اقتصاد ایران در این دوره تازه نیاز دارد به سرعت سطح تعامل خود را با جهان به ویژه از منظر دانش و تکنولوژی افزایش دهد تا بتواند به سرعت، چرخه مدیریتی شناخته شده تعامل، یادگیری و تحول را در بخش‌های مختلف صنایع کشور مستقر کند.

مجید سلیمی‌بروجنی

مطابق توافق ایران و 1 + 5، تحریم‌های اقتصادی ایران طی چند ماه پیش رو برداشته خواهد شد و دوباره شاهد حضور شرکت‌های بزرگ غربی در بازار کشور خواهیم بود. این در حالی است که از دید عموم مردم، تحریم‌ها دیگر زنده نیست و جنازه پوسیده‌اش هم به همین زودی‌ها دفن خواهد شد. جوش و خروج فعالان اقتصادی و رفت‌وآمد هیات‌های تجاری کشورهای اروپایی به کشورمان، همه را به یقین رسانده که سایه تحریم‌ها تا چند ماه آینده کلا از سر اقتصاد ایران برداشته خواهد شد.

براساس مفاد توافق هسته‌ای، تحریم‌های اقتصادی ایران در زیر چهار بخش تجارت، تکنولوژی، مالی و انرژی رفع خواهد شد. پس از رفع کامل تحریم‌ها، فعالان اقتصادی می‌توانند اقدام به تجارت و واردات و صادرات کنند. مهم‌تر از همه، اتصال بانک‌های ایران به شبکه جهانی سوئیفت دیگر هیچ منعی نخواهد داشت و بانک‌ها می‌توانند با بانک‌های خارجی برای نقل و انتقال پول وارد مذاکره شوند و همکاری کنند. همچنین حوزه نفت و گاز ایران که سال‌هاست مورد تحریم قرار گرفته و کمپانی‌های بزرگ نفتی که صاحبان فناوری روز این حوزه هم محسوب می‌شوند و از سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه انرژی ایران منع شده بودند، می‌توانند بار دیگر وارد این صنعت وسوسه‌انگیز و درآمدزا شوند.

یکی از عوامل مهم و اثرگذار در اقتصاد ایران طی همه سال‌های گذشته، فضای روانی ناشی از اخبار و اتفاقات اثرگذار بر انتظارات مردم از آینده کوتاه‌مدت و بلندمدت بوده است. همان مردمی که با نوسانات قیمت سکه و ارز، دارایی‌هایشان را پیوسته از یک بازار به بازاری دیگر منتقل می‌کردند، اکنون و در پی اعلام خبر توافق هسته‌ای، تکاپوی مجددی در اقتصاد را آغاز کرده‌اند. این تکاپو اگرچه هنوز شکل عملیاتی قابل توجهی به خود نگرفته است، اما نشان از امیدواری بیشتر مردم به آینده دارد. در واقع می‌توان گفت که از ماه پیش ماراتن اقتصاد آغاز شده است. اروپایی‌ها می‌دانند که برای دست یافتن به اطلاعات تولید و بازار و فروش آن و یافتن شرکای مطمئن ایرانی وقت چندانی ندارند و باید حداکثر تا چهار ماه آینده به مرحله تدوین قراردادهای نهایی برسند؛ قراردادهایی که بتواند بلافاصله پس از رفع رسمی تحریم‌ها اجرایی شود؛ در غیر این صورت کسی که دیر جنبیده باشد، قافله را به رقیب باخته است.

واقعیت‌های اقتصاد ایران طی دوره تحریم‌های اقتصادی این است که این دوره به دلیل ویژگی‌های خاص خود میراثی را از خود باقی گذاشته است که شاید سال‌های زیادی طول می‌کشد تا اقتصاد ایران بتواند اثرات این میراث را از خود بزداید. اقتصاد ایران امروزه و با باز شدن درهای این کشور بر روی سرمایه‌گذاران و شرکت‌های صاحب تکنولوژی در سطح جهان با این ابهام جدی مواجه است که آیا قوانین فضای کسب‌وکار ایران امکان حمایت برابر از شرکت‌های انحصاری و بین‌المللی را دارد؟

واقعیت این است که سال‌ها دوری ایران از بازارهای جهانی، سبب شده بیشتر شرکت‌ها و صنایع ایران قوانین تجارت جهانی را نیاموخته باشند. اکثر شرکت‌های ایرانی آداب حقوقی و اقتصادی و تجاری و حتی ارتباطی حضور در بازار جهانی را نمی‌دانند و متاسفانه واقعیت این است که آن‌قدر که غربی‌ها برای حضور در ایران و فروش محصولاتشان آمادگی دارند، ما در ابتدای راه هم قرار نداریم.

اقتصاد ایران باید از پتانسیل ایجاد شده در دوره تازه پس از توافق هسته‌ای استفاده کند و برای رفع برخی از مهم‌ترین مشکلات و موانع درونی خود در این دوره تازه، گام‌های بلندی بردارد؛ موانعی که شاید بتوان آنها را در قطع تعاملات بین‌المللی و ایستایی دانش و تخصص و تکنولوژی در کشور طی سال‌های اخیر، قوانین بسیار مه‌آلود و پرابهام فضای کسب‌وکار و عدم شفافیت آماری خلاصه کرد.

اقتصاد ایران در این دوره تازه نیاز دارد به سرعت سطح تعامل خود را با جهان به ویژه از منظر دانش و تکنولوژی افزایش دهد تا بتواند به سرعت چرخه مدیریتی شناخته شده تعامل، یادگیری و تحول را در بخش‌های مختلف صنایع کشور مستقر کند. در مجموع می‌توان گفت تا روزی که ایران توسعه اقتصادی را هدف راهبردی خود قرار ندهد و تا زمانی که دولتمردان جایگاه واقعی بخش خصوصی را به رسمیت نشناسند و موانع جدی رشد و توسعه بنگاه‌های اقتصادی و بهبود فضای کسب‌وکار را مرتفع نکنند و تا زمانی که موانع صادرات غیرنفتی برداشته نشود، اقتصاد ایران بر همان پاشنه قبلی خواهد چرخید. اقتصاد ایران نیاز به یک ریکاوری اساسی دارد.

22539

کد خبر 460258

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • بی نام A1 ۰۵:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
    0 1
    این دفعه باید تکنولوژی را وارد کنید و یاد بگیرید که اگر دوباره تحریم کردن ددر دام آنها گرفتار نشویم .