آبشار پونه‌زار در دل طبیعت سوئیس ایران (فریدون‌شهر) در حالی گردشگران را به سمت خود فرا می‌خواند که از آرامش کوهستان تا شرشر آب‌های زلال را می توان در طبیعت زیبای آن به تماشا نشست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در اصفهان، آبشار پونه زار فریدونشهر یکی از چشم‌نوازترین آبشارهای کشور است که در تعطیلات مختلف طول سال علاوه بر مردم استان بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی را نیز با زیبایی‌های طبیعت بی‌بدلیش به سمت خود جذب می کند.

این آبشار که در فاصله ۲۵ کیلومتری غرب فریدون‌شهر، در دره زیبایی به همین نام و در دل ارتفاعات سر به فلک کشیده زاگرس مرکزی قرار گرفته دارای چندین سرچشمه خنک و گوارا است که از این منطقه به سمت غرب سرازیر شده و در نهایت، سرچشمه های رود دز را تشکیل می دهند.

این آبشار که به دلیل رویش پونه در آبراهه‌های آن به پونه‌زار معروف است ششمین آبشار مرتفع ایران محسوب می شود و در محل‌های ریزش آب این آبشار زیبا، خزه‌های سرسبز دائمی تشکیل شده‌است.

در اطراف آبشار درختان زرشک وحشی به چشم می‌خورد و بسیاری از گل های وحشی و دارویی ایران را می توان در کوه های این منطقه یافت.

آب حاصل از این آبشار از ذوب برف‌ها و یخچال‌های قلل سر به فلک کشیده فریدونشهر منشأ گرفته و پس از طی مسافتی نه چندان طولانی به رود وهرگان در قعر دره‌های عمیق کوهستان‌های متراکم غرب استان اصفهان می‌ریزند.

گرچه استان اصفهان نسبتا به نام منطقه ای خشک و کم آب شناخته می شود اما همانند ایران که به کشو چهار فصل معروف است اصفهان شهرستانهایی با آب و های مختلف چهار فصل را در خود دارد و بر این اساس فریدون شهر با داشتن فصولی پر بار از بارش برف و باران و داشتن کوه هایی مرتفع و بعضا پوشیده از برف در سرتاسر سال، به سوئیس ایران معروف است .

مسیر دستیابی به آبشار پونه‌زار

برای رفتن به آبشار پونه زار از خروجی میدان جهاد از فریدونشهر خارج می‌شویم و بعد از طی مسیر حدودا ۳ کیلومتری، به یک دوراهی می‌رسیم که راه سمت راست را باید ادامه دهیم.

در این راه از کنار پیست اسکی فریدونشهر می‌گذریم و بعد از ۱۰ کیلومتر رانندگی به روستای چغیورت می‌رسیم.

مسیر اصلی جاده را ادامه می‌دهیم تا از سمت غرب روستا از آن خارج شویم. بعد از ۶٫۷ کیلومتر که از روستای چغیورت خارج شدیم در سمت چپ خود در پایین دره روستایی را مشاهده می‌کنیم که دربند نام دارد.

مسیر پرپیچ و خم ادامه راه را حدود 4 کیلومتر ادامه می‌دهیم تا اینکه در سمت چپ خود تابلوی «آبشار پونه زار» را مشاهده خواهیم کرد.

ادامه راه را در جاده آسفالت به سمت پارکینگ ادامه می‌دهیم که از پارکینگ با نگاهی به سمت دره می‌توان آبشار زیبای پونه زار را تماشا کرد.

گفتنی است فریدون‌شهر از زیباترین شهرستانهای اصفهان با جاذبه های طبیعی است و از چشمه سارها تا پیست اسکی پوشیده از برف، از مرتفع‌ترین کوه استان اصفهان تا دشت های گل لاله واژگون، از آبشارهای خروشان تا جنگل های وسیع درخت بلوط، از دشت ها و مناظر بکر طبیعی تا غارها و قله های سر به فلک کشیده، بخشی از جاذبه های گردشگری و طبیعی فریدونشهر نگین غرب زاگرس ایران هستند.

 

کد خبر 442018

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =