یادمان مرصاد؛ نمایش فوز هابیلیان بر قابیلیان

برای بزرگداشت حماسه‌آفرینان عملیات مرصاد و روایت پیروزی هابیلیان بر قابیلیان زمان یادمان زیبایی در ضلع شرقی تنگ چهارزیر کرمانشاه ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، تنگ چهارزیر در 25کیلومتری غرب شهر کرمانشاه و در جاده اصلی کرمانشاه به اسلام‌آباد غرب معروف به راه کربلا قرار دارد و فاصله آن تا شهر ماهیدشت 15 کیلومتر است. این تنگه در بین چهار یال با ارتفاع 150 تا 200 متری از سطح جاده قرار دارد و از نظر نظامی دروازه ورود به شهر کرمانشاه محسوب می‌شود.

پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط ایران، نیروهای سازمان منافقین با همکاری و هماهنگی ارتش عراق در سوم مرداد ماه 1367 پس از عبور از مرزهای ایران در محور قصرشیرین به سرپل‌ذهاب در غرب استان کرمانشاه، به‌طور غافل‌گیرانه تا اسلام‌آباد غرب پیشروی کرده و به سمت شهر کرمانشاه ادامه حرکت دادند و تا تنگ چهارزیر پیشروی کردند.

در شرق تنگ چهارزیر رزمندگان اسلام راه را بر گروه نفاق مسدود ساخته و با بستن عقبه دشمن توسط پیاده کردن نیرو با کمک هوانیروز کرمانشاه، عملیات مرصاد را آغاز نمودند و بسیاری از نیروهای منافقین را در این نقطه به هلاکت رساندند.

برای بزرگداشت حماسه‌آفرینان عملیات مرصاد یادمان زیبایی در ضلع شرقی این تنگه که حد نهایی پیشروی دشمن و مزدوران منافقش در این استان در طول جنگ محسوب می‌شود در مساحتی در حدود 1100مترمربع احداث شده است که این یادمان در سالروز عملیات مرصاد در سال 1375 توسط شهید امیر سپهبد علی صیاد شیرازی و با حضور خانواده‌های معظم شهدای این عملیات افتتاح شد.

 

کد خبر 440297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =