این روز ها آمار فروشنده های که در مترو کالا های خود را می فروشند بسیار شده است، روزنامه گاردین نیز گزارشی در رابطه با این موضوع و جنبه های خوب و بد فروشندگی در مترو به گفته مسافران را بررسی کرده است.

نیو صدر: وقتی سوراخ روی آستین مرد تقریبا 35 ساله که در مترو وسایل می فروشد مشخص شد، او اصلا خجالت زده نبود. برعکس او اینگونه فریاد می زد تا وسایلش که در کیسه ای محکم بودند را به مردم بفروشد: آقایان عزیز، جوانان خوشتیپ من «میکرو تاچ» را در تخفیف گذاشتم. از این وسیله برای پیرایش ابرو و موهای گوشتان، فقط 10 هزار تومان! آقایان عزیز، شما می توانید 30 هزار تومان پول این مارک را بدهید ولی آتش زدم به مالم؛ آن ها را فقط 10 هزار تومان می فروشم. اینها را الان بخرید و زندگی «برند جدیدتان» را شروع کنید.

پس اینکه این مرد 35 ساله قولی در رابطه با زندگی جدید می دهد، سرنشینان مترو سرشان را می چرخانند و با خستگی می خندند. این فروشنده یکی از صدها و شاید هزاران فروشنده مترو تهران است.

حتی با استعداد طنز این مرد تعداد مشتری بسیار کم است، حتی کسانی که او را برای نگاه کردن به جعبه «میکرو تاچ» نگه داشتند بیشتر علاقه دارند تا خودشان را برای چند ثانیه سرگرم کنند. خوشبختانه یک مرد جوانی 10 هزار تومان از جیبش در می آورد و به این مرد می دهد. بقیه مردم که از آفتاب تابستان خسته اند سکوت می کنند و ترجیح می دهند تا صدای دستگاه تهویه هوا با صدای فروشنده رقابت کند.

فروشنده به مرد جوانی که 10 هزار تومان از او «میکرو تاچ» را خریده بود گفت: این دستگاه باتری های خوبی ندارد. من یک مرد راستگو هستم و در تجارت این خیلی مهم است که صادق باشید، برو و باتری را عوض کن.

خط 1 متروی تهران از تجریش تا کهریزک می رود یعنی از شمال تهران تا جنوب این شهر و به این معناست که مترو بعد از ایستگاه قلهک پر خواهد شد. 20 ثانیه پس از اینکه فروشنده «میکرو تاچ» از واگن خارج شد، فروشنده دیگری ظاهر شد، یک پسر 12 ساله با یک دفتر کوچک در دست راستش و کیفی نیز در دست چپش. وقتی او به جلوی کابین رسید به آرامی نشست کیف را میان 2 پایش قرار داد هدفونش را گوشش در آورد.

این پسر 12 ساله با اعتماد به نفس، نفس عمیقی کشید و وقتی چند نفر از مسافران مترو منتظر شدند تا او حرف بزد، به صورت یکی از مسافران نگاه کرد، لبخندی زد و شروع کرد: خانم ها و آقایان ، دوستان عزیز لطفا چند لحظه به من توجه کنید (این حرف ها قلمبه سلمبه برای یک بچه 12 ساله منجر شد بعضی از مسافران بخندند) امروز من می خواهم یک فرصت پیشنهاد کنم که بچه هایتان را با یک قیمت بسیار بسیار کم خوشحال کنید. اینها دفترچه های عادی نیستند اینها دفترهایی جادویی هستند یا به زبان آکادمی فارسی «کتاب های با تصویر های متحرک».هر دفتر شامل 50 عکس است که حرکت می کنند کافی است شما این برگه را روی آنها بگذارید. به علاوه این دفترچه شبیه به فیلم های بی صدا هستند مانند فیلم های سال های 1950 و 1960 البته یک فرقی وجود دارد این دفترچه ها به برق نیاز ندارند. بیایید وقت را تلف نکنیم من می دانم زیر فشار این تحریم ها سوال شما قیمت این دفترچه ها است.من می خواهم به شما هشدار دهم اگر گوش های ضعیفی دارید گوش هایتان را بگیرید! نه شوخی می کنم، نگران نباشید قیمت دفترچه ها فقط هزار تومان است قیمت برگه نیز هزار تومان است یعنی روی هم می شود 2 هزار تومان. این را الان برای کودک و نوه تان بگیرید تا آنها را واقعا خوشحال کنید. این دفترچه آنها را آن قدر شیفته خواهد کرد تا دیگر از شما نمی خواهند به سینما بروند.

پس از این حرف ها حدودا تمام مسافران شروع به خندیدن کردند و بعضی نیز در گوش هم حرف زدند. به نظر می رسد حرف های زیاد این پسر 12 ساله موثر بود؛ حدود 10 مسافر «دفتر جادویی» را خریدند.

اگرچه شورای تهران با حضور این فروشنده ها مخالف است اما بعضی از مسافرین مترو از حضور اینگونه فروشنده ها خوشحال اند.

علیرضا یک مسافر مترو که هر روز از طالقانی به میرداماد می رود می‌گوید: باور کنید اینها بهترین هنرپیشه ها هستند؛ نمایشی که آنها در مترو انجام می دهند باعث می شود شما همه خستگی که دارید را فراموش کنید. من از تخفیف های آنها لذت می برم گاهی نیز از آنها خرید می کنم آنها معمولا وسایل خوبی و مفیدی را می فروشند. همین چند روز پیش من با هزار تومان از آنها یک چراغ قوه خریدم؛ نصف قیمتی که شما در بیرون پیدا می کنید.

از پاییز سال 2013 شورای شهر تهران و مسئولان مترو در تلاش هستند تا فروشنده ها را از قطارهای متروها خارج کنند. در بلندگوها و تابلوها به مسافران می گویند از این فروشنده ها خرید نکنند. روزانه یک جنگ موش و گربه میان پلیس و فروشنده های مترو هست.

سمیه 35 ساله که مقدار زیادی دستمال سر دخترانه می فروشد به مردها می گوید که این ها را برای همسرانتان بگیرید؛ آنها عاشق اینها خواهد شد.

زن و مرد ها اجازه دارند سوار اکثر کابین های مترو بشوند ولی در عقب 3 کابین و در جلو نیز 3 کابین مخصوص زنان است. این 6 کابین را زنان فروشنده آباد کرده اند فروشنده هایی از 10 تا 75 سال. ریمل مژه و ابرو، لواشک، آینه هایی برای آرایش، دستمال های سر و مانتو از جمله اشیا هستند که در مترو می فروشند.

در ایستگاه امام خمینی از یک مسافر زن پرسیدم آیا فروشنده ها در کار آنها، فضولی می کنند در پاسخ این سوال او به من گفت: اصلا. بیشتر ما لوازم آرایش را از یک زن که اینجا است می خریم؛ قیمت ها در اینجا بسیار کم است.

بزرگترین فروشگاه متحرک زیرزمینی

میانگین هر مسافری که در ساعت 3 تا 5 بعد از ظهر در خط 1 مترو تهران نشسته است هر 20 ثانیه یک فروشنده می بیند؛ از فروشنده آدامس تریدنت 3 هزار تومانی تا پتو مسافران 10 هزار تومانی، هدفون 5 هزار تومانی، «ام پی تری» 10 هزار تومانی و ...

یک معلم شیمی 50 ساله در این رابطه به من گفت: احتمالا این باید بزرگترین فروشگاه متحرک زیر زمین باشد همچنین باید بزرگترین فروشگاه لوازم چینی در تهران هم باشد. به نظر من چین باید در ایران چند خط مترو مجانی بسازد، تصور کنید چقدر سود خواهند کرد! این فروشنده ها بیشتر از من و همکارانم پول به دست می آورند. البته کارشان نیز سخت تر است، آنها در مترو زندگی می کنند.

آرش 21 ساله که مهندس برق است چند روز در هفته از ایستگاه قیطریه به انقلاب می رود او که از حضور فروشنده ها در مترو ناراضی است در این باره می گوید: بعد از یک مدتی شما از صدا آنها خسته می شوید. در اول این موضوع جالب است اما بعد یک مدتی تکراری و خسته کننده می شود برای همین همیشه در گوشم هدفون هست و به آهنگ گوش می دهم.

البته بازدید کنندگان از قسمت های دیگر ایران از فروشنده های مترو خوششان می آید. مرضیه 23 ساله که از اصفهان به تهران آمده می گوید: این اتفاقات بامزه  در تهران با باقی شهرها فرق دارد فروشنده ها بسیار با اعتماد به نفس و حرفه ای هستند. من خجالتی هستم و نمی توانم از آنها چیزی بخرم.

با این وجود تلاشهای مسئولان برای جلوگیری از خرید و فروش در مترو ادامه دارد. احسان مقدم مدیر اجرایی متروی تهران در مهر ماه در مصاحبه ای با خبرگذاری مهر گفت که مسئولان دیگر اجازه نمی دهند افرادی با کیسه های بزرگ وارد مترو شدند.

به علت موفقیت بعضی از فروشنده های مترو بعضی از آنها کارت خوان دارند. در بین ایستگاه شهید مفتح و هفت تیر یک پیرمرد حدودا 75 ساله را دیدم که یک کارت خوان را دور گردنش آویخته بود و مردم به علت سنش به او احترام زیادی می گذاشتند. وقتی به ایستگاه 7 تیر رسیدیم افرادی زیادی وارد پ افراد بیشتری نیز از مترو خارج شدند و این مرد به سبک مجری های تلویزیون شروع به صحبت کردن کرد: آقایان،خانم ها آیا چشمانتان درست مثل من مقابل آفتاب می سوزد؟ آیا این باعث می شود درست مثل من شما شب ها خوابتان نبرد؟ دیگر اخم نکنید این عینک ها همان چیزی است که دنبالش می گردید.

منبع: گاردین/ 25 سپتامبر 2015

47237

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 461326

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  16 14
  دوستشون دارم این فروشنده های زحمتکش خلاق مترو رو
 • م.ط A1 ۱۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  21 9
  واقعا رو مخ آدم میرن هی ویز ویزززز
 • علی ۲۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  3 1
  چرا این صفحه در موبایل دست دیده میشه اپلیکیشن ای او اس
 • سلام IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۴
  24 6
  هیچکس خوشش نمیاد صبح تاشب بایسته و مدام دادبزنه ؛ تواین بیکاری نون مردم و آجر نکنید لطفا. این همون اجناسیه که تو بازار هست اوناهم بالاخره از یه جایی فله ای میخرن حالا ما از مترو بخریم چه فرقی داره, قیمتا هم که دیگه همه دستشونه.
  • اقتصاد پنهان A1 ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۳
   3 0
   مشاغل قانونی دارند کلی مالیات و تعرفه و پول زمین ووو می‌دن