تفاهم‌نامه اصول حاکم بر ارائه خدمات ترابردپذیری شماره تلفن همراه (Mobil Number Portability) بین سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی و سه اپراتور تلفن همراه کشور مبادله شد

به گزارش خبرآنلاین و به نقل ازمرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در این مراسم که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان و روسا و مدیران سازمانها و شرکتهای تابعه این وزارتخانه برگزار شد، علی‌اصغر عمیدیان گفت: ترابرد یا انتقال شماره تلفن همراه قابلیتی است که به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند با یک شماره واحد از خدمات اپراتورهای مختلف تلفن همراه استفاده کنند و با وجود این خدمت، مشترکان می‌توانند بدون تغییر شماره تلفن همراه، اپراتور خود را تغییر دهند.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی افزود: اجرای ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه، افزایش رقابت بین اپراتورها و در نتیجه بهبود کیفیت خدمات ارائه شده را به دنبال دارد.

وی با اشاره به مشارکت نمایندگان اپراتورها، شرکت ارتباطات زیرساخت و شرکت مخابرات ایران در جلسات ایجاد و راه‌اندازی مرکز مدیریت ترابرد شماره‌های تلفن همراه عنوان کرد: در کنار پیمانکار داخلی این پروژه، یک شرکت خارجی که تجربه پیاده‌سازی MNP را در ۱۴ کشور دیگر دنیا در کارنامه خود دارد به عنوان همکار انتخاب این طرح انتخاب شده است.

عمیدیان افزود: به دلیل اهمیت موضوع و نظارت دقیق و مناسب بر اجرای پروژه، یک شرکت مشاور ناظر نیز انتخاب شده که وظیفه نظارت بر طرح و اجرای پروژه را در هر دو سوی رگولاتوری و اپراتورها، نظارت بر پشتیبانی و نگهداری، تهیه قواعد تجاری و استفاده از یک مشاور خارجی را به عهده دارد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هدف انعقاد تفاهم‌نامه MNP گفت: این پروژه علاوه بر نیاز به ایجاد مرکز مدیریت ترابرد در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی، نیازمند ایجاد تغییرات و ارتقای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و درصورت لزوم ایجاد درگاههای اتصال به مرکز مدیریت در سمت هر یک از اپراتورهای تلفن همراه است که علاوه بر هزینه، نیازمند انجام کار بسیار از سمت اپراتورهاست.

وی افزود: تمامی این پروژه باید به صورت هماهنگ و همگام پیش برود و اپراتورهای تلفن همراه نیز همزمان و متناسب با انجام پروژه در هر مرحله، اقدامات لازم را در بخش خود انجام دهند، بر همین اساس این تفاهم‌نامه بین رگولاتوری و اپراتورهای تلفن همراه مبادله می‌شود.

عمیدیان درباره زمان بهره‌برداری از طرح MNP گفت: در پی این تفاهم نامه، پروژه MNP در یک برنامه واحد و هماهنگ پیش رفته و در زمانبندی تعیین شده از ابتدای مردادماه، ظرف مدت ده ماه به بهره‌برداری می‌رسد.


5656

 

کد خبر 449402

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =