مهم ترین اظهارات فانی همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید/حل مشکلات معلمان، رتبه بندی، بیمه تکمیلی و...

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به کاهش تعداد نیروی انسانی این وزاتخانه به ۹۷۸ هزار نفر خطاب به رئیس جمهور گفت:‌ در برنامه ششم توسعه،‌ اهتمام همگان به آموزش‌وپرورش و حل مسائل آن جدی‌تر شود تا موفق به امیدآفرینی در جامعه فرهنگیان شویم.

علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در مراسم آغاز سال تحصیلی و نواخته شدن زنگ مهر که صبح امروز در مدرسه پسرانه باقرالعلوم منطقه 14 تهران برگزار شد، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش مبتنی بر اسناد بالادستی، رهنمودها و حمایت‌های رهبر معظم انقلاب و برنامه‌های دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته، با حمایت رئیس‌جمهور در این بخش در حد مقدورات مالی کشور، توانسته است گام‌های بلندی در توسعه و بسط عدالت آموزشی و ارتقای کیفیت فعالیت‌های آموزشی و پرورشی و افزایش پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در مناطق محروم و عشایری بردارد.
وی افزود: در این روز بانشاط به برخی از توفیقات آموزش و پرورش به صورت اجمالی اشاره‌ می‌کنم. از جمله اقدامات، مشارکت مردم در آموزش و پرورش در ابعاد مختلف همچون جلب کمک‌های خیرین مدرسه‌ساز تا سقف 8 هزار میلیارد ریال در سال جاری است.
فانی ادامه داد: افزایش پوشش تحصیلی دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی تا سطح 12 درصد، اجرای طرح خرید خدمات آموزشی، نظارت جامع و اجرای طرح رتبه‌بندی مدارس برای ارتقای فعالیت‌ها، فعال کردن شوراهای آموزش و پرورش در 31 استان که 720 منطقه آموزشی را در بر می‌گیرد و کسب مدارج عالی در المپیادهای علمی جهانی و گسترش پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی از جمله این اقدامات است.
** کاهش تعداد نیروی انسانی
وزیر آموزش و پرورش بیان گرفت:‌ باوجود افزایش تعداد دانش‌آموزان طی دو سال گذشته، نیروی انسانی آموزش و پرورش از یک میلیون و 20 هزار نفر به 978 هزار نفر کاهش یافته است و علاوه بر آن نیروی حق‌التدریس نیز به صورت چشمگیری کاهش یافت.
فانی عنوان کرد: تحول بنیادین که دورنمای حرکت آموزش و پرورش از سال 94 تا 99 را تعیین می‌کندد، در دولت تدبیر و امید به مرحله عملیاتی و اجرایی رسیده است همچنین در راستای مطالبات رئیس‌جمهور، برای سه زنگ مطالعه، کتابخوانی، انشاء و گفت‌وگو برنامه‌ ریزی‌هایی صورت گرفت و تلاش شد تا دانش‌آموزان نوآور، نقاد و آزاداندیش تربیت شوند.
وی با اشاره به اینکه با تلاش دولت پس از توافق هسته‌ای، چرخ تولید در کشور با سرعت بیشتری به حرکت درخواهد آمد، گفت:‌بر این اساس توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای برای تحت پوشش بردن 40 درصد دانش‌آموزان متوسطه مورد توجه آموزش و پرورش است.
وزیر آموزش و پرورش خطاب به رئیس‌جمهور بیان کرد: ضمن قدردانی از جنابعالی برای حمایت‌های همه جانبه از نظام تعلیم و تربیت، به استحضار می‌رسانم، خدمتگزاران ملت در آموزش و پرورش با ایجاد زیرساخت‌های تحول بنیادین و آینده‌پژوهانه تمام تلاش خود را معطوف به برنامه‌ریزی، هماهنگی و اجرای سند تحول در تمام ابعاد کرده‌اند و بدیهی است که این هدف محقق نمی‌شود مگر با استمرار حمایت‌های گرانسنگ حضرتعالی و اینکه در برنامه ششم توسعه، اهتمام همگان به آموزش و پرورش و حل مسائل جدی‌تر شود تا با تدبیر به امیدآفرینی افزون‌تر در جامعه فرهنگیان نائل شویم و با همدلی و همزبانی به فکر پیشرفت ایران اسلامی باشیم.

سرنوشت رتبه بندی معلمان در سال ۱۳۹۶

او همچنین در برنامه تلویزیونی نگاه دو اظهار داشت:‌ با اجرای رتبه بندی معلمان دو هدف عمده را دنبال می‌کنیم که عبارتند از افزایش شایستگی و مهارت‌های حرفه‌ای معلمان، یک معلم اگر بداند براساس شاخص‌هایی ارزیابی می‌شود، تلاش می‌کند به آن شاخص‌ها دست یابد و با دستیابی به آنها طبیعی است که افزایش حقوق خواهد داشت.

وی افزود: در سند تحول بنیادین آموزش وپرورش نیز به موضوع رتبه بندی معلمان اشاره شده است. رتبه‌بندی که از اول مهر اجرا خواهیم کرد مرحله نخست این طرح است، در سال‌های 94 و 95 مرحله نخست طرح رتبه‌بندی را اجرا خواهیم کرد. دولت برای اجرای طرح رتبه‌بندی در سال جاری اعتباری معادل 1350 میلیارد تومان و سال 95 نیز 3500 میلیارد تومان اختصاص داده است.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت:‌ از سال 96 وارد فاز دوم اجرای طرح رتبه بندی معلمان می‌شویم و براساس سند تحول بنیادین آن را اجرا خواهیم کرد که امیدواریم شاهد تحولات بیشتری در پرداختی‌ها به معلمان باشیم.

فانی در پاسخ به این پرسش که آیا میان رتبه‌بندی معلمان و نظام هماهنگ پرداخت حقوق ارتباطی وجود دارد؟ عنوان کرد: قانون مدیریت خدمات کشوری به عنوان یک قانون جدید در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است و قرار است به عنوان لایحه جدید تقدیم مجلس شود به همین دلیل رتبه بندی را براساس قانون مدیریت خدمات کشوری که 5 سال از عمر آن می‌گذرد، طراحی کرده‌ایم.

** بیمه تکمیلی به روش صندوقی اجرا می‌شود

وی درخصوص بیمه طلایی فرهنگیان گفت:‌ امسال بیمه تکمیلی فرهنگیان را به روش صندوقی اجرا کردیم یعنی به جای اینکه با شرکت بیمه قرارداد منعقد کنیم و آنها برای درمان فرهنگیان سقف و محدودیتی قائل شوند،‌روش صندوقی را اجرا کردیم و با ارزیابی‌های انجام شده طی 5 ماه اخیر مشخص شد سطح رضایت فرهنگیان افزایش یافته است. در تلاش هستیم تا روش صندوقی را جایگزین شرکت بیمه کنیم تا بخشی از مشکلات حل شود.

** آموزش‌وپرورش در بحث انتخابات وارد جناح بندی‌های سیاسی نمی‌شود

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که در آستانه انتخابات مجلس قرار داریم،‌ آموزش و پرورش برای دوری از بحث‌های حزبی و سیاسی چه برنامه‌هایی دارد، اظهار داشت:‌در گردهمایی مدیران کل آموزش و پرورش صراحتاً اعلام کردم که تکلیف آموزش و پرورش تشویق مردم برای حضور پُررنگ در انتخابات است اما فعالیت‌ها باید مستقل از جناح بندی‌های سیاسی باشد. برای ما حضور پُررنگ مردم در انتخابات مهم است بنابراین به مدیران کل آموزش‌وپرورش استان‌ها اعلام کرده‌ام که اگر می‌خواهید وارد جناح بندی‌های سیاسی شوید، ابتدا استعفا دهید.

فانی در رابطه با خصوصی سازی مدارس عنوان کرد:‌ اقداماتی که سال گذشته شکل گرفت مشارکت دولت با بخش غیردولتی در اداره مدارس بود یعنی فضای آموزشی را در اختیار گذاشتیم تا بخش غیردولتی مدیریت و تأمین نیروی انسانی را عهده‌دار شود. به هیچ عنوان قبول ندارم که این کار مغایر با اصل 30 قانون اساسی است.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته 140 هزار دانش‌آموز به روش فوق در مدارس درس خواندند، ادامه داد:‌هیچ هزینه‌ای از سوی خانواده‌ها پرداخت نشد و تمام هزینه‌ها را آموزش و پرورش به بخش غیردولتی پرداخت کرد. در مدارس روستایی و محروم از این روش استفاده کردیم که برای 7 هزار جوان دارای مدرک تحصیلی لیسانس اشتغال ایجاد شدهمچنین هزینه تمام شده آموزش نیز کاهش یافت.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد:‌ مجلس مصوب کرده است تا آخر سال 94 اداره مدارس دولتی با همراهی بخش خصوصی ممنوع شود اما می‌توانیم این پیشنهاد را در برنامه ششم توسعه گنجانده تا در صورت تصویب اجرا شود.

فانی درخصوص توزیع شیر در مدارس گفت:‌ با آغاز سال تحصیلی جدید توزیع شیر رایگان را در مدارس دوره ابتدایی و متوسطه اول خواهیم داشت که با امیداریم با اختصاص اعتبار لازم مشکلی در این زمینه نداشته باشیم.

۴۲۴۲

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 460424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  10 0
  بیمه تکمیلی منظورت همون آتیه سازان حافظه که پدرمون رو در آورده؟؟
 • بی نام US ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  9 0
  معلمان عزیز فکر شغل دوم باشید...همین
 • بی نام A1 ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  4 0
  باز نشسته ها چی؟
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  6 0
  تو رو خدا پول زبان بسته رو خرج شیری که معلوم نیست چی توشه وازچی درست شده نکنین ...بخدا بچه ها گناه دارن ...بچه من قبلا هر وقت شیر مدرسه رو میخورد دل درد داشت پارسال گفتم نگیر ونخور....
 • حسین A1 ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۱
  11 0
  معلما همیشه سر کارند...
 • ریبوار IR ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
  2 0
  باسلام.آقای فانی به فکر بازنشستگان و بدهی آن وزارتخانه به سازمان بازنشستگی باشید خیلی بهتره.
 • بی نام IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۲
  1 0
  با این مبالغ که به حکمها اضافه شده مشکلات فرهنگیان حل میشه ؟حداقل افزایش باید در حال حاضر یک میلیون باشه.