخیز» گفت: «این فیلم قابل تقدیر و تحسین است اما مشکلاتی دارد که باید برطرف شود و نظرات بزرگان را باید مد نظر قرار بدهیم. انتظارمان این است که با همکاری کارگردان و تهیه‌کننده «رستاخیز» شبهات به زودی برطرف شود و ما شاهد اکران این فیلم ارزشمند باشیم.»

او در بخشی دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره نمایش چهره حضرت ابوالفضل (ع) در فیلم «رستاخیز»، تصریح کرد: «اینکه کارگردان محترم فیلم «رستاخیز» تا به حال حاضر به رفع اشکالات مورد نظر فیلمش نشده است حقیقت دارد. امیدوارم کارگردان و تهیه‌کننده محترم برای اینکه این اشکالات برطرف شود، زودتر این همکاری را داشته باشند تا این کار باارزش در بایکوت نباشد. چرا که هر چه در اکران این فیلم تأخیر به وجود بیاید، اکران فیلم بیشتر به مشکل برمی‌خورد.»

نوش‌آبادی در ادامه درباره نگاه و دیدگاه رئیس جمهور کشور درباره حواشی به وجود آمده برای فیلم «رستاخیز» توضیح داد: «رئیس جمهور کشورمان هم نسبت به مقوله هنر و حوزه فیلم و همچنین تولید فیلم‌های دینی نگاه روشنی دارند و توصیه ایشان هم این بوده که ما بستر را برای فیلمسازان دینی فراهم کنیم؛ بنابراین شخص آقای رئیس جمهور هم دوست دارد سریع‌تر این مشکل برطرف شود.»

سخنگوی وزارت ارشاد همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌هایش اعلام کرد: «دولت برای فیلم «رستاخیز» هیچ هزینه‌ای نداده است و این فیلم را بخش خصوصی ساخته است. ما برای مجوز و محتوای این فیلم طبق وظایفی که داریم فقط نظر دادیم. آنچه باعث تعلیق این فیلم شده قطعا اعتراضات خیابانی نبوده بلکه ما به احترام مراجع تقلید این فیلم را تعلیق کردیم تا مشکلاتش برطرف شود. ما همواره تأکید کردیم به فیلمسازان برای اینکه تولیداتشان به مشکل برنخورد با کارشناسان مذهبی همکاری کنند و داستان‌هایشان حتما مستند باشد تا کمترین آسیب‌ها را ببینند.»

ورود چهره‌های سیاسی به حوزه فرهنگ و هنر

نوش‌آبادی در این جلسه در پاسخ به پرسش خبرگزاری «ایسنا» مبنی بر اینکه موضع وزارت ارشاد و معاونت مطبوعاتی در قبال فعالیت و حضور سیاسیون در هدایت رسانه‌ها و آسیب‌هایی که بعضا این مساله به رسانه‌ها وارد می‌کند، چیست، خاطرنشان کرد: «تعدادی از چهره‌های سیاسی در حوزه فرهنگ و هنر، مطبوعات وارد شده‌اند که این یک امر کاملا بدیهی و معمول است و همیشه هم افراد سیاسی سعی می‌کنند تریبونی برای بیان دیدگاه‌هایشان داشته باشند؛ لذا مطبوعات هم یکی از ابزارهای مناسبی است که در اختیار تشکل‌های سیاسی قرار می‌گیرد. بر این اساس ما هم کشوری هستیم که در آن آزادی احزاب وجود دارد، بنابراین احزاب و گروه‌ها و چهره‌های سیاسی سعی کرده‌اند از ابزار رسانه برای بیان دیدگاه‌های خودشان استفاده کنند.»

او در ادامه تأکید کرد: «اگر این دیدگاه‌ها در چارچوب قانون و با کسب مجوز قانونی باشد اشکال ندارد. ما کمتر مطبوعات و رسانه‌ای را داریم که رویکرد سیاسی نداشته باشد. عمدتا مطبوعات و رسانه‌های ما تریبون سیاسی شده‌اند و اشکالی هم ندارد چرا که این احزاب و گروه‌ها شناسنامه‌دار هستند اما آنچه که باعث نگرانی می‌شود این است که مبادا نگاه‌های سیاسی به هنر غلبه کنند و ما نباید اجازه دهیم که فضای مقدس فرهنگ و هنر به سیاست آلوده شود. ما اعتقاد داریم فرهنگ موضوع مقدسی است؛ بنابراین مطبوعات در عین حال که از جنس فرهنگ هستند اما بیشتر از سایر بخش‌های فرهنگی متأثر از حضور سیاسیون شده است و این طبیعی است و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد.»

نوش‌آبادی در تکمیل این مطلب اظهار کرد: «اگر فعالیت سیاسیون در هدایت رسانه‌ها با رعایت قوانین همراه باشد، مضر نخواهد بود.»

هماهنگی‌ وزارتخانه‌های ارشاد و کشور برای جلوگیری از لغو کنسرت‌ها

سخنگوی وزارت ارشاد درباره‌ی جلوگیری از لغو کنسرت‌ها و جلساتی که میان وزیر ارشاد و وزیر کشور برگزار شده است، توضیح داد: «قرار بود هماهنگی‌هایی میان وزارت ارشاد و وزارت کشور برای جلوگیری از لغو کنسرت‌ها انجام شود و جلساتی هم برگزار شد و با هم نشست‌هایی داشتند و هماهنگی‌هایی صورت گرفت. طی این نشست‌ها بخش‌نامه‌هایی هم به استانداری‌های شهرها ابلاغ شده است تا در این خصوص همکاری و رعایت کنند. همچنین نشست‌هایی برای بحث شیوه‌نامه اجرایی در دستور کار است که اکنون در حال امضا است. این اقدامات کارهایی هستند که برای جلوگیری از لغو کنسرت‌ها صورت می‌گیرد تا ما کمتر با لغو کنسرت‌ها مواجه شویم. امیدواریم از این پس دیگر شاهد لغو کنسرت‌ها از طرف هیچ نهادی نباشیم و از قبل تمام هماهنگی‌ها را انجام داده باشیم.»

5858

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 440282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =