روزنامه آرمان در گفت و گویی با صادق زیباکلام نوشت: ای کاش سعید جلیلی انصاف می‌داشت. من نمی‌خواهم بگویم سعید جلیلی در آن شش سال چه‌ها کردند. من نمی‌گویم دوستان آقای جلیلی در دولت احمدی‌نژاد و در آن هشت سال چه کارها کردند. من نمی‌گویم و از آقای جلیلی نمی‌پرسم چه کسانی موضوع هسته‌ای ایران را آنقدر عمیق کردند که دولت یازدهم مجبور شده است آن را از عمق مشکلات بیرون بکشد. اما همه حرف من با سعید جلیلی این است که‌ای کاش شما به همین اندازه درخصوص عملکرد خود پاسخگو می‌بودید.

اهم سخنان وي در اين گفت و گو از اين قرار است:

**به نطق‌هايي كه سناتورها و نمايندگان مخالف در آمريكا مي‌كنند گوش دهيد. آنها امتياز‌هايي كه آمريكا در مساله هسته‌اي به ايران داده است را برمي‌شمرند. اما جليلي به يكي از اين امتياز‌ها اشاره نمي‌كند. مخالفت جليلي بیشتر و ظاهرا سياسي است. اگر خود آقاي جليلي اين موفقيت را به دست آورده بودند، اگر جبهه پايداري و طرفداران آقاي احمدي‌نژاد اين موفقيت را به دست آورده بودند از آن به عنوان بزرگ‌ترين پيروزي تاريخ ياد مي‌كردند و قس علي هذا... اين نشان مي‌دهد كه نگاه اين افراد بیشتر نگاه حزبی و سياسي است.

**كار سعيد جليلي در نوع خود بسيار جالب است. ايشان از يك سو در ابتداي مصاحبه‌شان مي‌گويد دولت يازدهم در توافق هسته‌اي همه‌چيز را واگذاركرده و عقب‌نشيني كرده است آنگاه ابتداي سخنراني‌شان را فراموش مي‌كنند و در پايان سخنراني مي‌گويد كه تيم مذاكره‌كننده دولت يازدهم كاري نكرده است، اينها همان مذاكراتي بوده است كه ما انجام داده‌ايم، اينها همان پيشرفت‌هايي بوده است كه ما به دست آورده‌ايم و تيم دولت يازدهم تنها آن را تكميل كرده است. هنوز مشخص نيست از نظر ايشان بالاخره توافق درست است يا غلط؟ اين توافق مصالح و منافع كشور ما را دربرمي‌گيرد يا خير؟ اگر نمي‌گيرد پس چرا شما ادعا مي‌كنيد كه آن را آغاز كرده‌ايد و موجب پيشرفت آن شده‌ايد. اگر منافع كشور را در برمي‌گيرد و ادامه كاري است كه شما آن را آغاز كرده‌ايد پس چرا با آن اظهار مخالفت مي‌كنيد؟

**سعيد جليلي وقتي شش سال در حال انجام مذاكره بود در قبال انتقادها و سوالات حتي يك بار حاضر نشدبه صورت علني توضيحي مطرح كند. كي و در كدام تاريخ و چند بار در آن شش سال در يك سطح عمومي يا در يك دانشگاه يا تلویزيون يا هر جاي مشابه ديگري آمد و حاضر شد با منتقدانش درباره مسائل هسته‌اي صحبت كند. سعيد جليلي و تیمش از سال 86 تا 92 در حال مذاكره بودند در اين شش سال چند بار حاضر شدند با منتقدانشان سر يك ميز بنشينند و صحبت كنند و به سخنان منتقدانشان گوش بدهند و به آنها پاسخ بگويند؟ در شوراي عالي امنيت ملي كه ايشان در راس آن قرار داشت، در آن شش سال اجازه كوچك‌ترين اظهارنظر و اظهار عقيده‌اي درباره برنامه‌هاي هسته‌اي را نمي‌دادند.

**مشكل اساسي اين است مخالفت‌هايي كه با توافق هسته‌اي در مجلس صورت مي‌گيرد بیشتر سياسي است و ارتباطي عمیقی با برنامه هسته‌اي ندارد. اساسا هر برنامه ديگري كه مربوط به دولت يازدهم باشد اگر از آقاي رسايي، كوچك زاده، نادران يا مابقي اين افراد نظرخواهي كنيد قطعا مخالفت مي‌كنند. ظاهرا اين افراد انگار وظيفه خود مي‌دانند با دولت يازدهم مخالفت كنند چه توافق وين باشد، چه برنامه‌هاي اقتصادي، چه برنامه‌هاي سياسي و اجتماعي. وقتي اساس و مبناي مخالفت سياسي است، دولت چه ميزان مي‌تواند آن مخالفت را پاسخگو باشد و آن مخالفت چقدر ارزشمند است؟

** ‌اي كاش آقاي جليلي امروز به مردم توضيح مي‌دادند كه چرا اينگونه درباره توافق هسته‌اي اظهارنظر مي‌كنند اما در دوره‌اي كه خودشان رئيس تيم مذاكره‌كننده هسته‌اي بودند، يكبار اجاره ندادند كه كوچك‌ترين اظهارنظري درباره برنامه‌هاي هسته‌اي صورت بگيرد؟

2727

 

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 455785

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  121 4
  احسنت، حرف حق زدید دکتر.
 • بدون نام ۰۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  146 3
  اصلاورودبه جريان مذاكرات،خط قرمزبود وفقط قطره چكاني اطلاعات رابيرون ميدادند!اماحالاكه به نتيجه رسيده ومنافع ملي ماراتأمين ميكنه آقايان دلواپسيشان گل كرده!!
 • بی نام IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  161 8
  چرا نماینده 4 میلیون نفر باید برای بقیه تعین تکلیف کند؟
 • ایرانی IR ۰۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  80 3
  آقای سعید جلیلی خودی بود وایشان درمذاکرات دقیقا حرف آنهایی که ازجلیلی می خواستند درمجلس حاضر شود راتکرار می کرد. پس چه لزومی داشت تکرار حرفهای تکراری.
 • محمد IR ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  120 2
  مردم ایران هم با شما موافقند اقای زیبا کلام.اما باید بدنبال چاره کار بود.چگونه باید این تندروها که مردم را به خاک سیاه نشانده اند از صحنه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی کشور دور کرد .شما کارشناسان بررسی و انجام دهید.خواست ملت ایران از شمااین است
 • ناشناس A1 ۰۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  9 159
  کدام موفقیت آقای زیبا کلام، اگر با دست پر نمی رفتیم الان نه دست خالی که اصلا دست نداشتیم لااقل زحمات شهدای هسته ای را نادیده نگیریم که با زمان بوجود آمده از نحوه مذاکرات به آن نتایج رسیدند که در دوره جدید بتوانند با آن معامله کنند.البته ببخشید این حرفها را نباید به کسی زد که اصلا غنی سازی و انرژی هسته ای را قبول ندارد.
  • حسن A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
   44 1
   اولا دست اوردهای هسته ای در بعد فنی ربطی به جلیلی نداشت و مسئول ومجری کس دیگری بود. وظیفه اقای جلیلی مذاکره و استیناف حق سیاسی ایران بود که این کار را نتوانست انجام دهد و قطع نامه های متعدد علیه ایران صادر شد.
 • بی نام DE ۰۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  106 6
  الان هم جلیلی و جلیلی ها هستند که دارند انتقاد میکنند...کاری رو که خودشون توانایی انجامش رو ندارند غیرممکن میدونند
 • بی نام IR ۰۴:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  99 1
  این توافق هر مشکلی ام داشته باشه مردم در جریان مفادش هستن و همین شفافیت برای ما مردم مهمه نه اینکه شش سال مذاکره کنی و فقط خودت بدونی چی کردی
 • بی نام IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  110 5
  شیر مادرت حلالت صادق زیبا کلام
 • بی نام IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  113 6
  وقتی حرفهای سعید جلیلی را شنیدم یاد این بیت حضرت مولانا افتادم بوی حرص و بوی کین و بوی آز در سخن گفتن پدید آید چون پیاز
 • بی نام IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  55 1
  افرادی مثل جلیلی جایگاهی در بین این مردم ندارند
 • بی نام A1 ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  42 1
  درود بر ظریف وتیم مذاکره کننده اش که امید به زندگی را برای ما جوانان زنده کرد
 • بی نام IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  42 0
  بیچاره کاری نکرده بود که جواب بدهد
 • بی نام A1 ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  29 1
  دوره جلیلی تمام شد.
 • بی نام A1 ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  12 0
  هیچ
 • بی نام A1 ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۹
  25 1
  فطعاً مردم ایران به یاد می‌آورند که آقای جلیلی و دوستانش مذاکره می‌کردند که مذاکره کنند و محل و زمان مذاکرات بعدی را تعیین کنند. آنها عملاً هیچ هدفی را در مذاکرات تعقیب نمی‌کردند جز مطرح شدن‌ خودشان را. آنها واقعاً از اینکه در صدر اخبار ایران‌ و جهان قرار می‌گرفتند، لذت می‌بردند. این تنها انگیزه آنها برای ادامه مذاکرات بود و لاغیر.
 • رعیت پوست کلفت IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۰
  6 1
  باید نظر سنجی بشه از ملت بپرسند تا بفهمند که ملت با رفع تحریم موافقند مگر کسانی که کاسبیشان با تحریم گره خورده که جزیی ناچیز از ملت هستند