ایسنا نوشت: معاون وزیر ارتباطات گفت: طی سال‌های گذشته غفلت از اصلاح و توسعه زیرساخت‌های فنی موجب آن شده است که ما اکنون در کشور تلفن همراه داشته باشیم اما شبکه‌های اجتماعی در شب عید 30 درصد ترافیک پیامک‌ اپراتورهای ما را به خود اختصاص دهند.

نصرالله جهانگرد امروز در همایش رایانش ابری به صحبتی کوتاه پرداخته و اظهار کرد: اکنون جهان به سمتی در حرکت است که در آن هر فرد یک گوشی داشته و خدمات مختلف مدنظر خود را از طریق آن تامین کند.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: اما طی سال‌های گذشته ما در حوزه زیرساخت‌های این بخش غفلتی داشته‌ایم که همین مساله باعث شده است فعالیت شبکه‌های اجتماعی خارجی در زمانی مانند روز‌های اول نوروز امسال 30 درصد ترافیک اپراتورهای ما را کاهش دهد، در حالی که اگر همین اپراتورهای موبایل شبکه‌های اجتماعی خاص خود را طراحی می‌کردند، شاید دیگر این اتفاق نمی‌افتاد تعداد پیامک‌های نوروزی ما از 27 میلیارد پیامک سال 1393 در سال 1394 به 18 میلیارد برسد.

وی با بیان این‌که در حال حاضر حدود 25 میلیارد پدیده به یکدیگر متصل هستند، یادآور شد: پیش‌بینی‌ها بر آن است که در آینده این رقم از دو برابر هم بیشتر شود که لازم است ما برای این موضوع خود را آماده کنیم.

جهانگرد با بیان این‌که با ورود اپراتورها به نسل سه میزان مصرف دیتا رشد بسیار قابل توجهی داشته، اظهار کرد: تا سال گذشته مصرف دیتای هر سه اپراتور ما حدود 70 ترابایت بود، اما اکنون این رقم در طول ماه به 700 ترابایت رسیده و گفته می‌شود ماهانه حدود 30 تا 40 درصد رشد دارد.

معاون وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به تاثیرات رایانش ابری در دسترسی متذکر شد: قصد ما آن است که منابع بهره‌برداری را مشترک کنیم که در این میان بخش اعظم این حوزه به سخت‌افزارها مربوط می‌شود که ما تلاش داریم به این سمت برویم. در این میان رویکرد ما هم آن است که این طرح به صورت بومی اجرا شود.

وی در پایان یادآور شد: دولت با ایجاد دیتاسنتر‌ها قصد رقابت با بخش خصوصی را ندارد و معتقد است هرگاه در این زمینه توجیه اقتصادی وجود داشته باشد کار به بخش خصوصی واگذار می‌شود.


5656

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 455205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =