تسنیم نوشت:

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی المنار، کنفرانس اتحادیه جهانی علمای مقاومت با عنوان "اتحاد برای مقاومت، اسرائیل رو به زوال و نابودی" از صبح امروز آغاز به کار کرد.
سید حسن نصرالله در ابتدای سخنان خود به ارواح مطهر انبیاء و اولیای الهی و شهدا درود فرستاد و گفت از خداوند می‌خواهم که همه ما را در این مرحله و تمام مراحل موفق بدارد تا بتوانیم وظایف ملی خود را بدانیم و در عمل و گفتارمان خلوص داشته باشیم.
در جهان مسئله‌ای به وضوح و مشروعیت مبارزه با اسرائیل نیست
مساله‌ای که امروز برای آن گردهم آمده ایم مساله ای بسیار واضح است. این مساله بیانگر یک حق روشن است. این مساله حقوق ملت فلسطین و مساله قدس و مساله مبارزه با رژیم صهیونیستی است.

ما در خصوص مساله ای گردهم آمده‌ایم که در آن حقوق شرعی و انسانی و اسلامی عیان و آشکار است. در جهان شما نخواهید یافت که مساله ای به وضوح و شرعیت و قانونی بودن و انسانی بودنش به اندازه مساله قدس شرعی بوده باشد.

هدف مقاومت مقابله با پروژه صهیونیستی و شکست آن است
سید حسن نصرالله تاکید کرد اولین وظیفه ما مقابله با پروژه های صهیونیستی است و هدف مقاومت مقابله با طرح ها و پروژه های صهیونیستی و شکست آن است.
موضع ما در قبال مساله فلسطین باید از باارزش ترین معیارها برخودار باشد. می‌خواهیم کشورها، ملت ها، احزاب، جریان ها و اشخاص را ارزیابی کنیم. مساله فلسطین، مساله به حقی است و شک و تردیدی در این باره وجود ندارد.

دستاوردهای محور مقاومت

پروژه صهیونیستی «ام الفساد» است
سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دستاوردهای محور مقاومت در مبارزه با رژیم صهیونیستی گفت: امت (اسلام) هم اکنون با پروژه صهیونیستی روبرو است و این پروژه در تمام جهان امتداد یافته و از پایگاه و اساسی برخوردار شده است که نامش اسرائیل است.

این پایگاه در سال 1948 میلادی در سرزمین فلسطین ایجاد شد و پروژه صهیونیستی گسترده تر از مساله فلسطین است و وظیفه‌ای که بر دوش همه ما نهاده شده است، وظیفه مقابله با این پروژه صهیونیستی با تمام توسعه یافتگی آن است و این مساله نشان دهنده و بیانگر ستون و پایه اصلی مساله فلسطین است.
من اکنون می خواهم بر مساله مقابله با پروژه صهیونیستی با هدف سرنگونی و پایان دادن به آن تاکید کنم. ما می‌خواهیم این پروژه از منطقه ما دور شود. ما اکنون در برابر دو پروژه قرار داریم یکی از آنها پروژه صهیونیستی متجاوز و اشغالگر است که باید آن را ام الفساد دانست و پروژه دیگر، پروژه مقاومت و رویارویی با پروژه نخست است که بر پایه حق و قانون پایه ریزی شده است.

براندازی پروژه صهیونیستی در لبنان از دست آورهای مقاومت است
نصر الله تاکید کرد که پروژه مقاومت در طول چندین دهه از زمان آغاز به فعالیت پس از اشغال فلسطین دستاوردهای گسترده‌ای را داشته که از جمله آنها براندازی پروژه صهیونیستی بر ضد لبنان در ابعاد مختلف آن از اشغال مستقیم گرفته تا جذب مزدوران لبنانی و ادامه پروژه سیاسی اسرائیل برای تسلط بر کشور و ادامه پروژه‌های عادی‌سازی روابط و نفوذ در این کشور بوده است. به صورت خلاصه می‌توان گفت مقاومت به استثنای یک بخش جغرافیایی در مزارع شبعا و ارتفاعات کفر شوبا و بخش لبنانی اشغال ‌شده از منطقه الغجر،‌ این کشور را از زیر اشغال صهیونیستی آزاد کرده است.
پروژه مقاومت در طول ده ها سال دستاوردهای بزرگی را به ارمغان آورده است و این موفقیت را باید از گلوله های نخستی که در زمان اشغال فلسطین شلیک شد، دانست.

