ایلنا نوشت:رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: هر تخت مراقبت‌های ویژه بین 500 تا 600 میلیون تومان هزینه دارد.

علی امیر سوادکوهی درباره وضعیت تخت‌های بیمارستانی در بخش‌های مراقبت ویژه گفت: در کشور ما حدود 2 هزار و 570 تخت مراقبت ویژه وجود دارد و از آنجایی که تا چند سال پیش بحث استاندارد‌های مربوط به تخت‌های مراقبت ویژه مطرح نبود، این تخت‌ها استاندارد نبودند.

وی افزود: با بحث اعتباربخشی طرح استانداردسازی تخت‌های مراقبت ویژه نیز مطرح شد و وزارت بهداشت استاندارد‌هایی در نظر گرفت.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران عنوان کرد: سال گذشته نیز 700 تخت در بیمارستان‌های دولتی استانداردسازی کردند. اما مساله این است که نظام سلامت با کمبود تخت مراقبت ویژه مواجه است و این تعداد تخت پاسخگوی نیاز حوزه سلامت نیست.

وی افزود: امسال موضوع افزایش 2 هزار و 200 تخت مراقبت‌های ویژه مطرح شد که جمع کل که در نهایت به 5 هزار تخت می‌رسد نیز برای جمعیت 79میلیونی ایران کم است.

سوادکوهی با اشاره به اینکه طبق استاندارد‌های ایران 10 درصد تخت‌های بیمارستانی باید تخت مراقبت ویژه باشد، افزود: در کشور حدود 10 تا 15 هزار تخت مراقبت‌های ویژه نیاز است و این موضوع نشان می‌دهد که ما از استاندارد کشور خودمان فاصله زیادی داریم.

وی درباره اینکه آیا می‌توان سالی 2 هزار تخت به تخت‌های مراقبت ویژه اضافه کرد، گفت: نمی‌توان سالی 2 هزار تخت را به بخش‌های مراقبت ویژه اضافه کرد. امسال این موضوع مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است و در حقیقت این وزارتخانه بودجه و نیرو‌های خود را برای تحقق این موضوع بسیج کرده است.

سوادکوهی با بیان اینکه هر تخت مراقبت‌های ویژه بین 500 تا 600 میلیون تومان هزینه دارد، افزود: اگر افزایش تخت‌های مراقبتهای ویژه متوقف نشود شاید در 10 سال آینده به شرایط عادی برسیم.

وی گفت: تخت‌هایی که قرار است؛ امسال به بخش‌های مراقبت ویژه اضافه شود در دانشگاه‌های علوم پزشکی تقسیم شده و به تناسب در کل کشور توزیع می‌شود، اما نکته این است که وضعیت بخش‌های مراقبت‌های ویژه در نقاط محروم کشور بدتر است چرا که نه تخت استاندار وجود دارد و نه نیروی ماهر . ما طرح‌هایی را برای مناطق محروم در دست داریم اما تا اجرایی نشود نیرو‌ها حاضر نمی شوند که در مناطق دور افتاده کار کنند.

سوادکوهی با اشاره به اینکه در حدود 75 درصد از استاندارد ایران درباره تعداد تخت‌های مراقبت‌های ویژه عقب هستیم، گفت: علاوه بر کمبود تخت در زمینه نیرو‌های آموزش‌دیده مراقبت‌های ویژه نیز با مشکل مواجه هستیم. ما نیروی انسانی متخصص کمی برای تخت‌های مراقبت ویژه داریم.

۲۳۳ ۴۲

کد خبر 451203

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • واقع بین A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۶
    0 0
    شماها اگه دلسوز مردم هستید,شعار پیشگیری بهتر از درمان است را در دستور کار خود قرار دهید و عملاً به آن عمل کنید تا نگران تعداد تخت و هزینه آن نباشید.