نمایشگاه فرش دستباف ایران در تهران شروع به کار کرد

بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران که بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان محسوب می شود ، امروز با حضور معاون اجرایی رییس جمهور، رییس کل سازمان توسعه و تجارت ایران، رییس مرکز ملی فرش ایران، هنرمندان و فعالان حوزه فرش دستباف آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرآنلاین در بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران که به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه ای نسبت به دوره های قبل دارد، بیش از 700 شرکت تولیدی و صادراتی هنر- صنعت فرش دستباف کشور حضور و مشارکت دارند و گنجینه‌ای از قالی دستباف، مهم‌ترین کالای فاخر ایرانی و آثار کم نظیر بافندگان و هنرمندان ایرانی را به نمایش می گذارند.

در نمایشگاه فرش دستباف ایران؛ انواع فرش های دستباف مناطق مختلف ایران در اندازه ها و رنگ های مختلف، قالی و قالیچه، گلیم و تابلو فرش های مختلف عرضه می شود و فضایی بسیار متنوع و رنگارنگی را در معرض دید مخاطبان قرار خوهند داد.

این نمایشگاه در فضائی بالغ بر 30 هزار مترمربع برپا شده و کل فضای سایت نمایشگاه بین المللی تهران را زیر پوشش قرار داده است و همزمان با این نمایشگاه ، نمایشگاه دیگری برگزار نخواهد شد.

حضور بیش از 60 نفر بازرگان خارجی، برگزاری نشست تخصصی با حضور تجار و بازرگانان ، نشست تخصصی آشنایی صادرکنندگان با خدمات صندوق ضمانت ایران، برگزاری کارگاههای آموزشی با موضوع های آشنایی با ویژگی های فرش ایرانی، چگونگی خرید و نگهداری فرش دستباف و آشنایی با چگونگی استفاده بهینه از فرش در چیدمان و سبک زندگی و نیز بافت زنده فرش، برخی از برنامه های جانبی بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران است.

حضور چهره‌های فرهنگی و هنری کشور وسخنرانی رضا میرکریمی(سینماگر) محمود دولت آبادی (نویسنده) و قطب‌الدین صادقی (کارگردان تئاتر) و محمد سریر(موسیقیدان) بخش دیگری از برنامه های افتتاح این نمایشگاه بود. برپایی غرفه ویژه نقاشی کودکان با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رونمایی از دانشنامه آنلاین فرش (ویکی فرش) و برگزاری پنجمین جشنواره فرش برتر از دیگر برنامه های جانبی برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف ایران است.

همچون دوره گذشته، امسال نیز برای حمایت از دانش آموختگان کارآفرین فرش یکی از سالن های نمایشگاه به صورت رایگان در اختیار این گروه قرار گرفته است. همچنین تشکل ها و دانشگاه های ارایه دهنده رشته فرش نیز از این امکان رایگان برای معرفی توانمندی های خود برخوردار شدند. افزایش صادرات در کنار فروش داخلی، معرفی ظرفیت های این بخش اقتصادی، برنامه ریزی برای حل مشکلات، موانع و نقاط ضعف موجود این صنعت ، ایجاد بستر های مناسب برای سرمایه گذاری های داخلی و خارجی ، ایجاد زمینه اشتغال و کارآفرینی، آشنایی دست اندرکاران با محصولات، نوآوریها و ظرفیت های موجود، ایجاد فضای رقابتی سالم میان تولیدکنندگان داخلی برای ارتقای کیفیت تولید و ایجاد ارتباط مستقیم و رو در رو میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان ، مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه است. بیست و چهارمین نمایشگاه فرش دستباف از فردا تا 7 شهریور هر روز از ساعت 10 تا 19 در محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تهران آماده بازدید علاقه مندان است.

"قالى همايون كرمان " برند بين المللى مجموعه گنجينه هنرمندان "قالى خوبان" توليد كننده فرش هاى اصيل كرمانى با شعار " بازگشت به كيفيت" در بيست و دومين نمايشگاه بين المللى فرش دست باف ايران شركت كرده است. استاد منوچهر مظفرى ، مدير فنى "قالى همايون كرمان " در گفتگو با خبرآنلاین اهداف خود را در اين نمايشگاه تشريح كرد. وى گفت:در بخش عمومى نمايشگاه سعى داريم با ارائه فرش هاى خاص و با اصالت مشتريان ايرانى و جهانى را با كيفيت واقعى فرش اصيل كرمانى آشنا كنيم.

دكتر مظفرى ادامه داد: در بحث تخصصى قصد داريم متخصصان و دايه داران فرش ايران را كه در نمايشگاه حضور دارند ضمن دعوت به غرفه ، زمينه بحث هاى تخصصى در مورد شيوه هاى بافت فرش كرمان و رفع ابهامات آنها در اين زمينه را فراهم آوريم.

در ادامه همايون همتى موسس "قالى همايون كرمان" گفت: با ارائه آثار منحصر به فردى چون فرش " آرم" ، فرش " جام جهانى" ( منتخب فدراسيون فوتبال جهت ارسال به موزه فيفا در زوريخ) ، و فرش هاى گياهى با طرح ها و نقوش اصيل كرمانى در كنار مبلمان قالى انحصارى همايون در معرض ديد بازديدكنندگان قرار گرفته است.

سركار خانم سميه ملكشاه كارشناس ارشد فرش و مسول غرفه قالى همايون كرمان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بازديد كنندگان از غرفه مى توانند فرش هاى ارايه شده در غرفه را با همان كيفيتى كه در ذهن ها هست ، در طرح هاى ارائه شده در نمايشگاه ببينند . اين استاد دانشگاه اضافه كرد: طرح هاى موجود در غرفه با بهره مندى از اصالت و كيفيت فرش كرمانى يادآور شهرت و آوازه فرش كرمان در دنيا خواهد بود .

کد خبر 449577

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =