۰ نفر
۲۵ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۴
تصویر نادر  رنگین کمان و صاعقه در یک قاب

تصویری نادر از رنگین کمان همزمان با صاعقه در شبکه‌های اجتماعی بسیار پرطرفدار و جنجالی شده است. چرا اما ثبت چنین تصویری بسیار سخت است ؟

عکس از رنگین کمان به خاطر زیبایی بصری برای خیلی‌ها جذاب است اما همراه شدن آن  به صورت نادر در تصویری با صاعقه باعث ثبت عکسی خارق‌العاده شده است. 

در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد، الکتریسیته ساکن بوجود می‌آید که نسبت به زمین دارای بار الکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی کم و بیش، نزدیک به سطح زمین باشد، صاعقه یا آذرخش رخ می‌دهد. برای ثبت تصاویر صاعقه بهترین محل را بیابان‌ها می‌دانند.

در مقابل رنگین کمان پدیده‌ای نوری و قیاسی است. زمانی که خورشید به قطرات نم و رطوبت جو زمین می‌تابد باعث ایجاد طیفی از نور در آسمان می‌شود. همین دو مسئله ساده است که باعث شده ثبت تصویر رنگین کمان و صاعقه همزمان بسیار سخت و نادر شود. در‌واقع عکاس برای ثبت چنین تصویر فوق‌العاده‌ای باید دقیقاً زمانی میان آفتاب و توفان قرار بگیرد که نور خورشید به قطرات رطوبت جو زمین می‌تابد و برق هم زده می‌شود. همین مسئله باعث شده تا این عکس مورد توجه بسیاری از سایت‌های علمی جهان قرار بگیرد.

۵۴۵۴

 

 

 

کد خبر 447173

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =