با اهدای جایزه «افق‌های تازه» بولونیا سال 2010 به کتاب «دو دوست» نوشته و تصویرگری هدا حدادی، برای سومین بار جایزه جشنواره بولونیا به انتشارات شباویز رسید.

به گزارش خبرآنلاین، هیئت داوران نمایشگاه بولونیا، در بیانیه‌ خود درباره اعطاء جایزه به کتاب «دو دوست» نوشته‌: «ما در هدا حدادی اشتیاقی یافتیم که در دنیای امروز باید گرامی داشته شود، زیرا که مواد طبیعی، برگها، دانه‌ها، پوسته‌ی درختان یا تکه‌های کاغذ بخشی از روایت بی‌ریای او شده‌اند، اما هویت اصلی خود را همچنان حفظ کرده‌اند.»

در بخش دیگر بیانیه داوران آمده است: «این منظومه‌ پرقدرت و نوآور، نشانه‌ی پیروزی در یک آزمون دشوار است، چون توانسته با الهام گرفتن از طبیعت، بیان هنری کتاب را کامل کند. با گذر از ژرفنای داستان، خواننده پی می‌برد در پیچ و خمهای یک افسانه‌ی پریان می‌تواند به‌تمامی افسونهای گیاهی کهن رسته دست یابد.»

کتاب «دو دوست» نخستین بار دی ماه 1386 منتشر شد. هدا حدادی برای تصاویر این کتاب سال 2007 جایزه‌ نخست نمایشگاه تصویرگری بلگراد را به‌دست آورد که کهن‌ترین نمایشگاه تصویرگری جهان است. تصاویر این کتاب سال 2009 نیز در نمایشگاه اختصاصی حدادی در بلگراد به ‌نمایش درآمد.

همچنین این کتاب سال 2009 برگزیده‌ مسابقه‌ بین‌المللی بهترین طراحی کتاب شد و در نمایشگاه بین‌المللی سال 2009 هنر کتاب‌آرایی نیز جزو برگزیدگان بود.

«دو دوست» همچنین سال 2009 جزو 50 اثر برگزیده از میان  کتابهای منتشرشده در جهان در دو سال 2007 و 2008 قرار گرفت و دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان آن را به‌عنوان کتاب برتر برای نسل جوان استثنایی انتخاب کرد. این کتاب در سال 2009، به‌کاتالوگ براتیسلاوا راه یافت و در میان برگزیدگان این نمایشگاه بین‌المللی قرار گرفت.

آخرین جایزه‌ این کتاب، دریافت لوح ویژه از شورای کتاب کودک در اسفند ماه 1388 بود. قرار است ترجمه‌ ایتالیایی کتاب «دو دوست» در بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فرهنگی ایتالیا که در روزهای 12 تا 14 مارچ برابر با 21 تا 23 اسفند ماه 1388 در شهر میلان برگزار می‌شود، رونمایی می‌شود. ترجمه‌ چینی کتاب نیز به‌زودی راهی بازارهای جهانی می‌شود.

هدا حدادی، نویسنده و تصویرگر کتاب «دو دوست» که نخستین کتابش در شباویز منتشر شده، کتاب‌های موفقی به‌عنوان تصویرگر یا نویسنده داشته است. از جمله اینکه کتاب‌های او می‌توان به «روز ابری من»، «به‌به»، «عجب طعمی»، «آلبالوهای بهشت رسیده‌اند»، «گل خندان»، «پسری که بلد بود بشمارد»، «مرد آوازخوان»، «غصه‌پرداز»، «شبهای سوری» و «گلی و گورخر» اشاره کرد.

انتشارات شباویز نخستین بار سال 2004 جایزه‌ افق‌های تازه را برای مجموعه‌ آثار منتشرشده‌ خود دریافت کرد و نخستین بار بود که این جایزه، نه به ‌یک کتاب، بلکه به ‌مجموعه‌ آثار یک ناشر اعطا می‌شد.

شباویز سال 2006 بار دیگر شباویز توانست جایزه‌ افق‌های تازه را دریافت کند، اما این بار برای انتشار کتاب «تاپ‌، تاپ، تاپ» نوشته‌ فاطمه مشهدی‌رستم با تصویرگری افرا نوبهار برنده این جایزه شد.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 44614

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =