ملاقات های فشرده و پی در پی وزیر خارجه کشورمان در نیویورک ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین آقای ظریف در ادامه دیدارهایش با وزرای خارجه کشورهای مختلف جهان در ملاقات با همتای مکزیکی خود در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل طرفین بر گسترش روابط سیاسی و اقتصادی دوجانبه تاکید نمودند. 

آقای دکتر ظریف در این ملاقات فرصت های تجاری و اقتصادی پس از امضای توافق هسته ای را برشمرد و از طرف مکزیکی دعوت نمود همپای بقیه کشورها از این فرصت استفاده نماید. لازمه موفقیت چنین اقدامی در گام اول حمایت دولت بویژه در بخش های بانکی و مالی برشمرده شد. 
طرف مکزیکی نیز ضمن تبریک دستاوردهای سیاسی کشورمان بویژه توافق هسته ای و تاکید بر گسترش هر چه بیشتر روابط سیاسی و اقتصادی اظهار داشت چنین عزم و علاقه ای بصورت واقعی در دولت مکزیک وجود دارد. 
 
* اتریش
وزرای خارجه ایران و اتریش هم در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر ملاقات نمودند. در این ملاقات موضوعات مورد علاقه طرفین مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. وضعیت پناهجویان و بحران سوریه از جمله این موضوعات بودند. آقای دکتر ظریف از بی عملی کشورهای اروپایی در برابر زیاده خواهی های عربستان شدیدا انتقاد کرد و گفت رفتار نامعقول این کشور در بحران های سوریه و یمن نه تنها با برخورد شایسته کشورهای اروپایی و آمریکا روبرو نشده بلکه بر عکس در حالیکه عربستان مشغول بمباران یمن است از حمایت و قطعنامه شورای امنیت هم برخوردار می شود. آقای ظریف همچنین بر راه حل سیاسی مشکل سوریه که نتیجه نهایی آن بدون پیش داوری باید از سوی مردم آن کشور تعریف شود تاکید نمود.
 
* سوییس
دیدار با وزیر خارجه سوئيس هم بخش دیگر برنامه های آقای دکتر ظریف بود. وزرای خارجه ایران و سوییس ضمن ملاقاتی در حاشیه نشست مجمع عمومی درخصوص موضوعات مورد علاقه طرفین گفتگو کردند. طرف سوییسی در این ملاقات با اشاره به لغو - و نه تعلیق - همه تحریم های سوییس در ماه اگوست اظهار داشت ما به روابط میان دو کشور اعتماد داریم و مایل هستیم مرحله ای جدید و جدی از گفتگو های دوجانبه را در همه حوزه های مورد علاقه شروع کنیم. آقای دکتر ظریف نیز در این ملاقات ضمن اعلام آمادگی برای گسترش روابط در همه حوزه های مورد علاقه طرفین از نقش سوییس در حوزه های مختلف بین المللی از جمله در حوزه های بشردوستانه تقدیر نمود.    
 
* کره جنوبی
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با همتای کره ای خویش ملاقات نمود. وزیر امور خارجه کره ضمن اشاره به حصول توافق هسته ای ابراز امیدواری نمود کشورش بتواند از تجارب این توافق برای گسترش صلح در منطقه شرق آسیا و شبه جزیره کره استفاده نماید. در این ملاقات حوزه های مختلف روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد بررسی طرفین قرار گرفت. آقای ظریف ضمن اشاره به آخرین تحولات مربوط به اجرای توافق هسته ای از طرف کره ای خواست از این فرصت و از ظرفیت های اقتصادی ایران برای توسعه تجارت با بازار 300 میلیونی آسیای میانه و خاورمیانه استفاده نماید.
* اروگوئه 

وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و اروگونه هم روز چهارشنبه 8 مهرماه در سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات و گفتگو نمودند. در این ملاقات طرفین در خصوص ارتقاء سطح روابط دوجانبه و آخرین وضعیت روابط دو کشور رایزنی و تبادل نظر نمودند. آقای لوئیس المارگو با اشاره به اهمیت ایران در سیاست خارجی اروگوئه توافق هسته ای وین بین ایران و کشورهای 1+5  در وین را نه تنها برای خارومیانه بلکه برای کل جهان مهم دانست وآمادگی کشورش برای آغاز دور جدیدی از روابط بین دوکشور پس از لغو تحریم ها را اعلام نمود.

آقای دکتر نیز ظریف در این ملاقات ضمن اشاره به اهمیت مناسبات خوب دوکشور برای ایران و اروگوئه در شرایط کنونی، بر استفاده از فرصت ایجاد شده پس از توافق هسته ای برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری دوکشور تأکید ورزید و ابراز امیدواری نمود که اروگوئه همچنان به نقش سازنده خود ادامه دهد و از نفوذ خود درمجامع بین المللی درخصوص کمک به کشتار مردم بی گناه یمن و فاجعه انسانی در منا استفاده نماید.

* لوکزامبورگ

وزرای امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و لوکزامبورگ هم صبح روزچهارشنبه 8 مهرماه در سازمان ملل متحد در نیویورک با یکدیگر ملاقات و گفتگو نمودند. در این ملاقات طرفین ضمن رایزنی در خصوص مسائل مهم منطقه ای و بین المللی در زمینه ارتقاء سطح روابط دوجانبه پس از لغو تحریم ها گفتگو و تبادل نظر نمودند. آقای جین آسلبورن دراین دیدار باتأکید بر روابط سنتی وخوب دوکشور و انجام آمادگیهای لازم برای لغوتحریمهای اروپایی و گسترش بیشتر روابط دوکشور به اهمیت سخنرانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد و مبارزه با تروریسم داعش اشاره نمود و گفت که لوکزامبورک و اتحادیه اروپایی تلاش می کند به وضعیت وخیم انسانی در کشورهای منطقه کمک نماید و در این زمینه مساعدت جمهوری اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردار است. در این ملاقات آقای دکتر ظریف وزیر خارجه لوکزامبورگ را در جریان حادثه مکه و تلفات انسانی بویژه هموطنان ایرانی قرار داد و خواستار ایفای نقش فعال تر اتحادیه اروپایی در زمینه کشتار در یمن و فاجعه منا شد. در ادامه این دیدار طرفین همچنین در مورد بحرانهای منطقه ای بویژه سوریه و یمن و جنبه های بشردوستانه این بحرانها و مراحل اجرای برجام بحث و تبادل نظر نمودند.

49308


کد خبر 463209

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
  27 0
  بنده خدا خسته شد. ما به راحتی می گیم مذاکره اما پشت هر کدام از این مذاکرات باید کلی اطلاعات باشد و آقای ظریف باید همه اینها را مطالعه کند.
 • تفاوت A1 ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۹
  14 0
  مرد خستگی ناپذیر ، موفق و سربلند باشی