ایلنا نوشت:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از مخفی کردن 50 پرونده زمین‌خواری دارای حکم قضایی توسط یکی از مقامات اداره کل محیط زیست استان تهران در دولت قبل خبر داد.

معصومه ابتکار  در مورد اقدامات صورت گرفته از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با زمین خواری گفت: ما از همان ماه‌های اول دولت یازدهم ، ممیزی وضعیت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست که 11 درصد عرصه سرزمینی است را به طور جدی مورد پیگیری قرار دادیم و متاسفانه متوجه شدیم که در برخی نقاط تخلفات و تصرفاتی صورت گرفته است که مهم‌ترین آنها در منطقه ورجین بود.

وی ادامه داد: در خصوص این زمین‌خواری‌ها حداقل 50 پرونده با حکم قضایی وجود داشت که در منزل یکی از مقامات حقوقی سابق اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در دوره قبل مخفی شده و اجرا نشده بود که بخش بازرسی سازمان ما متوجه آن شد.

ابتکار افزود: 100 پرونده دیگر نیز در دست اقدام بود، اما اجرایی نشده بود و سازمان و اداره کل محیط زیست استان تهران بلافاصله به این موضوعات ورود پیدا کرد و با تماسی که با قوه قضاییه داشتیم، یک قاضی ویژه از طرف آقای اژه‌ای برای رسیدگی به این پرونده‌ها تعیین و روند آنها به طور جدی دنبال شد.

وی با اشاره به اینکه در این دوران به طور مستمر رفع تصرفات صورت گرفته است، اظهار کرد: می‌توانیم؛ بگوییم که امروز در منطقه ورجین و لواسانات، هزاران هکتار از اراضی محیط‌زیست آزاد شده است و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

ابتکار در پاسخ به این سوال که این زمین خواری‌ها در چه بازه زمانی شدت داشته است، گفت: زمین خواری‌هایی که در لواسانات رخ داده، بیشتر به نظر می‌رسد؛ در سالهای 89 تا 92 بوده است، اما نمی‌توانیم در مورد شدت زمین خواری به طور کلی، بازه زمانی را مشخص کنیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: در میانکاله که پناهگاه حیات وحش است، نیز ما با زمین خواری‌هایی روبرو بودیم و رفع تصرفات زیادی در این مناطق داشتیم. در دیگر استان‌ها نیز مواردی بوده است که به طور جدی ورود پیدا کردیم و خوشبختانه اقدامات خوبی هم صورت گرفته و با جدیت ادامه دارد. اکنون با همکاری خوبی که میان سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان جنگلها، مراتع و سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد، جلوی بسیاری از تخلفات گرفته خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه مقابله با تغییر کاربری زمین‌ها و سوءاستفاده از جاده‌کشی‌ها، سیاست‌هایی بوده است که سازمان حفاظت محیط زیست با جدیت آن را دنبال کرده، گفت: در بسیاری موارد افراد به بهانه جاده‌کشی به دنبال تغییر کاربری اراضی بودند. فعالیت‌های بسیاری در این زمینه بوده که سازمان حفاظت محیط زیست جلوی آن را گرفته است که یک نمونه آن جاده‌ جنگل ابر بود که سازمان با جدیت جلوی آن را گرفت، حتی اخیرا هم مجددا تحرکاتی در آن منطقه شکل گرفته بود و بولدزرهایی را به بهانه آبرسانی به منطقه آورده بودند و در حال توسعه جاده بودند.

ابتکار در ارتباط با موانع موجود بر سر مبارزه با زمین خواری عنوان کرد :ضعف تبادل اطلاعات در بین دستگاه‌های مختلف دولتی، ضعف نظارت‌ها و افرادی که در یک دوره‌ای توجهی به این موضوعات نداشتند یا در این زمین خواری‌ها دخالت داشتند، از جمله بزرگترین موانع ما بر سر مقابله با زمین خواری است، اما ما با جدیت همچنان مسیر خودمان را ادامه خواهیم داد.

۴۲۴۲

کد خبر 449337

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • امین IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  5 0
  خانم ابتکار خواهشا فارغ التحصیلان منابع طبیعی را استحدام نمایید.با حرف و مصاحبه شما هم دارین راه قبلی ها میرید.
 • متفکر A1 ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۱
  7 2
  و او پاکدست ترین دولت تاریخ را داشت.
 • علی A1 ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۷
  0 0
  خانم ابتکار ، اگر این دولت قبلی وجود نداشت، شما چی برای گفتن داشتید ؟ راستی از نقش داعش در محیط زیست ایران چه خبر ؟؟