۰ نفر
۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۰

ایسنا نوشت: منابع محلی در عراق می‌گویند تروریست‌های داعش حملات سریع و غافلگیر کننده‌ای را به چاه‌های نفت در مناطق شمالی این کشور به ویژه استان کرکوک و صلاح الدین آغاز کرده‌اند

منابع محلی در عراق می‌گویند تروریست‌های داعش حملات سریع و غافلگیر کننده‌ای را به چاه‌های نفت در مناطق شمالی این کشور به ویژه استان کرکوک و صلاح الدین آغاز کرده‌اند و گفته می‌شود تنها یک کیلومتر میان داعش و 90 حلقه چاه نفت در شهر تکریت فاصله هست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت العربی الجدید، تروریست‌های داعش برای هدف قرار دادن چاه‌های نفتی بر عاملان انتحاری خارجی تکیه می‌کنند و این مساله دولت عراق را واداشته تا از آمریکا بخواهد بغداد را به موشک‌های حرارتی مجهز کند؛ موشک‌هایی که بتوانند کامیون‌های بمب گذاری شده را منهدم کند.

به گفته یک مسئول نظامی عراقی داعش در حال کنترل بر چاه‌های نفتی تکریت، مرکز استان صلاح‌الدین است و تها یک کیلومتر میان داعش و 90 چاه نفتی این شهر فاصله است. میادین نفتی "علاس" و "العجیل" در شهر تکریت 90 چاه نفت را شامل می‌شوند.

داعش میادین نفتی "بای حسن" و "جمبور" در استان کرکوک را نیز هدف قرار داده است.

به گفته این مسئول، میانگین حملات داعش به چاه‌های نفتی نسبت به دوره گذشته حدود 60 درصد افزایش یافته است و این حملات را با عملیات‌های انتحاری، حمله با موشک‌های کاتیوشا و خمپاره انجام می‌دهد.

به گفته این مسئول داعش تنها می‌تواند از طریق موشک و خمپاره چاه‌های نفتی را هدف قرار دهد و کنترل مساحت‌های وسیعی از این میادین نفتی برای داعش آسان نیست. وی پیش بینی کرد که این حملات موجب توقف فعالیت شرکت‌های نفتی خارجی شود.

محمد ناظم، عضو شورای استانداری صلاح الدین نیز اعلام کرد که داعش از دو روز پیش حملات خود را به حوزه‌های نفتی العجیل و علاس افزایش داده است.

یکی از کارشناسان امنیتی عراق نیز اعلام کرد که دولت عراق باید پیش از آزادسازی پالایشگاه استراتژی بیجی، امنیت را برای حمایت از چاه‌های نفت در صلاح الدین ایجاد کند.

از سوی دیگر قتیبه الجبوری، عضو پارلمان عراق اعلام کرد که هزاران خانواده در شهر الشرقاط و بخش‌های وسیعی از شهر بیجی هر روز در معرض شدیدترین شکنجه‌ها و کشتارها از سوی داعش قرار می‌گیرند و حتی تروریست‌ها زنان و کودکان را می‌ربایند.

وی بر لزوم مداخله فوریه برای نجات این خانواده‌ها از دست داعش تاکید کرد.

همچنین یک منبع آگاه در استان صلاح الدین از آغاز بزرگترین عملیات نظامی برای پاکسازی الشرقاط و مناطق اطراف آن خبر داد و اعلام کرد که این عملیات در مناطق جنوب غرب استان کرکوک نیز انجام خواهد شد تا پس از آن شهر حویجه آزاد شود.

به گفته این منبع پس از آزادسازی الشرقاط نیروهای عراقی به سمت حویجه می‌روند تا به پیش مرگ‌ها بپیوندند.

5252

کد خبر 459282

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =