۰ نفر
۲۲ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۲۳

ایسکانیوز نوشت: شاید بارها هنگامی که دنبال موضوع خاصی در اینترنت بوده اید ، سایت ویکی پدیا به کمکتان آمده است. دانشنامه ای اینترنتی با محتوای آزاد که توسط افراد داوطلب به تمامی زبان های دنیا نوشته می شود و توسط هرفردی که به اینترنت دسترسی داشته باشد قابل ویرایش است. به همین منظور کنفرانسی در شهر لندن جهت بهبود محتوای این سایت برگزارشد.

موضوع بحث کنفرانس تلاش جهت کمک گرفتن از دانشمندان و دانشجویان، برای این دایره المعارف آنلاین بود.

ویکی پدیا غالبا درمیان وب سایت های جهان دیده می شود و یکی از محبوب ترین و برترین ها در اطلاعات علمی و پزشکی جهان است. اما به طور کلی دانشمندان نگران هستند، چرا که این سایت توسط هر کسی قابل ویرایش است، بدون اینکه سطح تخصص و تجربه ی او در نظر گرفته شود. در جلسه‌ای در لندن در هفته گذشته، ویراستاران داوطلب وب سایت از دانشمندان برای پر کردن شکاف بین دایره المعارف آنلاین و جامعه پژوهش کمک گرفتند.

به گزارش وبسایت نشریه نیچر؛ مارتین پولتر در کتابخانه بودلیان دانشگاه آکسفورد انگلستان است و وظیفه مدیریت جلسه را بر عهده داشت. او می گوید: بسیاری از دانشگاهیان بر این تصورند که قابل ویرایش بودن این سایت توسط عوام مردم از بی تمدنی های غرب است. ویکی‌پدیا یک جامعه فوق العاده است. کسی که به صحت خبرها اهمیت می دهد، کار درستی می کند.

این جامعه فوق العاده، مملو از لپ تاپ با برچسب های پرزرق وبرق از کمپانی های مختلف بود که پولتر به برای نشست هفته گذشته آنها را دورهم جمع کرده بود. شرکت کنندگان کنفرانس علوم ویکی پدیا دانشمندان،استادان و ناشران بودند.

مانع های فرهنگی

پولتر می گوید: در بسیاری از موارد، محتوای ویکی پدیا دارای کیفت بالایی است ، هر چند برخی آن را انکارمی کنند. اما دانشمندان و کارشناسان می توانند در زمینه های مربوطه به بهبود آن کمک کنند.روی هم رفته ، دانشمندان خودشان را درگیر نمی کنند همچنین تعداد مردمی که در حال ویرایش ویکی پدیا هستند به شدت کاهش یافته است.

الکس بیتمن، زیست شناس محاسباتی موسسه بیوانفورماتیک اروپا (ای-بی-آی) درهینکستون انگلیس است. او امیدواراست تا دانشمندان با ایده های خود صفحات ویکی پدیارا ویرایش کنند ودراین زمینه از تجربه و تخصص خود بهره ببرند.

بیتمن در این باره می گوید: بیشترمقالات واقعا ارگانیک و به صورت جمله به جمله بیان شده اند که این در نوشتن یک مقاله علمی تجربه ای متفاوت است.

او ادامه می دهد: یک مانع فرهنگی وجود دارد، دانشگاهیان اغلب حس میکنند سرشان برای برخی از " بحث های جزیی " ویکی پدیا و ویرایش آنها شلوغ است. باید تغییرات ازهر دو طرف وجود داشته باشد.بسیاری از تلاش های متفاوت دانشمندان دراطراف جهان دیده می شود اما در اصل این دو جامعه هیچ گاه از قبل با یکدیگر کارنمی کردند.این موضوع مورد بحث کنفرانس بود.

تصحیح اشتباهات

دانشمندان در مورد کیفیت مقالات وب سایت تلاش بسیاری کردند که می توان به تلاش برای بهبود زندگی نامه دانشمندان اشاره کرد که برای اولین بار به نفع همراهان انجمن سلطنتی و موسسه علمی برجسته ی بریتانیا بوده است.

دانکن هال، یک دانشمند کامپیوتر در دانشگاه منچسترانگلستان، جامعه را متقاعد می کنند به صورت پاره وقت ویکیپدیا را در محل اقامت خود رهبری و اشتباهات دنبال کنندگان را تصحیح کنند.

او می‌گوید: کسانی که در 20 سال گذشته این سایت را دنبال کرده اند از 30 % تجاوز نمی کنند یعنی حتی 1000نفر از آنها حتی یک صفحه ی ویکی پدیا ندارند و بیوگرافی هایی که از آنها موجود است، اغلب دارای کیفیت پایینی هستند.

هال ادامه می دهد: این یک گام کوچک است. داشتن اطلاعات در ویکیپدیا ممکن است نگرش دانشمندان به این سایت را تغییردهد. اگر آنها زندگینامه دقیق و موفقیت های شغلیشان را روی سایت پیدا کنند ، ممکن است نظر خود را در مورد ویکیپدیا تغییر دهند و از آن به عنوان راهی برای ارتباط اطلاعات گسترده تر با مردم یاد کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 456770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =