روزنامه شرق نوشت: توبیخ و درج در پرونده در صورت بدحجابی، دوره آموزشی برای زنان با پوشش غیرشرعی، جزای نقدی و پرداخت جریمه، فقط بخشی از بندهایی است که در «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» درج شده، طرحی که مرکز پژوهش‌های مجلس در بررسی کارشناسی‌اش کلیات آن را رد کرده و بند به بند آن را تحلیل و ارزیابی کرده است.

بی‌توجهی طرح به ضرورت و لزوم ایجاد مطالبه عمومی و وفاق جمعی در برخورد با بدحجابی، افزایش امکان گسست بین نظام و مردم و تقلیل بدحجابی از امری نابهنجار و غیرارزشی به تخلف‌های راهنمایی و رانندگی و کاستن از ارزش حجاب و گسترش تصور تخطی از ارزش حجاب با پرداخت هزینه نقدی، از جمله دلایل رد کلیات طرح در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس است. در بخش دیگری از این گزارش تأکید شده «این طرح جرم‌انگاری جدیدی در موضوع عفاف و حجاب انجام نداده، بلکه تلاش کرده جرم‌انگاری‌ای را که در گذشته بوده، از طریق تعیین مجری و تشدید مجازات کارآمد کند».

طرحی که معیشت زنان را نشانه گرفته است

این طرح در بخش‌هایی اقتصاد زنان را هدف گرفته، جایی که به بهانه پرهيز از اختلاط زنان و مردان در بسیاری مشاغل و ساعت کاری شب، لزوم دریافت مجوز از اداره اماکن قید شده است. درعین‌حال بخش‌هایی از طرح نیز به ماهواره اختصاص یافته و قوانین سفت و سخت مقابله با آن؛ از جریمه‌های سنگین تا دستگیری مسئول ساختمان.

طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب در ١٦ مهر ٩٣ با هدف بازنگری در قوانین موجود در عرصه حجاب، افزایش ضمانت اجرای قوانین و اصلاح و تقویت مجازات‌ها درباره ممنوعیت نصب و به‌کارگیری تجهیزات ماهواره، تهیه و اعلام وصول شد. کلیات اين طرح در مجلس تصویب شد و با مخالفت مجید انصاری، معاون پارلمانی روحانی، همراه بود؛ او علاوه بر موازی‌کاری مجلس با وزارت کشور، بندهایی از طرح را مغایر آزادی‌های مدنی دانست.

افزایش فشار بین‌المللی در موضوع پرونده‌های حقوق ‌بشر

مرکز پژوهش ابتدا با کارشناسان، روحانیون و اهل فن در این حوزه جلسه تشکیل داده و بعدتر نشست‌هایی پی‌درپی برگزار کرده است. همه افراد از گروه‌ها و طیف‌های سیاسی مختلف دور هم نشسته و از ایده‌هایشان گفته‌‌اند، درباره طرحی که حالا مرکز پژوهش‌ها به‌ویژه آن را «در ابعاد بین‌المللی و منطقه پرمخاطره» خوانده و اینکه طرح چنین مباحثی ذهنیت افراط‌گرایی در منطقه را به وجود خواهد آورد.

مركز پژوهش‌ها معتقد است: «از آنجا که پرونده‏ هاي سياسي كشورمان در نقض حقوق بشر مطرح است، تصويب اين طرح و اجرائي‌كردن آن مي‏تواند زمينه‏ افزايش فشار بين‌المللي عليه ایران در مجامع و نظام بين‎الملل را دامن زند».

افزایش جریمه از ٥ تا ٥٠ هزار به ١٠٠ هزارتومان

در ماده یک طرح پیشنهادی مجلس آمده: «چنانچه راننده یا سرنشینان وسائل نقلیه اقدام به کشف حجاب، روزه‌خواری، مزاحمت برای نوامیس یا حرکات غیرمتعارف کنند، افسران کادر یا پیمانی موظف به جریمه صد هزار تومانی و در صورت تکرار، منظورکردن ١٠ نمره منفی و توقیف ٧٢ ساعته خودرو است».

مرکز پژوهش‌ها در بررسی ماده یک این طرح تأکید دارد: «قانون‌گذار در این حوزه با خلأ قانونی مواجه نبوده و ضمن افزایش میزان جریمه از پنج تا ٥٠ هزارتومان به ١٠٠ هزارتومان، معنای حجاب را از امری هویتی - فرهنگی به رفتاری خلاف در سطح نبستن کمربند ایمنی در خودرو تقلیل داده است. چنین ماده‌ای این شبهه را ایجاد می‌کند که به‌راحتی با پرداخت پول و جریمه نقدی یا توقیف ماشین، می‌توان از الزام حجاب تخطی کرد و اجرائی‌سازی این ماده نیز در هاله‌ای از ابهام است».

امکان اعمال‌‌ نظر شخصی در پناه عبارات کلی

گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌ها به ذکر عبارت «حرکات غیرمتعارف اخلاقی» اشاره کرده و این سؤال را پیش‌روی طراحان و تصویب‌کنندگان قرار داده که منظور از این حرکات چه حرکاتی است و زنهار داده که مشخص‌نشدن مقصود دقیق قانون‌گذار از این عبارت، موجب برداشت سلیقه‌ای و اعمال نظر شخصی می‌شود.

ماده ٥ طرح، به اقتصاد زنان وارد شده و بر پرهیز از اختلاط زنان با مردان در ساعات متعارف - ٧ صبح تا ١٠ شب- تأکید دارد. این در حالی است که براساس آمار اتاق اصناف، درحال‌حاضر ١٣٧ نوع واحد صنفی وجود دارد که ٢٤ میلیون جمعیت سراسر کشور را پوشش می‌دهد. زیرساخت تفکیک جنسیتی در این مراکز وجود ندارد و اعمال این ماده فقط به اخراج یا بی‌میلی کارفرما برای استخدام نیروی زن منجر خواهد شد.

گزارش مرکز در این بخش نیز به طرح سؤال از طراحان آن پرداخته: «آیا اخراج زنان از واحدهای صنفی دارای مجوز و ورود به فضاهای غیررسمی و فاقد مجوز، آسیب‌های متعدد اجتماعی به‌همراه نخواهد آورد؟»در ماده ٥، مشاغلی از جمله پرستاری، پزشکی و مهمانداری هواپیما معاف شده‌اند. گزارش به مشاغل دیگری از جمله مامایی، شیرینی‌فروشی، تالارهای پذیرایی و رستوران‌ها اشاره دارد و معتقد است این نکته چالش‌هایی اساسی پیش‌روی اصناف قرار می‌دهد.

جریمه از ٢٠٠ هزار تا یک میلیون

بر اساس ماده ٦ این طرح افراد بدحجاب به گذراندن دوره آموزشی و جریمه نقدی از ٢٠٠ هزارتومان تا یک میلیون تومان شده‌اند. این در حالی است که در قانون مجازات اسلامی جریمه زنانی که بدون حجاب شرعی در اماکن عمومی حاضر شوند حبس از ١٠ روز تا دو ماه و یا از ٥٠ هزارتومان تا پانصد هزار تومان جریمه نقدی است.

گزارش مرکز پژوهش‌ها، اجبار به گذراندن دوره و کلاس آموزشی و افزایش جریمه نقدی از ٥ تا ٥٠ هزارتومان به ٢٠٠هزارتومان تا یک میلیون تومان را ازجمله تغییرات این طرح می‌داند. سؤال دیگر این گزارش از طرفداران طرح این بوده که «حضور در کلاس تا چه میزان به تغییر نگرش نسبت به موضوع حجاب منجر می‌شود؟

بازداشت مدیر ساختمان در صورت نصب ماهواره

مواد هفتم و هشتم طرح صیانت از عفاف و حجاب وارد ماجرای ماهواره شده و براساس ماده ٧، نصب و تعمیر ماهواره ممنوع و حبس و جزای نقدی در انتظار نصاب است؛ اما ماده ٨ این طرح ایده عجیب و سؤال‌برانگیزی مطرح کرده: «مدیر ساختمان موظف است درخصوص جمع‌آوری تجهیزات مرکزی غیرمجاز ماهواره اقدام و به ساکنان تذکر دهد و در صورت عدم تغییر، موضوع را به نیروی انتظامی گزارش دهد. عدم تذکر به ساکنان و عدم ارسال گزارش موجب محکومیت مدیر ساختمان به جزای نقدی درجه ٧ می‌شود».

از اینها گذشته در این ماده هزینه جریمه از ١٠٠ تا ٥٠٠ هزارتومان به دو تا هشت میلیون تومان افزایش یافته و در صورت تکرار به بیش از شش ماه تا دوسال حبس منجر می‌شود. این در حالی است که وزیر ارشاد سال گذشته درباره آمار ضریب استفاده از ماهواره در تهران به عدد ٧١ درصد اشاره کرده بود و حالا سؤال کارشناسان مرکز پژوهش‌ها این است که آیا نیروی انتظامی امکان و اراده برخورد با تمامی این ٧١ درصد را دارد؟

تجسس در حریم خصوصی شهروندان

گزارش مركز پژوهش‌ها مي‌افزايد: «آیا این برخورد، به گسترش مقاومت مردمی منجر نخواهد شد؟» درعین‌حال تعیین مجازات رئیس ساختمان فاقد نگاه واقع‌بینانه و موجب ایجاد اختلاف درون ساختمانی عنوان شده است. ضمن اینکه قانون‌گذاری به‌این‌نحو موجب نگرانی از مداخله در زندگی خصوصی شهروندان و تجسس در حریم آنها خواهد بود.

کلیات «طرح صیانت از حریم عفاف و حجاب» در نیم‌نگاه گزارش کارشناسی مرکز پژوهش‌ها رد شده و استدلال‌های محکمی پای این ردشدن آمده و در بندبند گزارشی ٢٥ صفحه‌ای جزئیات امر مورد بررسی قرار گرفته است. باید دید هيأت حل اختلاف قوا درباره طرح بحث رئیس‌جمهوری پیرامون بندهای این طرح چه خواهد کرد؟

۴۷۴۷

کد خبر 451810

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 42
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 114
 • بی نام A1 ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  510
  دیگه کسی حاضر نمیشه مدیر ساختمون بشه:
  • بی نام EU ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
   80
   لطفا برای اختلاس کنندگان هم یک قانونی بگذارید.
 • بی نام IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  446
  چرا باید یه قانونی که قرار نیست رعایت بشه تصویب کنیم؟بازدارندگی داره؟
  • بی نام RO ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
   46
   کاش طرحی برای مقابله با معتادان و ارازل ارائه میشد
 • اصغر سیفی IR ۰۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  50
  اولا مدیر ساختمان وظیفه اش رسیدگی به امور مرتبط با نگهداری بنای ساختمان با اخذ شارژ ماهانه برای استفاده بهتر از ساختمان هست و نه دخالت و در واقع در استخدام ساکنین ، کلانتر و قاضی نیست که با چنین قوانیین تامل برانگیزی بشه تحت فشار قرار بگیره .دوم وقتی با استناد آمار وزارت ارشاد 71 درصد از ماهواره استفاده میکنند آیا به استناد قانونی که بدو تصویب از سالها قبل دچار مشکل و عدم پذیرش اکثریت مردم هست به جای اصلاح چرا باید بر خلاف خواست اکثریت به مردم تحمیل بشه ؟
 • بی نام A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  51
  قانون چیزی است که مردم باید بهش اجترام بگذراند.ولی مردم دوستن ندارند برای داشتن ماهواره حساب پس بدهند.باید این موضوع رو دولتمردان بپذیرند.الان ما تو عصر تکنولوژی زندگی میکنیم.بگذاریم مردم خوشون تصمیم بگیرند.کار دولت و مجلس فقط باید فزهنگ سازی باشه.نه تصویب قوانین بگیر و ببند.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  51
  باعث آدم فروشی میشه. مثلا" مدیر ساختمان باید اطلاعات همسایه اش رو به پلیس بده وگرنه خودش باید جریمه بشه یا زندان بره. عجب مملکتی داریم . روز به روز ....
 • قراب IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  30
  بعوض اینهمه موارد وصرف وقت بیهوده کاری کنند که برنامه های تلوزیونی جذاب شوند تا مردم مجبور نشوند از ماهواره استفاده نمایند ثانیا محیط های خصوصی مانند خانه مردم چهار دیواری اختیاری است وبا این فشارها یقینا باعث خواهد گردید با انعکاس دردنیا حمایت از حقوق بشری ایران زیر سوال برود و ذهن مردم ایران هم نسبت به قانونگذاران منفی شود انوقت ما با کشورهایی که نمیگذارنند امواج از ایران به انجا برسد چه فرقی میکنیم اقایان لطفا فکر نان کنید که خربزه اب است
 • بی نام A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  10
  شارژ ساختمان سر به فلک میکشه
 • امین A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  34
  هر دم از این یاغ بری میرسد تازه تر از تازه تری میرسد تصویب قانون هایی که که حتی خودشون هم رعایت نمیکنن و اجرا کردنش هم غیرممکنهغیر از عادت دادن مردم به نقض قانون چه سودی داره؟ گر حکم بود که مست گیرند در شهر هر آنکه هست گیرند
 • بی نام IR ۰۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  23
  قبول کنیم که اکثریت مردم همراهی نمی کنند. در خانواده خود من که همه مذهبی هستیم ماهواره هم نداریم همسرم چادری است اما دخترم که متاهل است با روسری بیرون می رود.
 • بی نام A1 ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  32
  این چه قانونیه آخه ما توی روستا فقط با ماهواره می تونیم برنامه های داخلی رو ببینیم
 • امین IR ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  31
  چه بلبشویی بشه.اون موقع همه ساختمونا بدون مدیر میشه.خخخخخ
 • بی نام A1 ۰۷:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  28
  مسخرست. از کجا میتونن ثابت کنن کی مدیره؟ فکر کردن اینجا هم دولتیه و حکم مدیریت میدن به بابا
 • بی نام A1 ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  4
  خیلی طرح خوبیه از نمایندهای مجلس متشکریم
 • بی نام A1 ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  23
  گر حکم شود که مست گیرند باید که هرآنچه هست گیرند
 • بی نام IR ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  24
  قانون مجازات اسلامی جریمه زنانی که بدون حجاب شرعی در اماکن عمومی حاضر شوند حبس از ١٠ روز تا دو ماه و یا از ٥٠ هزارتومان تا پانصد هزار تومان جریمه نقدی است.همین قانون را از کجاتون درآوردیدشدید کاسه داغ تر از آشبه همه چیز ملت کار دارید الا رفاه، آسایش و ...تامین اجتماعی مردم .
 • رامین A1 ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  40
  زمانی که رادیو و پس از آن تلوزیون وارد کشور شد هم عده ای مخالف بودند اما امروز یه چیز عادیه سرنوشت ماهواره هم این چنین خواهد شد و روزی به این قوانین خواهیم خندید
 • بی نام A1 ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  54
  نمایندگان ملت به جای پرداختن به مشکلات ومعیشت مردم فقط به این فکرمی کنندکه چگونه زندگی را برای مردم محدودتروسخت ترکنند.
 • بی نام IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  58
  کی میخواین از سر کشیدن به حریم مردم دست بکشید؟؟ یعنی مشکل این مملکت فقط همین حجاب و عفاف هست؟؟؟ راستی اختلاس ها چی شد؟
  • بی نام IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
   26
   مگه زنان مردان رو مجبور به لباس خاصی می کنند ؟ دست بردارید از قضاوت کردن ظاهر مردم
 • بی نام A1 ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  38
  باز تکرار عملکرد اشتباه قبل. در گذشته درباره دستگاه ویدیو و ... به همین منوال بود اول جریمه ، زندانی و بعداز چند مدت آزاد می شود.
 • بی نام A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  45
  تو رو خدا مجلس ما رو ببین...
 • بی نام IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  39
  راستی آیا قانونی برای آزادی استفاده کردن از نوار ویدیو تصویب شده تا اونجایی که یادمه ممنوع بود.
 • محمد IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  51
  بله دیگه.ماهواره برای یک عده خاص باید آزاد و قانونی باشه و برای اکثریت مردم غیر قانونی واقعن خجالت آوره...یعنی شما چند نفر خوبید و اکثریت بد...به جای این مسخره بازیها یکم به فکر وضعیت اقتصادی مملکت باشید.
 • دیوید IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  41
  بد نبود یه مجازاتی هم واسه چپاولگران و حیف و میل کنندگان بیت المال میذاشتید
 • علی IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  21
  مگه میشه، مگه داریم
 • فرید IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  31
  من میخوام دیش بذارم کانالهای استانی رو بگیرم آیا کسی هست این بنده حقیرو راهنمایی کنه؟
 • فرشاد IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  36
  من امروز از مدیریت ساختمان استعفا دادم
 • سام A1 ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  41
  کاش به بیکاری و اشتغال جوانان و سریازیشون اینقدر دلواپس بودید
 • بی نام IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  53
  این قانون مسخره برای ترس از روشن شدن اذهان عمومی و مقایسه خبرهای رسانه های بین المللی با رسانه متحجر داخلی است.
 • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  34
  lبجای ریشه یابی علل وعوامل برخورد با معلول را در پیش گرفته اند یعنی 71 درصد مردم واقعا بد وخوب و صلاح کار خودرا نم فهمند؟ اگر معتقدیم دولت .مجلس ونظام برامده از خواست واراده مردم است پس باید به عمق فاجعه پی برد ؟
 • بی نام RO ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  48
  اینا نماینده ملتن که حال ملتو بگیرن اگه اینطوریه که ما نه نماینده و نه مجلس میخوایم . اینطوری راحتتریم.
 • امیر IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  33
  چرا مردم رو به دور زدن قانون عادت میدیم به جای این قانون مسخره بیان عملکرد صدا و سیما رو بررسی کنند که چرا سالی 3تا فیلم خوب هم نداره
 • بی نام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  21
  ديگه با اين وضعيت كي مياد قبول كنه كه مدير ساختمان بشه ؟ هرج و مرج تو مجتمع ها براه خواهد افتاد
 • بی نام IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  24
  باز کارهای انتخاباتی شون را با بقیه مسائل مردم قاطی کردن ؟
 • بی نام A1 ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  35
  به سلامتی دیگه تو این کشور هیج مشکلی نیست مثل بی کاری فساد مالی همه حل شده
 • بی نام A1 ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  25
  مگه ماهواره چي داره ؟ ما داريم باهاش تلوزيون ايران رو ميبينيم ؟ اين كارها دقيقا به چه معنيه ؟ يعني ما هيچ حقي نداريم ؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  30
  بالاخره کمبود بودجه دولت باید یجوری از مردم تامین بشه به روشهای مختلف
 • بی نام RO ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  20
  واقعا مسخرست . من هم مجبورم از مدیر ساختمانی استعفا بدم . تو جلسه ساختمان هم این دستگیری و بازداشت مدیر ساختمان رو به همه ساکنین اطلاع میدم ببینم کی دیگه جرات میکنه مدیر ساختمان بشه
 • احسان IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  25
  ای کاش به جای تصویب این جور قوتنین، قوانینی تصویب می شد که کسی جرات اختلاس نداشته باشه. ای کاش می شد قوانینی تصویب می شد که شرایطی فراهم بشه جوانان بتوانند مشغول به کار شوند. ای کاش قوانینی تصویب می شد که شرایطی فراهم شود که با کار کردن پدر خانواده دیگه نیازی به کار کردن دیگر افراد خانواده نباشد، اگر همچین قوانینی بود که به طور واقع اجرا می شد دیگر هیچ نیازی به تصویب طرح صیانت از حجاب نبود چرا که خود به خود خیلی از این مسائل به راحتی حل می شد
 • بی نام IR ۱۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۰۸
  23
  واااای...پدرم نزدیک 7 ساله مدیر ساختمونن...یعنی میگید بهشون بگم از مدیریت کنار بکشه""