روزنامه آفتاب یزد نوشت:

روزدوشنبه روز نشست ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در دفتر معاون اول رئیس‌جمهور بود.نشستی که درآن پرونده زمین‌خواری درگردنه حیران مورد بحث قرار گرفت و تیمی برای بررسی وضعیت پرونده «گردنه حیران» به این منطقه رفتند تا این گزارش به ستاد ارائه شود.
پای وزرای دولت سابق در زمین‌خواری حیران!
صفر نعیمی رز نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون امنیت ملی در باره این سوال ما به آفتاب‌یزد می‌گوید: " عمده این زمین خواری‌ها از زمان یکی از نمایندگان مجلس شروع شده است و پس از آن پای مدیران دولتی سابق (نهم و دهم) توسط این نماینده به گردنه حیران رسیده است ودر واقع وی عامل ورود مقامات دولتی سابق به بحث زمین‌خواری در این ناحیه بوده است. "
وی ادعا می‌کند :" نماینده مذکور، خود زمین‌های بسیاری را در این منطقه غصب کرده است در حالیکه باید گفت، قبل از این دوره، این منطقه بکر و دست نخورده بود و همه فکر می‌کردند که زمین‌های حیران متعلق به منابع طبیعی است اما با حضور این نماینده سابق، این طلسم شکسته شد و با هماهنگی هایی که با سازمان منابع طبیعی وقت صورت گرفت، از آن زمان بود که هر مسئولی که دلش خواست در آن منطقه ویلاسازی کرد."
نایب رییس کمیته امنیت ملی مدعی شد: "مدیران دولتی که در جریان گردنه حیران نقش دارند مربوط به مدیران دولتی نهم و دهم بودند".
نعیمی سپس با بیان اینکه در این جریان حتی پای مدیران کل و وزرای دولت سابق هم در گردنه حیران باز شد اعلام می‌کند برخی از این وزرا در این مکان ویلا دارند.
سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت درباره اینکه چگونه سرانجام به چنین زمین خواری‌هایی واکنش نشان داده شد پاسخ می‌دهد :"در همان دورانی که زمین‌خواری‌ها شروع شد، روزنامه‌ها تیتر زدند که "حیران حیاط خلوت مسئولان" و از آن هنگام، بحث پیگیری این تخلفات کلید خورد."
نعیمی در باره این پرسش آفتاب یزد که چراعلی رغم آگاهی از این زمین‌خواریها، پس از سالها، در هفته جاری پرونده این تخلف باز شده است به ما می‌گوید: "بخشی از این موضوع به خاطر این است که درآن سالها تعدادی از این زمین‌خواران زمین را تصاحب کرده اما ویلاسازی نکرده بودند. "
وی در این باره که چرا تاکنون خود او در باره رفع و رجوع تخلفات به این پرونده ورود پیدا نکرده است می‌گوید: " اگر من می‌خواستم به این پرونده وارد شوم متهم می‌شدم که این عمل من برای آن است که می‌خواهم متخلفین را تخریب کنم و یا در راستای ردصلاحیت آنها تلاش کنم. "
ارزش زمین‌ها !
نعیمی درباره میزان قیمت و ارزش این زمین‌ها به ما پاسخ می‌دهد:" در حال حاضر این زمین‌ها متری بالای 500 هزار تومان است و میزان زمین‌هایی که متخلفین، غیر قانونی تصاحب کرده اند هکتارهاست، می‌شود گفت بالای 30هکتار." وی ادامه می‌دهد: زمین خواران تله کابینی را در این منطقه دایر کردند که زمین‌های مزروعی مردم را هم دربرگرفت."
عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه می‌دهد: " ساکنین منطقه نمی‌توانستند برروی زمین‌های زراعی خودشان زراعت کنند چون این بهانه را برایشان می‌آوردند که منطقه برای منابع طبیعی است،اما زمین خواران اجازه ایجاد تله کابین خصوصی پیدا کردند."
مسئول کیست؟
نعیمی با بیان اینکه پیگیری این تخلفات برعهده دادستان، اداره اطلاعات، فرمانداری و ستاد ویژه‌ای که تشکیل شده است می‌باشد می‌افزاید:"باید مسئولان ذیربط تحت عنوان بازرسان نامحسوس به منطقه سفر کنندو از نزدیک ببینند که در گردنه حیران چه اتفاقاتی افتاده است و متوجه شوند ویلاها متعلق به چه کسانی است، و با چشم ببینند که تعداد زیادی از مسئولان کشوری هم در آن جا صاحب زمین‌ شده‌اند."
این نماینده مجلس نهم می‌افزاید: "جای بسی تاسف است که علی‌رغم آنکه چشمه‌هایی در گردنه حیران جاری است ودرآنجا آب رسانی شده است اما صاحبان این ویلاها به واسطه استفاده از آن آب‌ها در استخرهای خود، اهالی منطقه را که از قشر ضعیف جامعه هستند از نعمت وجود آب آنچنانی بی‌بهره کردند و حتی آب شرب مردم عادی هم دچار مشکل شده است."
سرانجام پرونده چه خواهد شد؟
عضو کمیسیون امنیت ملی در پاسخ به این سوال ما که آیا خود مردم این ناحیه به واسطه این مشکل به شما رجوع نکرده‌اند؟می گوید : "مردم در آن زمان که آغاز این اتفاقات و زمین‌خواریها صورت گرفت، معترض بودند که به آن رسیدگی نشد و من هم به واسطه مسئولیت‌هایم نتوانستم به موضوع وارد شوم."
نماینده آستارا تاکید می‌کند: "در این منطقه اگر وضع به این شکل پیش برود اهالی آن جا که بیش از صدسال است در "حیران" سکنی دارند باید خانه‌ و کاشانه خودشان را رها کنند و رو به چادرنشینی بیاورند."
نعیمی می‌گوید: "من برای پیگیری این پرونده تقاضای رسیدگی دارم و می‌خواهم که برای این منظور مسئولان از شخص من شروع کنند و بعد به سراغ هر مقام و مسئولی که در این ناحیه تخلف کرده است بروند بی‌آنکه به منصب و نفوذشان توجهی داشته باشند و با آنها برخورد کنند."
نماینده آستارا تاکید می‌کند: "اگر با متخلفین و زمین خواران برخوردی صورت نگیرد، متولدین و ساکنین واقعی این منطقه با تداوم زمین‌خواری‌ها باید ترک دیار بکنند."
نعیمی اضافه می‌کند: "احتمالا برخی از افراد مسئول در همین بخش‌ها نیز، خودشان از زمین‌خواران باشند منتهی زمین‌ها را با اسامی مختلف مثلا به نام فرزند و همسرشان و یا بستگانشان به ثبت رساندند."
گویی داستان تخلفات مدیران سابق و نمایندگان در این پرونده، آن طور که نعیمی از آن می‌گوید، می تواند زوایای جدیدی به آینده تحقیق و تفحص پیرامون پرونده زمین‌خواری در گردنه حیران آستارابدهد. باید بود ودید که سرانجام پرونده ای که به تازگی باز شده است چه خواهد شد و در بسته شدن این پرونده چه مقصرانی پای میز عدالت خواهند رفت؟

2929

کد خبر 446055

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 29
 • آبتین A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  149
  خبر آنلاین لطفا تمام خبر های مربوط به دزدی ها و اختلاس ها و زمین هواری ها و گم شدن های پول در دولت قبل را با یک مقاله بزرگ جمع آوری کن و به اطلاع عموم برسان با سپاس
  • جاوید IR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   25
   بازیهای سیاسی رو اگه میشناختید میدونستید آقای نعیمی و ... چرا اونموقع سکوت کردن.اگر بازیهای سیاسی رو میشناختید میدونستید چرا الان این پرونده ها رو میشهافشای اونموقع این زمین خواری ها به ضرر دولت قبل نبود بلکه کارنامه مثبت تلقی میشد ولی افشای الان و قبل انتخابات این زمین خواری ها به ضرر دولت قبل هست و تبلیغات مثبت برای دولت فعلی راستی بعضی اقدامات در گذشته فقط بخاطر چنین روزهایی طراحی میشه ،میدونید چطوری؟ابتدا فردی زمین خواری میکنه بعد اون شخص تلاش میکنه برای اجرای طرح چندتا مسئول حالا یا وزیر یا مدیر کل رو هم با خودش همراه کنه و بعد سر فرصت و وقت مناسب این پرونده ها افشا میشه ،اونهم قبل انتخابات که سر و صدا به پا کنه
  • سیدمهدی کاظمی IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
   1
   جاوید جان یه کم عمیق تر فکر کن
 • بی نام IR ۰۶:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  58
  خیلی جالبه: ..... اگر من می‌خواستم به این پرونده وارد شوم متهم می‌شدم که این عمل من برای آن است که می‌خواهم متخلفین را تخریب کنم و یا در راستای ردصلاحیت آنها تلاش کنم. " .... یعنی هر کس که مسئولیتی در این کشور داره تا زمانی که سر کار و منصب دولتی است، مصونیت قانونی دارد. واقعا که. یعنی مردم باید عدالت در مورد مسئولین را بعد از دوره کاریشان انتظار بکشند. این شد عدالت؟
 • بهنام A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  62
  از نمایندگان محترم اردبیل و استارا مجددانه خواهش میکنیم این موضوع را در دستگاه قضایی بیگیری نمایند ومنطقه حیران را دریابند
  • بی نام RO ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   16
   به اردبيل چه ربطي داره اين موضوع حيران جز استان گيلان هست و خودش متولي داره
  • گردشگر A1 ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   16
   بهتره بگیم شهرک حیران چون از اون بالا ویلا ساخته اند تا پل آقچای...
 • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  8
  حالا اگه اونجا ویلا سازی بشه و امکانات داشته باشه وبجای اینکه هر 50متر شخصی نشسته عسل و ترشک میفروشه بهتر نیست خودتون قضاوت کنین از ابتدای حیران از اردبیل تا پایین حیران در آستارا یه دستشوئی عمومی هم نیست اگه دوتا سرمایه دار نرن اونجا کی می خواد امکانات ببره زشتمونه از اونور مرز مارو اینقد فقیر ببینن
  • بي نام GB ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   46
   كسي منكر رفتن آدم پولدار و بردن امكانات نيست ولي نه از را غصب و دزدي و كلاشي. آنهم مدير دولتي كه بايد امين جان و مال و بيت المال مردم باشد. تاييد دزدي فكر نكنم كار ساده اي باشد.
  • بی نام A1 ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   40
   اونا اگه میخاستن به فکر مردم باشن زمین خواری نمیکردن نه اینکه حالا بیان واسه شما دستشویی عومی بزنن فقط به فکر عیش و نوش خودشونن
  • رادين IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   8
   با ايجاد مراكز ارائه خدمات عمومي هيچ كس نه تنها مخالف نيست بلكه همه متقاضي و موافقن. حرف شما از اين بابت درسته ولي مشكل اصلي اينه كه گروهي رانت خوار و زمبن خوار منابع عمومي كه متعلق به همه مردم و همه نسل هاست رو مصادره كردند. اين اتفاق در منطقه آزاد قشم هم افتاده. فرودگاه شهر قشم رو به خودشون فروختند و كلي زمين رو بالا كشيدند و دارند مركز تجاري و تفريحي مي سازند.
 • حسین A1 ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  46
  وقتی بجای شعور تابع احساس و شعار باشیم همین میشود خود کرده را تدبیر چیست با شلوغ بازی و هیاهو وبه اسم مبارزه با زمین خواری مردم بیچاره را فریب میدهند خداوند فرجش را نزدیک کند تا حق از باطل منفک گردد
 • بی نام A1 ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  50
  گردنه حیران آستارا؟ از کی حیران مال آستارا شده؟ گردنه حیران جزو استان اردبیله نه گیلان
  • بی نام RO ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   23
   اخه تو كه نميدوني حيران مال كدوم استانه مجبور نيستي بياي كامنت بزاري برو يه مطالعه كن در مورد تقسيمات كشور بعد نظر بده
  • رضا A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   8
   تو هم حالا بگرد دنبال پرتغال فروش .... اصلا گردنه که هیچ همه مال تو.....
  • ناسناس IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
   11
   بی نام جان اینم اسم برنجی است در گیلان و استارا خواهشمند یم اول اسمت را عوض کن بعد سند حیران را بنامت کن.
 • ناشناس ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  8
  انشاالله دولت بعد مشخص ميشه اين دولت چه خدمتى براى مملكت كرده اين شده يه قانون
 • بی نام A1 ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  47
  برگ زرینی دیگر از پاک ترین دولت تاریخ
 • بی نام EU ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  16
  هر دم از اين باغ بري مي رسد پاكدست ترين دولت تاريخ رو عشقه :
 • بی نام A1 ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  11
  حیران که سهله خود آستارا هم مال اردبیله، گیلانی ها هوای هموطنان آذربایجانی ما رو ندارند
 • بی نام RO ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  8
  پاک دست ترین دولت بعد از انقلاب را ببینید . هر روز ببینید .
 • محمدرضا A1 ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  2
  من حساب کردم میشه 15 میلیارد. بابا سخت نگیرید.
 • ناسناس IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  0
  دروغ میگی . جانم. دروغ میگی.مگه میشه . مگه داریم .
 • بهنام CH ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  10
  هر جا صحبت از زمين هست پاي يك نماينده يا وزير در ميان است
 • ارس IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  9
  جهت انهراف افکار عمومی سعی نکنیم همش به دولت احمدی نژاد بند کنیم برای حل مشکل مردم وایران تلاش کنیم
 • بی نام A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۲
  7
  عدم نظارت ، اغماض ودلایل دیگر و درنهایت عدم برخوردقاطع بامتخلفان به حقوق ملت وبیت المال
 • بی نام A1 ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
  2
  هر دم از این باغ بری میرسد
 • بی نام IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۳
  5
  همیشه با دیدن این دست اخبار به این فکر میکنم جقدر اداره بازرسی و حراست زحمت کشیدن برای ندیدن این تخلفات ...