در قسمت سوم مجموعه «خاطرات شفاهی ارتشبد فردوست» وی به روایت ماجرای آشنایی محمدرضا پهلوی با ارنست پرون فراشی که به شاه ایران امرو نهی می کرد، می پردازد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پس از بیانات مقام معظم رهبری درباره نقش و دخالت های دول غربی به خصوص آمریکا و انگلیس در جنایات رژیم ستمشاهی، شبکه مستند سیما، تصمیم گرفت پخش مستند خاطرات شفاهی حسین فردوست ارتشبد ارتش شاهنشاهی و رییس دفتر ویژه اطلاعات در دوران محمدرضا پهلوی را در ۱۱ قسمت آغاز کند.

این مجموعه در اواسط دهه ۶۰ ضبط شده و هدف آن آشنایی مخاطبان با ابعاد کمتر مطرح شده زندگی و پادشاهی محمدرضا پهلوی است و قسمت نخست آن امروز دوشنبه 23 شهریور روی آنتن می رود.

قسمت سوم این مجموعه مربوط به آشنایی محمدرضا پهلوی با ارنست پرون است. ارنست پرون سوئیسی، یکی از نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستان محمدرضا شاه پهلوی بود. او در سوئیس با محمدرضا آشنا شد و در دوران ولیعهدی با وی به ایران آمد و تا پایان عمر (۲۵ سال) در کنار او ماند.

از آنچه در ایران انجام می‌داد از اوایل زندگی و کودکی و حتی نوجوانی و جوانی پرون و حتی از تاریخ و محل دقیق فوت او اطلاع دقیقی در دست نیست. براساس تنها مدرک موجود در خصوص زندگی و مرگ او در خاطرات فردوست او پیشخدمت مدرسه له روزه سوئیس بود که محمدرضا در سن نوجوانی در آنجا درس می خوانده است.

 

«خاطرات شفاهی ارتشبد فردوست» در قالب مجموعه «سیمرغ» هر شب ساعت 20:30 روی آنتن شبکه مستند سیما می رود و قسمت سوم آن نیز فردا چهارشنبه 25 شهریور پخش می شود.

۵۷۲۴۴

کد خبر 457602

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =