علیرضا داودنژاد کارگردان سینمای ایران از نمایندگان مجلس خواست قبل از سئوال از وزیر ارشاد به چند نکته توجه کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، طرح این موضوع که نمایندگان مجلس از وزیر ارشاد در صحن علنی مجلس سئوال خواهند پرسید یک کارگردان سینما را به واکنش واداشت.

براساس نوشته «ایسنا» علیرضا داودنژاد در یادداشتی تحت عنوان «تقاضایی چند از نمایندگان محترم ملت» از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست، پیش از طرح سوال از وزیر ارشاد برخی نکات را در نظر داشته باشند.

این کارگردان در متن این یادداشت که در اختیار ایسنا گذاشت آورده است: «با توجه به اینکه صدها میلیون مخاطب فارسی‌زبان در منطقه و دنیا و ده‌ها میلیون مخاطب در داخل کشور از تولیدات سمعی، بصری ایرانی روی گردان شده و به محصولات ترکیه، هند، کره، چین ، اروپا و آمریکا روی آورده‌اند، از نمایندگان محترم ملت تقاضا می‌کنم مسایل زیر را هنگام طرح سوال از وزیر محترم ارشاد در نظر داشته باشند:

الف-- چرا بازار کالاهای فرهنگی درکشور امنیت ندارد و تولید‌کنندگان داخلی امکان هیچ نوع نظارت و کنترل قانونمند بر خرید، فروش،عرضه و مصرف محصولات خود را ندارند؟

ب--چرا دارایی‌ها و مخاطبان سینمای ایران در بازار سیاه ویدیو و نمایش‌های غیرقانونی و فضاهای ماهواره‌ای و اینترنتی به تاراج می‌رود و هیچ‌کس جلو دار آنها نیست؟

ج- چرا در شرایطی که تولیدکنندگان داخلی فیلم، در تنگناهای مالی و اقتصادی به سر می‌برند محصول کار آنها به سرقت می‌رود و به صورت قاچاق در سراسر کشور تکثیر وتوزیع غیر قانونی می‌شود؟

د--چرا در شرایطی که کودک، پیر و جوان ایرانی به طور مشخص مخاطب هدف فیلم‌ها و سریال‌های ماهواره‌ای و وارداتی قرار گرفته‌اند هزار شهر کشور ما سینما ندارد و اقدامات جدی برای جلوگیری از تاراج این مخاطبان و باز گرداندن آنها به دامان تولید داخلی صورت نمی‌گیرد؟

ه-- باتوجه به اینکه نیروی انسانی ذوقی و تخصصی وخلاق در زمینه تولید و کارگردانی فیلم نسبت به سایرحوزهای تولید نادر و کم‌یاب هستند و برای تولید فیلم و محصولات سمعی وبصری ایرانی و فارسی جز به همین نیروهای داخلی نمی‌توان تکیه کرد و برای مردم ایران و بازار سینمای ایران فیلمساز خارجی نمی‌توان وارد کرد؛چرا برای حفظ منزلت آنها و تامین شرایط اشتغال و رفع تنگناهای امرار معاش آنها، اقدام موثر و گره‌گشایی صورت نمی‌گیرد؟

و-- در شرایطی که سونامی دیجیتال همه وجوه زندگی انسانی و مناسبات او را تحت تاثیر قرار می‌دهد، چرا نسبت به امر بازآموزی و تجهیز نیروهای نخبه و جلوگیری از خروج آنها از گردونه تولید و آموزش اقدام موثری صورت نمی‌گیرد؟

ز-و خلاصه با توجه به اینکه جهان امروز جهان جنگ و رقابت منظومه‌های هنری و رسانه‌ای است و قوام و دوام این منظومه‌ها جز با تقویت رشته‌های گوناگون هنری ممکن نمی‌شود و سینما به عنوان هنرجامع در محور منظومه‌های هنری و رسانه‌ای قرار دارد و کشوری که سینمای قوی نداشته باشد به رسانه‌های فراگیر و اثرگذار قوی دست پیدا نمی‌کند؛ چه چشم‌اندازی برای آینده منظومه هنری و رسانه‌ای کشور در نظر گرفته شده و برای جلوگیری از شکست کامل در مقابل منظومه‌های حریف، رقیب و واگذاری دربست مخاطبان ایرانی و فارسی‌زبان به آنها چه اقداماتی در دست انجام است؟

در ادامه از نمایندگان محترم ملت تقاضا دارم با هر تدبیری که می‌توانند از بروز سیاست‌زدگی،حاشیه‌پردازی و دخالت‌های غیرمسوولانه و غیرکارشناسانه درفضای فرهنگی کشور جلوگیری کنند و با تلطیف و باز کردن فضای کار برای هنرمندان، اهل رسانه و تقویت اعتماد به نفس وخود باوری درآنها بکوشند امنیت و رونق به تولیدات هنری و رسانه‌ای کشور بازگردد تا ده‌ها میلیون مخاطب گریزپای ایرانی و صدها میلیون مخاطبان فارسی‌زبان در منطقه و دنیا به مصرف محصولات تولید شده در کشور ما روی بیاورند و ما نیز بتوانیم لااقل چون ترکیه با زیرنویس و دوبله وترجمه محصولات خود و صدور آن‌ها به کشورهای همسایه،منطقه و دنیا جایگاه فرهنگی مناسب برای ایران عزیزمان را باز یابیم.

بی‌تردید نحوه برخورد نمایندگان محترم ملت با وزیر ارشاد که با دست بسته و امکانات اندک وظیفه جلب اعتماد هنرمندان و اهالی رسانه و بازسازی فضای آسیب‌پذیرهنری و رسانه‌ای کشور را به عهده دارد، می‌تواند در تقویت یا تضعیف تولیدکننده داخلی در مقابل امواج واردت رسمی و غیر رسمی محصولات خارجی تاثیری تعیین کننده داشته باشد.

بدون استقلال فرهنگی هیچ‌گونه دستاورد سیاسی پایدار نمی‌ماند و بدون حسن‌ظن، جلب اعتماد و همکاری اهل اندیشه، هنر و رسانه ،استقلال فرهنگی امری محال وشعاری بی‌حاصل و آرزویی دست نایافتنی باقی خواهد ماند.

با آرزوی موفقیت برای نمایندگان ملت در تامین امنیت برای بازار کالاهای فرهنگی داخلی و افزودن رونق برای منظومه هنری و رسانه‌ای کشور و رساندن ایران عزیز به پیروزی در مقابل منظومه‌های هنری و رسانه‌ای منطقه‌ای و جهانی.

و در آخر آیا باور دارید که اینک نوبت غنی سازی در عرصه هنر، فرهنگ و سینمای کشور است؟ و قبول دارید این بدون اتکا به همه ملت و بهره‌مندی از همه توان داخلی و پرهیز از مناقشات خودی و غیرخودی ممکن نخواهد شد؟»

5858

کد خبر 448735

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =