رئیس قوه قضاییه خواستار تلاش رسانه ها و خبرنگاران در ترویج ارزشهای دینی و اخلاقی جامعه، پیشگیری از وقوع جرم، اطلاع رسانی دقیق و هوشیاری در برابر تبدیل شدن به ابزاری برای ترویج غفلت و ناآگاهی، شایعات بی پایه و مظلوم نمایی برخی محکومان و مجرمان شد.

به گزارش خبرگزاری خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی قوه قضائیه؛ آیت الله صادق آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالي قضايي در بخشی از سخنان خود با تبریک روز خبرنگار و با اشاره به اینکه رسانه ها قدرتی بی بدیل در دنیای امروز هستند، گفت: از رسانه ها در دنیای امروز می توان به عنوان ابزاری در مسیر تکامل و ترقی و آگاهی بخشی انسان و جوامع، ارزشهای دینی و ارتقای سطح درک فهم بشر استفاده کرد والبته در کنار آن می توان رسانه ها را به ابزاری برای سرکوب مردم و ترویج غفلت، ناآگاهی مردم و اشاعه ضدارزشها تبدیل کرد.

رئیس قوه قضاییه از سیطره رسانه های غربی و اختاپوس رسانه ای صهیونیست ها در بسترسازی برای مقابله قدرت های استکباری با کشورها و ملت های مستقل و مسلمان و ظلم به مردم در فلسطین و عراق و سایر کشورها به عنوان نمونه ای از تبدیل رسانه ها به ابزار سرکوب و غفلت مردم نام برد و گفت: غربی ها با سیطره رسانه ای خود درصدد گسترش ضدارزشها و بسط و توسعه ظلم و جنایات خود هستند و خبرنگاران در رسانه های کشورهای اسلامی وظیفه ای دینی، انسانی و اجتماعی برای مقابله با این سیطره و ترویج ارزشهای انسانی و تلاش برای آگاهی بخشی به مردم بر عهده دارند.

آیت الله آملی لاریجانی از فعالیت و تلاش خبرنگاران بویژه خبرنگاران حوزه قضایی تقدیر کرد و با اشاره به حساسیت کار رسانه ای در حوزه قضایی و لزوم پرهیز از شایعه پراکنی و فشار رسانه ای برای منحرف کردن مسیر رسیدگی به پرونده های وارده به دستگاه قضایی اظهار کرد: در سال همدلی و همزبانی، رسانه ها و خبرنگاران باید کمک کننده دستگاه قضایی باشند و از نشر اخباری که موجب انشقاق در جامعه می‌شود پرهیز کنند و بدانند که دشمنان این نظام از هر اقدام و تلاش برای ضربه زدن به اقتدار کشورمان دریغ نمی کنند و یکی از مهمترین این تلاشها دامن زدن به شایعات و گمراه کردن اذهان و به خطر انداختن و متزلزل کردن نظام است.

هوشیاری رسانه ای

رئیس دستگاه قضا به تلاشها برای تخریب دستگاه قضایی به دلیل صدور احکام و آرا مربوط به برخی مسئولان و یا وابستگان به برخی مسئولان اشاره کرد و گفت: چنین تلاشهای مخربی در عزم دستگاه قضایی خللی ایجاد نمی کند. گاهی ممکن است برخی آرا اشتباه باشد اما تخریب نهاد قضایی آنهم بدون دلیل و سند و صرفاً به دلیل اینکه رای علیه بستگان ما صادر شده کاری شرعی و قانونی نیست.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اینکه «از هر قشر و طبقه ای در این کشور ممکن است افرادی محکوم شوند» تاکید کرد: احکام و آرا صادره تنها متعلق به قشر ضعیف و مردم عادی جامعه نیست و نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئولی بوده و حالا علیه او و یا وابستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه قضاییه و زمین و زمان را زیر سوال ببرد و برای تخریب قوه قضاییه فیلم وداع درست کند.

رئیس قوه قضاییه با اعلام اینکه هیچ انگیزه ای در مسئولان قضایی برای صدور آرای غیرعادلانه و غیرقانونی علیه هیچ فردی وجود ندارد و مسئولان عالی قضایی و بدنه دستگاه قضا آخرت خود را به خاطر دنیای دیگران نخواهند فروخت افزود: رویکرد قوه قضاییه همواره حرکت در مسیر اتقان آرا، رأي عادلانه، اعتدال و قانون است و توصیه ما به افرادی که بدون مبنا، احکام قضات را زیر سوال می برند این است که از راه اشتباه برگردنند و اگر اعتراضی هم دارند از مسیر درست و قانونی اقدام کنند.

آیت الله آملی لاریجانی خواستار هوشیاری رسانه ها در پرهیز از تبدیل شدن به ابزاری برای مظلوم نمایی رسانه ای برخی افراد محکوم شد و تاکید کرد: توقع این است که خبرنگاران محترم برای آگاهی بخشی جامعه به نحو صحیح تلاش و در مسیر «پیشگیری از وقوع جرم» حرکت کنند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تاکید بر اینکه «رسانه ها هم گلایه هایی از دستگاه قضایی دارند که برخی از آنها ممکن است به حق باشد» خطاب به دادستانهای سراسر کشور گفت: در بحث رسیدگی به پرونده های مطبوعاتی تا جایی که ممکن است سختگیری نکنند و اگر اتهاماتی چون توهین و افترای اثبات شده ای در کار نیست و خبرنگاران نیز خود اذعان می کنند که قصدشان ترویج خلاف واقع نبوده، همراهی کنند تا پرونده قضایی علیه آنان شکل نگیرد و البته خبرنگاران محترم نیز باید در کارشان دقت نمایند تا مرتکب توهین، افترا و نشر اکاذیب نشوند.

ایران هراسی نکنید

آیت الله آملی لاریجانی در بخش پایانی سخنان خود به تلاش مقامات غربی و آمریکاییها در گسترش موج جدید ایران هراسی پس از توافق هسته ای اشاره و تصریح کرد: شایعه سازی علیه اقدامات ایران از جمله انتشار اخباری مربوط به پارچین پس از توافق هسته ای، کاری غیرصحیح و خلاف توافق هسته ای است که آمریکایی ها نسبت به آن اقدام کردند.

رئیس قوه قضاییه افزود: مطابق فتوای مرجع و رهبر دینی کشورمان تولید، نگهداری و بكارگيري سلاح اتمی حرام است آمریکایی ها حتی پس از توافق هسته ای و با علم به فتواي مذكور به این مسئله دامن می زنند و جنجال رسانه ای به پا می‌کنند كه ما با توافق جلوي ساخت بمب اتمي را گرفته‌ايم و تلاششان این است که ایران هراسی را در منطقه ترویج دهند درحاليكه با وجود فتواي مذكور، كسي در ايران بدنبال سلاح هسته‌اي نبوده است كه با توافق بخواهند آن را منتفي سازند.

رئیس قوه قضاییه در پایان ابراز امیدواری کرد مقامات آمریکایی گذشته پراشتباه خود علیه ایران را جبران کنند و حضور عزتمندانه و با اقتدار ایران پای میز مذاکره را طور دیگری تفسیر نکنند و بر طبل اشتباهات گذشته خود نکوبند.

در جلسه امروز جلسه مسئولان عالی قضایی گزارشی از سوی معاون حقوقی قوه قضاییه در خصوص مشکلات تنقیح قوانین حقوقی و قضایی ارائه و پیشنهاد شد تا برای بهبود و تمرکز وظایف و ارتباط با دیگر دستگاهها، شورای قضایی تنقیح قوانین تشکیل شود که مورد موافقت رئیس قوه قضاییه قرار گرفت و مقرر شد مقدمات تشکیل این شورا فراهم شود.

۴۷۴۷

کد خبر 445311

برچسب‌ها