در دیدار ظریف و وزیر خارجه سوریه چه گذشت؟

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان و ولید معلم معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه امروز طی مذاکرات مفصل آخرین تحولات منطقه ای و روند مناسبات دو جانبه و ابعاد مختلف همکاریها را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین،  دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان و ولید معلم معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری عربی سوریه امروز طی مذاکرات مفصل آخرین تحولات منطقه ای و روند مناسبات دو جانبه و ابعاد مختلف همکاریها را مورد گفتگو و تبادل نظر قرار دادند.

دکتر ظریف با اشاره به ضرورت گسترش تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل بحرانهای جاری تصریح کرد اراده محکم ایران در پایان دادن به بحران غیر ضروری هسته ای و مسیر طی شده در موضوع پرونده هسته ای نشانگر قدرت منطق و گفتگو در مقابل تحریم و تهدید بود.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ایستادگی دولت و مردم سوریه در برابر گروه های تروریستی و تکفیری مواضع تهران مبنی بر اینکه راهکار سیاسی و دیپلماسی بعنوان تنها راهکار حل بحران سوریه می باشد, مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اهمیت گفتگو وهمکاریهای منطقه ای برای از میان بردن عوامل ناامنی و بی ثباتی اظهار داشت: نقش آفرینی ومشارکت فعال ومسئولانه کشورهای منطقه ، زمینه لازم برای رفع تهدید اصلی منطقه که رژیم صهیونیستی است و بیشترین نفع را از گسترش تروریسم برده است فراهم می نماید.

وی در این مذاکرات توافق هسته ای را همسو با منافع و ثبات و امنیت منطقه توصیف نموده و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری پس از توافق هسته ای اظهار داشت: مواضع صریح و اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت از عوامل مهم اقتدار سیاست خارجی ما است . دکتر ظریف همچنین محور مقاومت و مبارزه با افراط و تروریسم را در خدمت منافع و امنیت منطقه توصیف نمودند. وزیر امور خارجه کشورمان خاطر نشان ساخت مبارزه با افراطی گری و تروریسم به نفع همه است و برای تامین ثبات و امنیت در منطقه باید همه کشورها منافع جمعی و منطقه ای را بر منافع محدود خود ارجح بدانند.

در این دیدار ولید معلم هم با تبریک توافق هسته ای جمهوری اسلامی ایران و با اشاره به حمایت و استقبال کشورهای مختلف جهان و همچنین مقاومت و حامیان مقاومت , این توافق را نشانه و ثمره درایت و مقاومت رهبری , دولت و ملت ایران خواند .

وی با استراتژیک خواندن روابط ایران و سوریه مناسبات دو کشور را مستحکم و خدشه ناپذیر خوانـد و از حمایت های معنوی و مواضع روشن و محکم ایران در مبارزه مردم و دولت سوریه علیه تروریسم و نیروهای حامی آنان تقدیر نمود.

آقای ولید معلم در این مذاکرات گزارشی از آخرین تحولات میدانی در سوریه و پیروزیهای ارتش و مقاومت در برابر تروریستهای تکفیری ارائه و با اظهار اینکه دولت سوریه همواره با مخالفان غیر مسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه مند هستند گفتگو کرده است , دیدگاههای رئیس جمهوری سوریه را تشریح نمود .

وزیر امور خارجه سوریه در این مذاکرات دستیابی به راه حل پایدار و برقراری صلح و امنیت را منوط به تغییر رویکرد برخی کشورها در حمایت از تروریسم و مقابله واقعی و به دور از تبلیغات با داعش و سایر گروه های تکفیری دانست.

5252

کد خبر 443749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • ناشناس IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۱۴
    4 0
    وزیر خارجه سوریه تازه نصف دمشق به زور در کنترل دارند نصف سوریه دست ارتش آزاد ونصف دیگرش دست داعش و کردهاست