آزادی نوار غزه یکی از آشکارترین دستاوردهای مقاومت است
دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به مبارزه مقاومت فلسطین علیه اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی تاکید کرد که یکی از واضح ترین دستاوردها در فلسطین، آزادی نوار غزه آن هم به صورت بی قید و شرط است و از دستاوردهای گسترده‌ای که پایداری مقاومت در لبنان و غزه به صورت اسطوره‌ای محقق کرد در مقابل یکی از نیرومندترین ارتش ها صورت گرفت. از جنگ جولای و جنگ نخست غزه گرفته تا جنگ 51 روزه.

مقاومت مسئله فلسطین را به قدرت‌های بزرگ جهان تحمیل کرد

یکی دیگر از دستاوردهایی که حاصل شد، بازگرداندن مساله فلسطین به صدر مسائل مورد توجه بین المللی و فلسطینی و این که توانستیم این مساله را بر قدرت های بزرگ و جهان تحمیل کنیم و موفق شدیم فرهنگ مقاومت را گسترش دهیم و رابطه با قدس و فلسطین را تثبیت کنیم.

یکی دیگر از دستاوردهای پروژه مقاومت، مساله ای است که اسرائیل از آن به عنوان نگرانی های وجودی خود نام می برد. اما متاسفانه باید بگویم در سال های اخیر، پروژه مقاومت با زیان هایی روبرو بوده است آن هم به دلیل حوادث و تحولات منطقه ای از این رو پروژه صهیونیستی توانست دستاوردهایی را پس از مراحل عقب نشینی هایی که داشت محقق کند.
این مساله بعد از رسیدن رژیم صهیونیستی به احساس خطر وجودی حاصل شد. آن چه امروزه به آن نیاز داریم در سطح مطالعاتی این است که اهتمام کنندگان به مساله فلسطین گردهم آیند و خسارت ها و زیان های حاصله از تحولات منطقه ای را برآورد و ارزیابی کنند. دوم این که می خواهیم مطالعات شناختی با هدف بررسی اقدامات اسرائیل یا بررسی دستاوردهای حاصله برای این رژیم که بدون زحمت و تلاش اسرائیلی حاصل شده است، صورت گیرد.چرا که از این مساله به طور حتم نتایج مشخصی به دست خواهد آمد.

زمانی که در خصوص آمار و مطالعات برای بررسی زیان ها و خسارت ها صحبت می کنیم نمی خواهم این نتیجه گیری حاصل شود که ما بیاییم و بر بقایای از دست رفته خود حسرت بخوریم بلکه هدف ما جبران کاستی ها و جلوگیری از حصول مجدد آنهاست و همچنین زمانی که ما می خواهیم درباره نتایج صحبت کنیم می خواهیم بدانیم کدام اقدامات به نفع دشمن بوده تا مانع افزایش و توسعه آنها شویم.

خارج شدن مسئله فلسطین از دایره توجه اسلامی مسئله‌ای خطرناک است
به عنوان مثال و بدون مشخص کردن مسئولین این رویدادها، یکی از خطرناک ترین خسارت ها، خروج مساله فلسطین از دایره اهتمام و توجه بین المللی و اسلامی است و جهان متاسفانه در جای دیگری به دور از فلسطین مشغول شده است. مساله غم انگیز در این زمینه این است که خروج مساله فلسطین از دایره اهتمامات و توجه امت نیز حاصل شده است و این مساله باعث منزوی شدن ملت فلسطین یا حصول امری شبیه به انزواست و این امر فرصت تاریخی به دشمن داد تا پروژه‌های خود را در سایه غفلت جهانیان محقق کند. اکنون سیاست گرسنگی و ایجاد رعب و وحشت بر ضد فلسطینی ها را در پیش گرفته اند تا این که به مرحله ای رسیدیم که می بینیم مسجدالاقصی این روزها مورد هجمه قرار می گیرد آن چه در الاقصی می گذرد نگران کننده و هولناک است.
و در این باره گفته اند که مسیح (ع) از آسمان نمی‌آید بلکه از زمین خواهد آمد و آن کس که مسجدالاقصی را ویران می کند، شخص مسیح (ع) است و اکنون می خواهند وانمود کنند که نتانیاهو که درصدد منهدم کردن مسجدالاقصی است، خود مسیح است.

سوریه مرکزی محوری و اساسی برای مقاومت است
سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص سوریه و جایگاه این کشور در محور مقاومت گفت: آن چه در سوریه گذشت و آن چه در سوریه هنوز ادامه دارد، بیانگر خسارت‌های موجود در محور مقاومت است؛ زیرا سوریه مرکزی مهم و محوری اساسی برای مقاومت است.

عراق و یمن هم اکنون دو پایگاه مهم محور مقاومت به شمار می‌آیند
عراق بعد از آزادسازی از سوی نیروهای آمریکایی و یمن هم اکنون دو پایگاه مهمی برای محور مقاومت به شمار می آیند، ولی متاسفانه آنها هم با بحران هایی روبرو شده اند. متاسفانه برخی تلاش می‌کنند ایران را دشمن معرفی کنند در حالی که جمهوری اسلامی ایران یکی از حامیان اساسی در امر رویارویی با دشمن صهیونیستی است بی شک آن چه در لیبی، مصر و دیگر کشورها می گذرد، به صورت اساسی تاثیرگذار است.

تساهل و سستی از مسائل خطرناک در تعامل با اسرائیل است

سید حسن نصرالله با تاکید بر ضرورت هوشیاری امت اسلامی در مقابله با اسرائیل، گفت: یکی از خطرناک ترین مسائل در تعامل با اسرائیل، موضوع تساهل و سستی و کوتاهی است. مثلا می‌گویند که درمان مجروحان و اموری از این دست بی ارزش است در حالی که این دیوارهای دشمنی با رژیم صهیونیستی رفته رفته در حال از هم پروپاشیدن است یکی از دستاوردهای اسرائیل در این زمینه رسیدن به ملت ها از طریق پروژه عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی است و آن چه در این راستا متوقف شده است مساله مقاومت در برابر پروژه عادی سازی است باید عناصر قدرت کنونی در پروژه مقاومت بررسی شود.
پروژه مقاومت به کار گرفته شده است تا وسیع تر از محور مقاومت باشد؛ چرا که پروژه مقاومت عناصر قدرت بسیار زیادی دارد از این رو اسرائیلی ها به درستی می دانند که در برابر یک نیروی واقعی در منطقه قرار گرفته‌اند با وجود خسارتهای دردناکی است که در این باره با شما صحبت کردم باید به دنبال عناصر قدرت جدیدی در جهان باشیم این عناصر قدرت می تواند در آمریکای لاتین و آفریقا و حتی در کشورهای اروپایی در سطح سیاسی و رسانه ای باشند.

باید به درستی مطالعه و ارزشیابی دقیق داشته باشیم که بعد از پروردگار متعال به چه کسی توکل کنیم و چه کسی از پروژه مقاومت حمایت می کند و چه کسانی هستند که در بازار ما را به نرخ ارزان می فروشند.چرا که کسی که به جنگ اسرائیل می رود باید پشت خود را به یک جایگاه محکمی تکیه دهد. یکی از راهکارهای موجود تاکید بر عقیده ای بودن نبرد و ستیز ما با دشمن است یعنی این که این مساله بالاتر از مسائل سیاسی و مذهبی و نژادی است مساله فلسطین سطحش بالاتر از همه مسائل و در راس همه امور است و این مساله از ارزش های بزرگ امت است از این رو، یکی از مهمترین نتایج عقیدتی نبرد ما است اگر چه در ارزشیابی برخی تحولات در منطقه با هم اختلاف نظر داشته باشیم و امروز هم با هم اختلاف نظر داریم اما مساله فلسطین باید در مرکزیت همه باشد و این مساله فلسطین است که باید ما را گردهم آورد و نیروهای ما را متحد کند و اجازه نمی دهد تا توان ما در جاهای دیگر هدر رود.
تلاش های فکری و تلاش برای بسیج عمومی از سوی علما مساله بسیار مهم است و عقیده ای بودن مساله فلسطین به ما کمک می کند تا خودمان را تقویت کنیم ما همه در خصوص موضوع فلسطین دچار بحران شده ایم و معتقد شده ایم که مساله فلسطین مساله ملت فلسطین است و کسی در این باره کاری ندارد.

اما این مساله شخصی و عقیده ای است و باید بر نقش عقیده ای این نبرد تاکید داشته باشیم تا مسئولیت ما در قبال مساله فلسطین و قدس و رویارویی با پروژه صهیونیستی جدی تر باشد. با وجود تمام مصائب در روز جهانی قدس بسیاری در تظاهرات شرکت کردند، روز جهانی قدس که حضرت امام خمینی(ره) همه را به آن دعوت کردند و این تظاهرات به دلیل ارتباط عقیده ای مساله فلسطین با قدس برپا شده است.
از شما برای زنده نگه داشتن و فعال کردن تمام مقاومت در برابر عادی سازی روابط با دشمن اسرائیلی تاکید می کنم و خواستار تلاش برای ایجاد مقاومتی جدید در برابر عادی سازی هستم.

در این مرحله و در این زمان به خصوص خواستار تبلیغات گسترده رسانه ای و سیاسی برای یادآوری به ملت ها ی منطقه در خصوص واقعیت دشمن اسرائیلی هستم که همه بدانند به چه میزان این دشمن اسرائیلی، وحشی است و تروریسم تکفیری که منطقه ما را مورد هجمه قرار داده است بسیار خطرناک است اما باز هم تروریسم اسرائیلی بالاتر از تمام این تروریسم هاست.

اسرائیل یک رژیم وحشی است که منطقه را تهدید می‌کند
باید دولت ها و ملت های منطقه را آگاه کنیم که این رژیم، یک رژیم وحشی است که بر سرزمین فلسطین سلطه افکنده و منطقه را تهدید می کند و چشم طمع این دشمن پایان پذیر نیست و تهدید آن همچنان پابرجاست. و این مساله باید در تمام سخنرانی های ما مورد تاکید قرار گیرد. جنایاتی که دشمن اسرائیلی در لبنان، مصر، اردن، و سوریه مرتکب شده است باید در خصوص دشمن اسرائیلی، تاکید مجدد شود.

مقابله و رویارویی با اسرائیل نیازمند اخلاص شدید است. باید مساله دشمن و مقابله با اسرائیل به صورت فوق العاده از منافع شخصی و حزبی و مذهبی و امور خودی خارج شود چرا که ملت ها گران بهاترین چیزی که در اختیار داشتند د راین راه نثار کردند.

منطقه عاری از رهبران وحدت بخش و خالص نیست. آن چه در برابر جان فشانی ارتش ها و ملت های منطقه می طلبد، خلوص نیت است. کسی که پرچم بر می دارد و در صفوف اولیه مبارزه حضور می یابد تا فلسطین را بازپس گیرد و قدس را آزاد کند، وظیفه ما در قبال او، حمایت از اوست. باید گرد او جمع شویم. در چنین لحظاتی باید تمام حساب های شخصی و امور دیگر را کنار بگذاریم.اینها از دستاوردهای خلوص نیت است. از این رو اگر ایران یا مصر و یا سوریه پیش قدم شدند باید با آنها باشیم. ما با هر کشور عربی یا اسلامی که برای آزادسازی قدس به حرکت در آیند، همراه هستیم حتی اگر آن کشور اندونزی باشد که برای این امر پیش قدم می شود.

مشکل ما که امروزه با آن روبرو هستیم این است که کسانی هستند که حمایت نمی کنندو مانع حمایت هم می شوند. و اگر یک جنبش سنی مذهب، حمایتی را از ایران دریافت کند، به دلیل موضع سیاسی اش متهم نمی شود بلکه متاسفانه به تشیع متهم می شود.

از این رو هر کشور عربی و اسلامی پیش قدم شود و مسئولیت خود را قبول کند. ما با هر کشور عربی و اسلامی که برای آزادی قدس پیش قدم می شود، در کنارش هستیم و در این باره تمام مسائل دیگر را کنار می گذاریم.
یکی دیگر از مشکلات بسیار بزرگی که به صورت اساسی این نزاع را خدشه دار می کند، آن مساله ای است که در باور و اذهان برخی از گروه های بزرگ از ساکنان منطقه به وجود آمده است و در آن رسوخ کرده است. این مساله به دلیل جنایاتی است که به نام اسلام، صورت می گیرد و گروه های تکفیری در حق ساکنان منطقه آن هم از تمام دیانت ها و مذاهبی که دارند، مرتکب می شوند.
اقلیت های غیر مسلمان و اقلیت های مسلمان غیر سنی ویژگی خاص خود را دارند ولی نبردی که اکنون جریان دارد، نبرد تکفیری است و با نام سیاسی اجرا نمی شود بلکه عناوین دینی با خود به همراه دارد. کشتاری که در حق این گروه ها به وضوح صورت می گیرد، کشتار بر اساس وابستگی دینی یا مذهبی آنهاست . از این رو، این گروه ها در نبردشان به این نتیجه می رسند که در برابر یک نبرد وجودی قرار گرفته اند و این مساله موضوعی بی سابقه است و در منطقه نظیری نداشته است.کشتاری که اکنون درحق اقلیت های دینی از سوی گروه های تروریستی صورت می گیرد، دلایل سیاسی به همراه دارد. کشتار بر اساس مذهب، اوضاع را برای اقلیت های دینی در منطقه به مرحله ای می رساند تا آنها این واقعیت را برای خود متصور شوند که در مرحله نزاع وجودی به سر می برند از این رو ممکن است اسرائیل را دشمنی در مرحله دوم بدانند.
آن چه که امروز صورت می گیرد با اسلام و خلفای صدر اسلام و غیر آنها هیچ ارتباطی ندارد .از این رو، زمانی که گروه ها احساس می کنند که وجودشان در معرض تهدید است و نه تنها کلیساها و مقدساتشان مورد تهدید قرار دارند به صورت خودجوش احساس می کنند که حق طبیعی و فطری آنهاست که از وجود خود دفاع کنند.
زمانی که این گروه ها به پا می خیزند، گروه هایی که از وجود خود دفاع می کنند متاسفانه اسرائیل را دشمن خود نمی شناسند، چرا که نبرد کنونی آنها نبرد وجودی است و خطر اسرائیلی را خطری برای آینده فرض می کنند. اینجاست که اسرائیل از فهرست دشمنان خارج می شود و اینجاست که مساله فلسطین از فهرست توجهات آنها خارج می شود و متاسفانه اوضاع برای برخی از گروه های دینی به جایی می رسد که معتقد می شوند که اسرائیل حامی و ضامن آنهاست و این مساله یکی از خطرناک ترین اموری است که پروژه مقاومت با آن روبرو است و این مساله بر پیروان ادیان و مذاهب انطباق دارد.
متاسفانه برخی از کشورها هستند که اسرائیل را از دایره تهدید حذف کرده اند و برخی از طرف های مردمی، اسرائیل را از حالت دشمنی هم خارج کرده اند.
اسرائیل خبیث خود را بر این اساس به آنها معرفی کرده است. حتی اوضاع برای اسرائیل به این مرحله رسیده است که فکر می کند که روزی فرا خواهد رسید و حزب الله در آن روز از آن کمک و دوستی را بخواهد و دلیل چنین تصوری، رویدادهای منطقه است. من این مساله را بازگو کردم تا همه مسئولیت خود را درک کنند.

تلاش برای خارج کردن شیعیان از محور مبارزه با اسرائیل
ما معتقدیم که اسرائیل یکی از دشمن ترین دشمنان موجود است. در روز جهانی قدس در دو سال قبل، سخنی را بازگو کردم که هدف از آن طرح مساله طایفه ای نبود. زمانی که گفتم ما شیعه علی بن ابیطالب(ع) هستیم در آنجا تلاش های غربی و جهانی از خارج و داخل صورت گرفت تا این طایفه را از کارزار مبارزه با اسرائیل بیرون ببرد و آن چه از سال ها قبل در بیش از یک کشور صورت می گیرد، برنامه ریزی عمدی و هدفمند به منظور دور کردن شیعیان از ملت فلسطین و قدس است، بلکه از آن هم فراتر، تلاش هایی در مرحله ای از مراحل صورت گرفت که آنها را متقاعد کنند که مساله فلسطین فقط مختص اهل سنت است و ربطی به آن ندارد و می خواستند وانمود کنند که مشترکات با اسرائیل بیشتر است.
در این خصوص خیانت اندیشه ای در جهان وجود دارد و نمی خواهم از واقعیت خود را مخفی کنم و بگویم این قبیل سخنان در جو شیعیان و مسیحی و دروزی ها گوش شنوایی برای این سخنان وجود نداشته است.

هرگز از فلسطین چشم پوشی نخواهیم کرد
امروز نیز می گویم هر آن چه بخواهد صورت گیرد اگر صورت گیرد، و حوادث هر چه بخواهد باشد و دردها به هر قیمتی که باشد و اینجا بخواهد حاصل شود، ما همچنان شیعه علی بن ابیطالب(ع) هستیم و هرگز از مساله فلسطین و مقدسات در فلسطین چشم پوشی نخواهیم کرد آن چه در روز جهانی قدس در من بسیار تاثیرگذاشت بزرگداشت روز جهانی قدس در دو روستای النبل و الزهراء بود که در محاصره تروریست ها از چند سال قبل در حلب سوریه قرار دارند. هنوز زنانی در این دو روستا اسیر هستند اما با وجود محاصره، این روز را یعنی روز جهانی قدس را برگزار کردند و درباره آزادی فلسطین سخن گفتند. اهل سنت در این امت، اکثریت قاطع هستند از این رو، باید آنها بیش از دیگران به مسئولیت خود عمل کنند و پیروان مذاهب اسلامی را صیانت کنند و به آنها اطمینان ببخشند.

اسرائیل رو به زوال است
حقیقت و واقعیت نیروها و ترکیب منطقه ای و جریان های موجود نشان از این دارد که باید به چنین مسئولیتی عمل کنند.اتحادیه جهانی علمای مقاومت به ریاست عالم جلیل القدر و شجاع و برادران علمایش از بزرگواران با حمایت گسترده علما می توانند چارچوبی گسترده با هدف فعال سازی و تصویب را ایجاد کنند تا پروژه مقاومت به منظور پیروزی آتی را محقق کنند و ما یقین داریم که اسرائیل رو به زوال است و سرزمین فلسطین به صاحبان اصلی آن بازمی گردد این امر با وجود تمام دردهای حاصله است و امت خواهد توانست از درد موجود خود به سلامت بیرون بیاید و مستحکم تر از گذشته خواهند بود و حساب ما با اسرائیل بسیار سنگین خواهد بود روزی فرا خواهد رسید که همه در قدس نماز خواهیم خواند و این امر حتما محقق خواهد شد و تمام توطئه ها و مصائب، مومنان را در این راه مستحکم تر خواهد کرد تا خود را برای چنین روزی آماده تر کنند و خداوند متعال خواستار آن است تا امت لیاقت این پیروزی آتی را داشته باشند تا لیاقت محافظت از این پیروزی را به دست آورند.
خاطر نشان می شود کنفرانس اتحاد برای فلسطین با حضور اندیشمندان و علمای مقاومت امروز سه شنبه در بیروت پایتخت لبنان آغاز به کار کرده است.

در این کنفرانس دو روزه علمای اسلامی به بررسی مسئله فلسطین و اتحاد جهان اسلامی در قبال آن می پردازند.

5252

کد خبر 440679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =