رئیس جمهور با درخواست دیدار توماس باخ در سازمان ملل موافقت کرده و رئیس کمیته بین المللی المپیک به دیدار رئیس جمهور می آید.


مهدیه جباری - خبرگزاری خبرآنلاین؛ توماس باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک، المپین پیشین آلمانی ها در رشته شمشیربازی و بیزنس من سرشناس که بعد از دکتر ژاک روگ هدایت مهمترین نهاد ورزشی دنیا را بر عهده گرفته از سوی بان کی مون برای اجلاس 2015 سازمان ملل برنامه ای ویژه دارد. او در طول این هفته باید با روسای حاضر در این اجلاس دیدار کند. دیدارهایی که یکی از مهمترین هایش ، نشستن رودرروی رئیس جمهوری اسلامی ایران ، دکتر حسن روحانی است. اما او چه می خواهد به رئیس جمهور ایران بگوید؟ کیومرث هاشمی رئیس کمیته ملی المپیک ایران که حامل پیام ژاک روگ به دولت بوده ، در این باره می گوید:«این دیدار به خواست سازمان ملل است. کمیته بین المللی المپیک یکی از نهادهای عیر دولتی و عضو ناظر در سازمان ملل است که برای برنامه افق پیشرفت و توسعه پایدار 2030 ، از سوی رئیس UN مسئولیت یافته تا درباره نقش ورزش در توسعه پایدار دنیا تلاش کند. دیدار آقای باخ با رئیس محترم جمهور به این دلیل برنامه ریزی شده و اعتقاد مسئولان ملل متحد بر این است که با ورزش می توان گامی بلند به سوی توسعه پایدار برداشت.» 
اما در این دیدار چه مسائلی مطرح می شود؟ کیومرث هاشمی می گوید:«انشالله اگر دیدار اتفاق بیفتد ، بیشتر در مورد مسائل کلان صحبت می شود و وارد جزئیات نخواهند شد چون دیدار خیلی فشرده است اما به طور قطع برای دنیا حرف زدن درباره ورزش با ایران بعد از حل تحریم ها بسیار مهم است. آقای باخ درباره توسعه سهم ایران در ورزش دنیا ، با توجه به استعدادهایی که داریم سخن خواهد گفت و البته درباره مسائلی که در سال های قبل حساسیت زا بوده هم شاید حرف های گذری به میان بیاید اما حساسیتی نیست.»
این دیدار تقریبا نهایی شده و عبدالحمید احمدی ، معاون وزیر ورزش درباره آن می گوید:«امیدوارم شخص رئیس محترم جمهور در طول سفر فشرده شان ، امکان این ملاقات را هم داشته باشند چون می توان گام های بزرگی را برای ورزش در این دیدار برداشت. بخصوص که در سال المپیک هم هستیم. به هر حال با افق پیش روی کشور بعد از حل مشکلات ورزش ، می توانیم جهشی چشمگیر هم در ورزش قهرمانی داشته باشیم و دنیا می خواهد در این باره با ما سخن بگوید. »
بحث های حاشیه ای اما جایی در این مسائل دارند؟ حساسیت هایی که سال قبل در مورد والیبال به راه افتاد یا مسائلی از این دست درباره بحران سازی های رژیم صهیونیستی در این نشست طرح می شود؟ احمدی می گوید:«این دیدار درباره مسائل کلان است. آقای باخ و تمام مسئولان عالیرتبه ورزش دنیا بخوبی با مسائل داخلی کشورها آگاهی دارند. برای مثال محدودیت های ما در این زمینه یک دهم کشورهای عربی نیست و آنها هم مشکلی از این بابت ندارند. این مسائل اصلا در دیدار به این مهمی طرح هم نمی شود.»
4141

کد خبر 460945

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۳
    1 0
    هیچی میخواد بگه جلو خانوما رو نگیرین تو ورزش ... فکر کردی عاشق چشم و ابروی ماست ؟