آزادی یک زندانی غیرعمد ارمنی غیرایرانی از زندان اصفهان که بار میوه خریده بود

تاجر تبعه کشور ارمنستان که به دلیل یک فعالیت اقتصادی نافرجام روانه زندان شده بود، به همت ستاددیه کشور از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی ستاددیه کشور، «مکرتیچ مارگاریان» به دنبال خرید مقدار زیادی میوه و به دنبال آن عدم توفیق در فروش این محصولات با یک بدهی سنگین در تاریخ 29 آذر ماه سال 93 راهی زندان مرکزی اصفهان می‌شود.

پرونده این زندانی واجد شرایط کمک پس از شناسایی و تحقیق به دلیل موضوع ملیت غیر ایرانی این محکوم به طور ویژه در سیصد و شصت و پنجمین جلسه هیات مدیره ستاددیه کشور مطرح و در نهایت با ارائه تسهیلاتی معادل 140 میلیون تومان از محل منابع این نهاد مردمی موافقت گردید.

مدیرعامل ستادیه کشور در خصوص این خبر گفت: به منظور تبلیغ رافت اسلامی و ترویج عطوفت ایرانی این ستاد صرف نظر از جنسیت، مذهب و ملیت به طور اختصاصی در خصوص پرونده این تبعه خارجی که فاقد هرگونه پشتیبان مالی و معنوی است ورود پیدا کرد و در نهایت پرونده پس از چند ماه بررسی با آزادی این فرد مختومه شد.

اسدالله جولایی، افزود: البته ستاددیه با اتکا به آموزه‌های دین مبین اسلام خدمات خود را در قبال تمامی محبوسان غیرعمد ایرانی پیرو ادیان الهی مسیحی، زرتشتی و یهودی ارائه داده اما در موارد نادری مانند این سوژه نیز ورود پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه شاکی اصلی این پرونده یک هموطن ایرانی است، گفت: هر چند در طول فعالیت 25 ساله ستاددیه کشور تعداد انگشت‌شماری از مددجویان عراقی، افغانستانی و اخیرا ارمنستانی آزاد شده‌اند اما در تمامی این پرونده‌ها شخص مددجو منتفع از این تسهیلات نبوده و تمامی مبالغ ارائه شده به شاکیان و طلبکاران مستحق ایرانی‌ پرداخت گردیده است.

«مکتریچ» 53 ساله صاحب دو فرزند ایست که به همراه همسرش زمستان سال گذشته برای انجام یک فعالیت اقتصادی جدید نسبت به خرید میوه‌های یک باغدار اصفهانی اقدام می‌کنند که در ادامه به دلیل ناآشنایی به مسائل حقوقی و پر هزینه بودن موضوعات مربوط به قرداد و البته عدم توفیق در نگهداری مناسب و فروش محصولات‌ با طرح شکایت از سوی طلبکار، محکوم به پرداخت مبلغی معادل 180 میلیون تومان می‌گردند که در ادامه طرف خارجی این قرارداد به دلیل ناتوانی در تامین وجه تعهد شده راهی زندان می‌شود.

رأی صادره از ناحیه شعبه دوم دادگاه عمومی شهرستان نجف آباد این زندانی را به مطالبه بهای معامله و تاخیر در تادیه مبلغی بالغ بر 180 میلیون تومان محکوم می‌کند که در فرآیند آزادی اعضای ستاددیه شعبه استان اصفهان با برگزاری جلسه‌های متعدد صلح و سازش این مبلغ را به میزان 40 میلیون تومان کاهش می‌دهد.

بنابر اعلام این خبر، پرونده این زندانی که هم اکنون در راه اعزام به کشور متبوع خود است، پس از تعطیلات نوروزی سال 94 از طریق وکیل تسخیری شورای خلیفه‌گری ارامنه جنوب به ستاددیه ارجاع شد و در نهایت پس از 5 ماه این مددجوی غیرایرانی با همکاری این ستاد مردم نهاد از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 458744

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =