طبق قرارداد جدید فدراسیون فوتبال و سازمان صدا و سیما، این مردم و هواداران فوتبال هستند که باید پول حق پخش را بدهند.

داریوش سعیدی/خبرگزاری خبرآنلاین؛ کمتر کسی در ایران پیدا می شود که از قرارداد جدید صدا و سیما و فدراسیون فوتبال برای حل مشکل حق پخش سر در بیاورد. قرار است سیستم iptv آخرین راه حل برای رفع این مشکل باشد، سیستمی که بی شک خیلی از اهالی فوتبال اصلا چیزی درباره اش نشنیده اند.
Iptv چیست؟
سیستم IPTV نوعی سیستم تلویزیون تعاملی است که بر بستر شبکه IP پیاده سازی شده است و برای عملکرد نیاز به اتصال شبکه و اینترنت دارد. از همین تعریف ساده و کوتاه می توان دریافت مشکل حق پخش فوتبال ایران را چه چیز حل می کند؛ جیب طرفداران فوتبال! در واقع صدا و سیما و فدراسیون قصد دارند با راه اندازی این سیستم، تنها فوتبال را برای کسانی پخش کنند که از جیب هزینه کنند و علاوه بر خرید تلویزیون های هوشمند، اینترنتی بازی های فوتبال را تماشا کنند. در این حالت مخاطبان باید برای تماشای فوتبال باید هزینه اینترنت را بدهند که از منبع همین پول، حق پخش تامین می شود.
با استفاده از این فناوری، کاربران با پرداخت هزینه ای برای شارژ، برنامه های دلخواه خود را دریافت می کنند. یعنی این بار مخاطب ها هستند که برنامه ها را انتخاب می کنند نه مسولان صدا و سیما. هر چند این مسئله می تواند به نفع ذائقه مخاطب باشد اما از سویی هزینه ای را برای او در پی خواهد داشت. فدراسیون فوتبال، سازمان صدا و سیما و سازمان لیگ پس از تاسیس یک شرکت مشترک، اقدامات خود را در این زمینه آغاز می کنند تا بتوانند در نهایت به درآمد برسند. مسولان رسانه ملی معتقدند در این حالت هم فوتبال به خواسته خود در زمینه حق پخش می رسد و هم صدا و سیما سود می کند.
چه زمانی بازی ها پولی می شود؟

با توجه به اینکه مشکلات مالی در فوتبال دو چندان شده و رسانه ملی سال گذشته هم یک ریال حق پخش نداد، قطعا دو طرف تلاش خواهند کرد تا هر چه سریعتر این پروژه را عملی کنند. فدراسیونی ها توضیحی درباره زمان شروع به کار سیستم iptv نداده اند اما هیچ بعید نیست خیلی زود تنها کسانی که اینترنت، تلویزیون هوشمند بخرند و شارژ بگیرند، بتوانند بازی های لیگ برتر از تماشا کنند.

این همه هزینه امکان پذیر است؟

اگرچه مهدی تاج و علی کفاشیان خیلی خوشحال و خندان از این می گویند که با طرح جدیدشان می توانند فوتبال را صاحب پول کنند اما بسیاری از کارشناسان برجسته معتقدند خیلی بعید است ، آنها اصلا بتوانند از این راه به پولی برسند. جغفر صافی مدیر سال های گذشته شبکه 3 سیما که پایه گذار پخش فوتبال زنده خارجی از تلویزیون بود و در زمان مدیریتش کمک شایانی کرد تا شاید مشکل حق پخش حل شود ، در این باره می گوید:«راستش من جزئیات دقیق توافق نامه را ندیدم اما آنچه منتشر شده ابهام های زیادی دارد. ساختن چنین زیرساخت پیچیده ای برای اینکه بتوانند مردم را قانع کنند بیایند و استفاده کنند ، اگر بر مدار شبکه کارتی باشد ، یکسری هزینه های ساختاری دارد و از طرف دیگر برای پخش در اینترنت هم به دلیل سرعت اینترنت با مشکلاتی روبروست. بعد اینکه راستش من خیلی امیدوار نیستم درآمد حاصل از پخش بازی ها به این شکل خیلی بالا باشد و مردم زیادی برای تماشای فوتبال پول هزینه کنند. آن هم در این شرایط اقتصادی.»

طرح جنجالی با قانون اساسی در تضاد است؟

اولین واکنش ها به این طرح خیلی مثبت نیست و حتی شجاعی کیاسری ، عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما معتقد است این طرح با بندهای قانون اساسی در تعارض است و امکان فروختن سیگنال های رسانه ای که متعلق به بیت المال است ، به این شکل وجود ندارد. او تنها کسی نیست که این ابهام را دارد و حتی مهدی تاج که این تفاهم نامه را امضاء کرده در این باره به خبرآنلاین می گوید:«راستش این ابهام وجود دارد . ما دقیقا مطمئن نیستیم اما ممکن است این ابهام به طرح وارد باشد و طرح با بندهای قانون اساسی در تضاد باشد.»

این درحالی است که به ازای این طرح ، فدراسیونی ها تعهد داده اند که دیگر دنبال حق پخش از تلویزیون نیستند و این را سرافراز رسما اعلام کرده است. تاج البته می گوید:«تلویزیون که پولی به ما نمی داد ، حداقل الان امیدواریم که به پول برسیم.»

 

252 41

 

کد خبر 441819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =