غفلت از ثبت جهانی دومین ژئو پارک خاورمیانه

«شیروان دره سی» دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌ و سنگها در آن به صورت تندیس‌هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده ‌است.

دریا و کوه گستره تاثیرگذاری فراتری به نسبت یک استان دارد و سبلان نیز به دلیل جاذبه های متعدد گردشگری به عنوان قطب گردشگری کشور انتخاب شده است.کوه سبلان یکی از هفت قطب گردشگری منتخب کشور در برنامه چهارم توسعه است. این کوه زیستگاه جانوری و گیاهی بی نظیر بوده و از منظر کارشناسان محیط زیست به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. یونسکو برای ثبت جهانی آثار کشورها محدودیت قائل است و هر کشور سالانه می تواند یک اثر را به ثبت رساند.

هر چند مسئولان استانی و مشگین شهری در 4 سال گذشته وعده ثبت این کوه را بارها و بارها در رسانه ها اعلام کرده بودند ولی تا به امروز این موضوع محقق نشده است.

اما آبدرمانی ها متعدد و جاذبه های طبیعی و زیستی این کوه همچون «شیروان دره» باعث می شود این کوه زودتر از سایر آثار به ثبت برسد.
البته خود «شیروان دره» بعنوان دومین ژنو پارک خاورمیانه، این قابلیت را دارد که به عنوان ژئوپارک معرفی شود و با توجه به سهمیه های محدود این به توان خود استان بر می گردد که نسبت به ثبت جهانی تلاش کنند.

این پارک طبیعی به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه  است به گفته مسئولان مراحل ثبت خود را در سازمان یونسکو سپری می کند.

این منطقه دارای ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی حیات گیاهی و جانوری بوده و زیستگاه دائمی جانوران متعددی مانند خوک، روباه، گرگ، قوچ، میش ارمنی، خرس قهوه‌ای، کبک، قمری و تعدادی پرندگان مهاجر است.

در این میان معاون گردشگری میراث فرهنگی استان در پاسخ به این سوال که آیا وعده سه ساله ثبت جهانی این اثر با توجه به پیشنهاد کوه دماوند و کویر لوت امکان پذیر است، ادامه داد: بنده هم معتقدم این زمان کافی نیست.

تقی زاده تاکید دارد که تقاضای استان ها جهت ثبت آثار تاریخی و طبیعی بالا بوده و هر استان به دنبال ثبت اثر خود است.
این مسئول با ابراز امیدواری مبنی بر تحقق اظهارات مدیران سازمان میراث فرهنگی در ثبت جهانی این اثر تاکید کرد: ما در خود استان آثار دیگری هم داریم که مستعد ثبت جهانی هستند.

گفتنی شیروان دره‌سی (دره شیروان) با مساحت تقریبی ۷۵ کیلومتر مربع یکی از یازده زیستگاه وحشی است که در منطقه سبلان و در حدود ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در نزدیکی لاهرود واقع شده‌ است.

شیروان دره سی دره عمیق و عریض است که بریدگی‌های دیواره‌های صخره‌ای، چشم انداز ویژه‌ای به این منطقه بخشیده‌ و سنگها در آن به صورت تندیس‌هایی دیده می‌شوند که انسان فکر می‌کند هرکدام به دست هنرمندی با ذوق تراشیده شده ‌است.

این دره از قسمت جنوب به دامنه شمالی سبلان (هرم) از شرق به جاده لاهرود – شابیل، از غرب به هوشنگ میدانی و از شمال به زمین ‌های روستای «قلچقلو» می رسد.

کد خبر 452786

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =