نماینده ولی فقیه در استان قزوین: آزادگی و حریت لازمه کار خبرنگاران است

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر این که آزادگی و حریت لازمه کار خبرنگاران است گفت: حقوق بسیار پایین خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه نشان می‌دهد نوعی استثمار در فضای کاری رسانه‌ها وجود دارد و در این فضا استثمار و تحقیر به معنای واقعی کلمه توسعه پیدا کرده است و این ظلم موجود برکت در این حوزه را از بین خواهد برد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان قزوین حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالکریم عابدینی در نشست صمیمی با اصحاب رسانه استان قزوین که به مناسبت سالروز شهادت محمود صارمی و روز خبرنگار برگزار شد ضمن تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: معنای تبریک در نگاه دینی بسیار جدی و به دور از تشریفات است و تبریک نوعی درخواست افزایش تقوای الهی از خداوند است.

تقوای الهی مشکلات را رفع می‌کند
وی با اشاره به آیه شریفه «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَی آمَنُواْ وَاتَّقَواْ لَفَتَحْنَا عَلَیْهِم بَرَکَاتٍ مِّنَ السَّمَاء وَالأَرْضِ» تصریح کرد: اهل قرا یعنی مجموعه‌هایی که با یکدیگر زندگی و فعالیت می‌کنند که شامل حال جامعه رسانه‌ای هم می‌شود؛ اگر تعامل، سازوکار، انگیزه‌ها بر اساس تقوا باشد خدای متعال قول داده برکاتش را از آسمان و زمین فرو می‌فرستد.

امام جمعه قزوین به آیه‌های دیگری هم درخصوص تقوا اشاره کرد و با بیان آیه‌های «وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا» و «وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مِنْ أَمْرِهِ یُسْراً» خاطرنشان کرد: هرکس که بر اساس تقوا حرکت می‌کند خدای متعال کارهای اورا آسان می‌کند و امام خمینی (ره) در آغاز کار با مشکلات فراوانی به ویژه در حوزه اطلاع‌رسانی همراه شدند اما با تکیه به تقوای عمیق الهی که در وجودشان داشتند انقلاب شکوهمند اسلامی را به ثمر نشاندند.


آزادگی و حریت لازمه کار خبرنگاران است
این مقام مسئول با اشاره به بخشی از وظایف خطیر خبرنگاران، آزادگی و حریت را لازمه کار خبرنگاران دانست و یادآور شد: خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه باید خود را از محدوده‌های حزبی، نگاه‌های دنیایی و مادی، نگاه‌های تنگ‌نظرانه، ترس، وحشت و طمع دور نگهدارند و تحقق این امر نیاز به ظرفیت عمیق انسانی دارد که با شرح صدر محقق می‌شود.

استثمار در فضای کاری رسانه‌ها وجود دارد
وی تأکید کرد: حقوق بسیار پایین برخی خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه نشان می‌دهد نوعی استثمار در فضای کاری رسانه‌ها وجود دارد و در این فضا استثمار و تحقیر به معنای واقعی کلمه توسعه پیدا کرده است و این ظلم موجود، برکت در این حوزه را از بین خواهد برد.
نماینده ولی فقیه در استان قزوین اذعان داشت: دوری از تقوا در حوزه رسانه‌ها موجب خالی شدن بلوغ و بصیرت در جامعه می‌شود و تقوای الهی باید با جدیت مورد توجه قرار گیرد.
ترویج و تعظیم شعائر الهی نشان دهنده انسانیت و درستی خبرنگاران است
حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی به تشریح وظایف خبرنگاران و اصحاب رسانه هم پرداخت و تصریح کرد: قرآن کریم انسان‌ها را به دو گروه متناقض و در مقابل هم تقسیم‌بندی و معرفی می‌کند و این طیف‌بندی در جاهای مختلف قرآن بیان می‌شود. آنهایی که ترویج شعائر و خواسته‌های الهی، دین خدا، مظلومیت مردم و مستضعفان، قدرت و سربلندی اسلام را برجسته کنند در مسیر صحیح قرار دارند.

وی به خصوصیات اخلاقی طیف دیگر خبرنگاران نیز اشاره کرد و گفت: آنهایی که دوست دارند بدی‌ها و منکرات در جامعه رواج پیدا کند و با نگاه غیرمنصفانه نظام را ضعیف و وابسته و اسلام را ذلیل جلوه دهند در طیف دیگر قرار دارند که به انحراف کشیده شده‌اند و این حرکت نشان دهنده کذب، نفاق و آلودگی دل آن خبرنگار است.

امام جمعه قزوین با تأکید بر اینکه فعالیت در عرصه رسانه بدون توجه و رعایت آزادی و حریت امکان‌پذیر نیست یادآور شد: اگر فعالان عرصه رسانه حریت داشته باشند مورد توجه خداوند قرار می‌گیرند و صاحب قلم توانمند، ذهن خلاق و زبان گویا می‌شوند.

جامعه از فقدان حریت و آزادگی آسیب می‌بیند
این مقام مسئول با اشاره به آفت فقدان حریت و آزادگی در بسیاری از عرصه‌ها اشاره و اظهار داشت: فقدان حریت و آزادگی در جامعه خبری، طلبگی، وعاظ، دانشمندان و اندیشمندان دیده می‌شود و همه کسانی که در چنین جامعه‌ای زندگی می‌کنند آسیب می‌بینند.

درک اولویت اخبار ویژگی خبرنگاران با بصیرت است
وی درک اولویت اخبار را ویژگی خبرنگاران بابصیرت معرفی کرد و خاطرنشان کرد: یکی از مهم‌ترین فضاهایی که خبرنگاران می‌توانند بزرگی، بصیرت و هوشمندی خود را نشان دهند، درک اولویت و اهمیت اخبار است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عابدینی با اشاره به شرایط و ویژگی‌های قیامت یادآور شد: آنقدر هول و هراس و عذاب قیامت سنگین و جدی است تعادل انسان را بر هم می‌زند و این موضوع خبر مهمی است که باید مورد توجه اصحاب رسانه قرار گیرد.


اخبار با محوریت قیامت، ولایت و رسالت اولویت‌بندی شوند
وی خبر قیامت، ولایت و رسالت جزو اخبار مهم برشمرد و اذعان داشت: اگر یک خبرنگار برای حوزه خود اهمیت قائل شود و اخبار را با نگاه قیامت، ولایت و رسالت اولویت‌بندی و ساماندهی کند تأثیرگذار خواهد بود و نقش و جایگاه واقعی خود را ایفا کرده است.

امام جمعه قزوین تأکید کرد: اگر رسانه‌ها در مسیر بسترسازی و زمینه‌سازی دعوت مردم به اندیشه‌ها و آرمان‌های الهی قرار داشته باشد در مسیر صحیح قرار گرفته است در غیر این صورت در دنیا و آخرت دچار خسران می‌شویم.

این مقام مسئول به آیاتی از قرآن کریم که مرتبط با عرصه اطلاع رسانی است اظهار داشت: مکرر در قرآن آمدهای مردم آیا آمادگی دارید بگویم خسارت‌مندترین انسان‌ها چه کسانی هستند؟ و در پاسخ می‌گوید آنهایی که فعالیتشان، وقتشان، تلاششان را در گوشه و کنار عرصه‌های دنیایی گم کردند دچار خسران و نابودی می شوند.
وی با اشاره به این که خبرنگاران باید خبرنگار حقیقت و صداقت، معارف دینی و قرآنی و مستضعفان عالم باشند تأکید کرد: نباید خبرنگاری با هدف پول و مال دنیا با محوریت قدرت‌های حاکم، کفر و استکبار انجام شود و از ورود به این عرصه‌ها پرهیز شود.

سید عبدالعظیم موسوی رییس خانه مطبوعات قزوین نیز در این نشست با اشاره به اینکه 67 رسانه در قزوین فعالیت دارند بیمه خبرنگاران، حقوق و دستمزد پایین و همچنین عدم رعایت قانون گردش آزاد اطلاعات را از مهم‌ترین مشکلات فعالان این عرصه عنوان کرد.

محمد سرباز رئیس سازمان بسیج رسانه استان قزوین هم اظهار کرد: ارتقاء سطح خبرنگاران در استان یکی از برنامه‌های بسیج رسانه است و امیدواریم با اجرای دوره‌های آموزشی زمینه ساز تقویت تخصص و توان فعالان این عرصه شود.

کشاورز مدیر خبر صدا و سیمای مرکز قزوین، اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های مهم کارکنان بخش خبر صداوسیمای مرکز قزوین آن است که موفقیت‌ها و ظرفیت‌های استان در شهرها و روستاهای مختلف را به اطلاع مردم برساند و خواست و مطالبات مردم را اجرایی کند و بایدبرای تحقق این امر واقعیت‌ها بیان شود.

 

کد خبر 443810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =