پیش بینی‌ها بر آن است که در صورت بروز موج بعدی این بیماری در بهار، بسیار محدودتر از موج آبان خواهد بود؛ چرا که در موج وسیع این بیماری در آبان ماه مقداری ایمنی ایجاد شد.

 ایسنا نوشت:

 معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت با بیان این که بروز موج بعدی آنفلوآنزای «آ» در بهار قطعی نیست، با اشاره به عدم استقبال از واکسن این بیماری در تمام دنیا به دنبال فروکش کردن موارد بروز آن، از برنامه‌های تبلیغی و آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی در جهت تشویق گروه‌های پرخطر برای انجام واکسیناسیون آنفلوآنزای «آ» خبر داد.

دکتر نبوی با بیان این که به این ترتیب مقرر شده دانشگاه‌های علوم پزشکی برنامه‌های تبلیغی و آموزشی را برای واکسیناسیون آنفلوآنزا «آ» در گروه‌های پرخطر اجرا کنند در رابطه با علت عدم استقبال گروه‌های پرخطر برای واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا «آ»، گفت: به دنبال فروکش کردن موج این بیماری، در تمام دنیا از این واکسن استقبال نشد و این امر تنها مختص به ایران نیست.

دکتر نبوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اخذ رضایت نامه از متقاضیان واکسن آنفلوآنزای «آ» به عنوان دلیلی برای عدم استقبال از این واکسن گفت: از آنجا که این واکسن در دنیا جدید است حتما باید اطلاعاتی در مورد آن به متقاضی داده شود. البته خوشبختانه این واکسن در افراد واکسینه شده کشور عارضه چندانی، به جز در مواردی درد، را به دنبال داشته است اما در مجموع ممکن است واکسن آنفلوآنزای «آ» گاهی عوارض شدید را نیز به دنبال داشته باشد؛ به این ترتیب افرادی که به تخم مرغ آلرژی دارند نباید از این واکسن استفاده کنند.

دکتر نبوی تاکید کرد که خطر عمده مرگ و میر ناشی از واکسیناسیون آنفلوآنزای «آ» بیشتر مربوط به کسانی است که به تخم مرغ حساسیت دارند و ادامه داد: به عنوان مثال در کشور آمریکا با انجام 22 میلیون دوز، واکسیناسیون آنفلوآنزای «آ»10 نفر به گیلنباره دچارو درمان شدند و 11 نفر نیز به علت آنافیلاکسی ناشی از حساسیت به تخم مرغ فوت کردند.

وی از ورود واکسن آنفلوآنزای «آ» ویژه زنان باردار به کشور و توزیع آن در دانشگاه‌های علوم پزشکی طی هفته جاری خبر داد و به گروه‌های پرخطر از جمله زنان باردار، بیماران پیوندی، بیماران شیمی درمانی، مبتلایان به آسم شدید و نارسایی‌های تنفسی، دیابتی‌ها و... توصیه کرد که حتما برای واکسیناسیون علیه آنفلوآنزا «آ» اقدام کنند و گفت: عام جامعه نیازی به تزریق این واکسن ندارند و خطر آنفلوآنزای «آ» برای افراد عادی مانند آنفلوآنزای فصلی است.

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در رابطه با پیش بینی‌های صورت گرفته مبنی بر بروز موج بعدی آنفلوآنزای «آ» در اواخر اسفند یا بهار، گفت: مطمئن نیستم که موج بعدی این بیماری در اسفند و فروردین ماه ایجاد شود. حتی پیش بینی‌ها بر آن است که در صورت بروز موج بعدی این بیماری در بهار، بسیار محدودتر از موج آبان خواهد بود؛ چرا که در موج وسیع این بیماری در آبان ماه مقداری ایمنی ایجاد شد. بنابراین در بهار یا موج این بیماری بوجود نمی‌آید و یا به صورتی محدود خواهد بود.

کد خبر 45371

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =