متن و حاشیه حضور امروز جلیلی درکمسیون برجام

در ادامه بررسی برجام در کمسیون ویژه مجلس، امروز برای سومین بار سعید جلیلی مهمان این کمسیون بود. صدا و سیما جلسه امروز صبح را از شبکه خبر پخش کرد.

زینب صفری: سعید جلیلی که در دوران مسئولیت خود رابطه غیرتعاملی با مجلس داشت ، در ادامه گزارش امروزش آنقدر حرف برای گفتن داشت که چندین بار توسط زاکانی به او درباره اتمام وقتش تذکر داده شد و سخنان او ادامه داشت. سعيد جليلي که بيش از 90 درصد استناداتش به محتواي برجام بر اساس متن فارسي اين توافق بود، در مواردي که به متن انگليسي مراجعه مي کرد اظهاراتش به نسبت استنادات صالحي، ظريف و عراقچي روان نبود. انگليسي سخن گفتن وي یادآور انتقاداتي بود که نسبت به تحصيلات وي مطرح شده و شائبه هايي دال بر عدم تسلط وي به زبان انگليسي را مطرح کرده بودند. او در حضور امروزش پاورپوينتي از محدوده تحريم ها و محدوديت هايي که براي ايران همچنان بر اساس برجام وجود خواهد داشت با خود به جلسه کميسيون برجام آورده بود که در مانيتورها به نمايش در مي آمد. جلیلی البته در دوره مسئوليتش نيز با پاورپوينت هايي به جلسات مذاکره با 1+5 رفته بود.
اما سعید جلیلی امروز در ادامه ارائه گزارش خود ( گزارشی که قبلا در شورای عالی امنیت ملی بیان کرده ) به کمسیون برجام به موضوع تحریم ها در برجام پرداخت. نقطه اصلی تمرکز جلیلی در انتقاداتش این بود که ایران در قبال اطمینانی که به صلح آمیز بودن روند فعالیت های هسته ای خود در برجام به طرف مقابل داده است اما نتوانسته لغو تحریم ها که خواسته اصلی ایران و مقام معظم رهبری بوده است را به دست بیاورد. جلیلی گفت: آنچه ما در برجام دادیم اطینان به طرف مقابل از بابت نوع فعالیت هسته ای و صلح آمیز بودن آن بود اما آنچه گرفتیم باقی ماندن همه مسیرهای تحریم ها و ساختار قانونی آنها اعم از تحریم های اتحادیه اروپا، شورای امنیت و امریکا بود.

شبکه خبر البته امروز تنها گزارش جلیلی را پخش کرد و وقتی نوبت به طرح سوالات یازده نماینده از او رسید پخش برنامه قطع شد. البته شبکه خبر اعلام کرد که ادامه اين نشست و سوالات نمايندگان شب پخش خواهد شد. 


در ادامه اهم اظهارات جلیلی را می خوانید:
• در سند برجام ما با عدم لغو تحریم های اتحادیه اروپا در روز اجرا مواجه هستیم. گذشته از این طبق برجام ساختارهای تحریم های اتحادیه اروپا حفظ می شود. تنها برخی بندهای آن تعلیق می شود و نه لغو. حتی برخی از بندها تعلیق هم نمی شود و تا 8 سال باقی می ماند. (از جمله تعلیق تحریم و توقف دارایی 224 شخص حقیقی و حقوقی بعد از هشت سال، تحریم برخی سازمان ها و شخصیت های حقوقی مثل سپاه پاسداران). بنابراین ساختار قوانین حفظ شده و در مرحله اول برخی از قوانین تعلیق و برخی آیین نامه های اجرایی لغو می شود اما برخی از آنها تا هشت سال بعد هم باقی می ماند و بعد هم تنها تعلیق می شوند.
• اما در مورد تحریم های آمریکا حتی صحبت از تعلیق هم نمی شود. تنها چیزی که بیان شده بحث توقف موقت است. در این بخش تحریم های اقتصادی مالی هسته ای لغو نمی شود و تنها برخی تحریم های اقتصادی، مالی، هسته ای و ثانویه هسته ای توقف موقت خواهد شد. یعنی همه تحریم های اولیه باقی آمریکا خواهند ماند. در این سند تنها گفته شده لغو تحریم های آمریکا بعد از هشت سال توسط دولت آمریکا بر حسب اقتضا پیگیری خواهد شد.  هیچ قول بیشتری به ما داده نشده است. در این بخش تحریم روابط با بانک های ایران ادامه خواهد داشت. بر این اساس283 بانک و موسسات مالی در این تحریم ها باقی می ماند. همینطور چرخه تحریم دلار علیه ایران ادامه خواهد یافت. یعنی تراکنش و نقل و انتقال دلاری برای بانک ها و اتباع ایرانی کماکان باقی می ماند. این در مواردی مثل فروش نفت برای ما مشکل ساز خواهد شد. بنابراین طبق برجام بعد از اینکه ایران اقدامات مورد نظر طرف مقابل را انجام داد و آژانس اتمی هم راستی آزمایی کرد تنها بخش محدودی از این تحریم ها به طور موقت متوقف خواهد شد.
• اما در مورد تحریم های شورای امنیت علاوه بر اینکه تحریم های موشکی و تسهیلاتی باقی می ماند، سایر تحریم های این شورا نیز اگرچه گفته شده لغو می شود اما در واقع تعلیق شده است. تحریم های شورای امنیت که در شش قطعنامه قبل بیان شده از روزی که یکی از کشورهای 5+1 اعتراض کند که ایران به تعهدات خود پایبند نبوده است، باید تا سی روز بعد قطعنامه ای صادر شود که آیا همچنان لغو تحریم های شورای امنیت ادامه داشته باشد یا نداشته باشد. اگر آن عضو بر اعتراض خود باقی بماند می تواند تصمیم شورای امنیت را وتو کند و تحریم ها همه دوباره برگردد. بنابراین، این لغو نیست بلکه تعلیق مشروط است.
• اکر فرجام تحریم ها در برجام را ببینیم متوجه می شویم که اگرچه نظارت های غیر متعارف را پذیرفتیم تا در ازای آن تحریم ها لغو شوند اما این اتفاق نیفتاده است.
• اينکه برجام ضميمه قطعنامه شوراي امنيت مي شود، يعني براي ما الزام آور خواهد بود. بر اساس اين قطعنامه ما نه تنها از ذيل بند 41 شوراي امنيت خارج نمي شويم، بلکه تا 10 سال ديگر ذيل اين بند باقي مي مانيم.

 

29214

 

کد خبر 456989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 28
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  اگر تحریم ها لغو نشود که فایده ای در تعلیق تحریم ها نیست چون تعلیق مثل شمشیر بالای سر است
 • بی نام A1 ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  به قول دکتر صالحی اصلا شما شهید پرور اصلا شما فاتح خرمشهر .... این تیم جدید هیچی کسی از مذاکرات تیم شما در زمان خودتان خبر دار شد کهچه دارید میکنید بتونه به قضاوت افکار عمومی بگذاره اصلا کسی حق اعتراض و ایراد به شیوه شما رو داشت؟
 • بی نام IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  اقای جلیلی چقدر فعال شدن نه به اون شش سالی که مسولیت داشتند جوابگو نبودند نه به الان که مسولیت ندارند ول کن ماجرا نیستند
 • پژمان IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  297 8
  آقای جلیلی میشه بگی چه کسی مسبب این تحریم ها بود؟ چه کسی شش سال مذاکرات بی نیجه داشت؟ والله انصاف هم از الطاف خفیه الهی است که گویا نصیب شما نشده است
 • یس‌سواد IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  213 8
  فرض که حرف شما درست باشد. حال اگر بعد از 10 سال از ذيل بند 41 شوراي امنيت خارج شويم بهتر است یا مثل دوره شما نه تنها امیدی به خروج از ذیل بند مذکور نداشته باشیم بلکه هر روز تهدیدها بیشتر و تحریم ها شدیدتر شود؟ من به عنوان یک بیسواد این سوال را طرح کردم هرچند سوادم حداقل از آقای جلیلی بالاتر است. خبرآنلاین چرا کامنت های قبلی من را منتشر نمیکنی
 • بی نام RO ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  ایشون خیلی هنرمند بودن، در زمان خودشون به یک دستاورد میرسیدن. در ضمن ایشون صلاحیت نظر دادن ندارن
 • امین A1 ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  186 9
  با سلام. این تحریمها را خود شماودوستانتان برای ما ارمغان آد دید
 • حسین از ایلام IR ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  184 9
  بابا این اقا 8 سال کسی ازش سوال نپرسید که داری چکار میکنی؟حالا چی شده نمایندگان افراطی باهاش دارن مشورت میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام RO ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  171 8
  این یارو با چه اعتماد به نفسی کاندید ریس جمهوری شده بود ؟؟؟ بعد از انتخابات تعداد رای های که بهش دادن رو دیده؟؟؟ هنوز نفهمیده چند نفر تواین کشور با طرز فکرش موافقن؟؟؟
 • بی نام IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  چه قدر مغرضید شما ابتدای متن را با رابطه غیر تعاملی جلیلی شروع کردید و بعدش هم مسلط نبودن به انگلیسی و...
 • بی نام A1 ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  درود بر صدا و سیمای عدالت محور....
  • بی نام A1 ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
   158 6
   شما این فیلما رو به عنوان تبلیغاتی برای انتخابات مجلس نگاه کن...برجام بهانه است.
 • جواد IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  دکتر جون تو اون هشت سال همه ساکت بودن تو کار میکردی حالا تو کمی سکوت اخیار کن ببین در عرض دو سال کار داره تموم میشه
 • بی نام A1 ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  صدا و سیمای ما تسلیت تسلیت
 • بی نام CA ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  109 7
  اگر برجام به قول شما ۱۰۰ سوراخ داره زندگی مردم آبکش ۱۰۰۰ سوراخه خدایا یکی صدای این مردم رو به گوش سنگین اینا برسونه.
 • بی نام IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  133 8
  بعضیا چقدر پر رو هستند ، زمانی که همه کاره بود همه باید خفه خون میگرفتند حالا که هیچ کارست زبونش درازه
 • بی نام IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  97 7
  هرچی میکشیم از صدا و سیماست
  • سعید محلوجیان A1 ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
   0 0
   دمت گرم
 • امیر IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  101 6
  آقای جلیلی اگر میتونست در زمان مسولیتش کاری میکرد که قطعنامه علیه ایران صادر نشه حالا به توافق رسیدنش پیشکش.آقای جلیلی ان موقع باید پاسخ گو میبود نه الان.حالا با اون سواد ناقصش داره برای کی برجام شرح میکنه.مقصر تمام این تحریم ها ایشون انند.حالا یه عده که از جان و دل مایه گذاشتتند راه رو هموار کردند ایشون برای منافع سیاسی خودشون داره سنگ اندازی میکند
 • رسول A1 ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  96 7
  مردم نظر خودشو نسبت به تفکر آقای جلیلی در انتخابات 92 دادند، بدترین تحریمها در طول تاریخ در زمان شما عاید مملکت شد آقای جلیلی
 • محسن44 IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  93 7
  اقا مردم در فشارند شما و همفکر هایتون تنها برنامه مدون تان آنموقع چوب بستنی بود و حالا هم زدن ساز مخالف .......................................................................................................................................
 • بی نام A1 ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  اخلاق اين جماعت دلواپس اينه كه هميشه طلبكارند.
 • بی نام A1 ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  22 0
  صداو سیما رسانه اصلی جبهه پایداری
 • بی نام A1 ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۲
  30 0
  با چه رويي در مورد برجام حرف ميزنه ، من نميدونم
 • حسین IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
  21 0
  جناب اقای جلیلی شما را بعنوان ادم حزبالهی قبول داشتیم,ولیکن با این دارودسته درست کردنت وانتقاد از تیم مذاکره کننده,چقدر در افکار عمومی حرکتتان نامطلوب میباشد.شما ثر صحبتها در شش وهشت سال قبل اعلام میکردید شورای امنیت ملی پروندهای این چنینی را هدایت میکند؟حالا میگویید مجلس ومجلسیان؟شما مجوز مذاکره با غرب وامریکا را داشتید,که چند بار خودتان میگویید در رابطه با منطقه,مواد مخدر وافغانستان وگروهای ترویستی ووو مذاکره وحتی با رییس خودت برای جهان برنامه داشتیدولیکن این تیم حتی اجازه جواب تلفن از غرب را ندارد؟ همش هم با این چند نفر مثل جناب عباسی رییس انرژی اتمی قبل,که دل پری از روسای جدید دارد,اعلام میکنید در مسکو وبغداد والماتا مشکل را حل کردید؟پس نتیجه اش چی شد,صدور قطعنامه وزیر فصل هفتم رفتن
 • بی نام A1 ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
  2 36
  همانگونه کا هیلاری کلینتون خودش هم بیان کرد بیشتر تحریم ها به خاطر خواسته های فتنه گران ۸۸ از دولت آمریکا برای تحمیل فشار بیشتر بر مردم و دولت ایران اعمال شد هر چند این تحریم ها به عناوین مختلفی مانند هسته ای حقوق بشر و تروریسم بر ایران تحمیل شد دوستان به جای تخریب تنها منصفانه صحبت های هر دو طرف را گوش کنند واقعیت روشن خواهد شد.
 • بی نام IR ۰۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۳
  27 1
  توی اتوبوس شلوغ یه مردی که گواتر گلو خیلی بزرگ بود و سر پا وایستاده بود و یه بچه هی به گواتر مرده نگاه میکرد یه دفعه مرده گفت بچه چیه نگاه کنی میخورمت ها بچه برگشت بهش گفت همونی که خوردی و گورت بده ، حالا مثل این دکتر هم اینجوری جنابعالی تو اون 6 سال تحریم هایی که با بی تدبیری خودت و احمدی نژاد رابا عث شدین هضم کن بعد با سینه باز میون دلواپسان قدرت و مقام سخنرانی کن
 • بی نام IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۶/۲۴
  0 2
  درود بر جلیلی