مشروح سخنرانی عادل الجبیر در سازمان ملل درباره یمن،توافق هسته‌ای ایران و جزایر سه‌گانه

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی شب گذشته در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل درباره موضوعاتی همچون، یمن، جزایر سه گانه، تروریسم و توافق هسته ای ایران سخن گفت.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خاطرنشان کرد: ما نیاز به تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس داریم.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، وزیر امور خارجه عربستان تصریح کرد: اقدامات اسرائیل در هتک حرمت مسجد الاقصی و تقسیم زمانی و مکانی این مکان مقدس باید پایان یابد. بی توجهی به این موضوع به تشدید خشونت و افراطی گری در منطقه و جهان منجر خواهد شد. بحران سوریه وارد پنجمین سال خود شده است. سازمان ملل با وجود گذشت پنج سال همچنان از اتخاذ راهکاری مناسب برای حل و فصل این بحران عاجز است. سازمان ملل نتوانسته راهکاری موثر و قاطع برای جلوگیری از کشتار و آوارگی مردم سوریه و ممانعت از تخریب و انهدام این کشور توسط بشار اسد بیابد.

الجبیر افزود: این بحران تاکنون موجب کشته شدن سیصد هزار تن از مردم سوریه و آوارگی دوازده میلیون تن شده است. بحران سوریه بزرگترین فاجعه انسانی تاریخ معاصر است. ما معتقدیم راهکارهای سیاسی مبتنی بر بیانیه ژنو - یک، تنها راه حل و فصل بحران سوریه است . این بیانیه می تواند زمینه وحدت سوریه و انسجام منطقه را مهیا ساخته و از تشکیل موسسات دولتی و غیر دولتی و نهادهای نظامی قانونی حمایت کند. بیانیه ژنو - یک، می تواند از تشکیل دولت انتقالی که در آن جایی برای بشار اسد نباشد، پشتیبانی کند. بدون تردید در دولت انتقالی جایی برای افرادی که اقدام به کشتار مردم سوریه می کنند، نیست. کشور من به تلاش های خود برای حل و فصل بحران سوریه ادامه می دهد. ما تاکنون در کمک به مردم سوریه ، تامین نیازهای آنها و کاهش مشکلات شان پیشرو بوده ایم. 

وی افزود : نیروهای ائتلاف در یمن دستاوردهای مهمی داشته اند. این نیروها توانسته اند مناطق مهمی، از جمله شهر عدن را از چنگال نیروهای شورشی آزاد ساخته و زمینه بازگشت دولت قانونی به یمن را مهیا سازند. تحکیم تسلط بر منطقه باب المندب که روز گذشته انجام شد، یکی از مهمترین دستاوردهای نیروهای ائتلاف بوده و توانست زمینه آزادی کشتیرانی بین المللی را در این منطقه فراهم سازد. به اعتقاد ما راهکار نظامی آخرین گزینه برای کشورهای عضو ائتلاف برای حل و فصل بحران یمن است.

بحرانی که پس از کودتای نیروهای حوثی و علی عبدالله صالح صورت گرفت. آنها در این کودتا بر کشور تسلط یافته و علاوه بر محاصره ساختمان های حکومتی در عدن، رئیس جمهور قانونی را تهدید کردند. دخالت نظامی در یمن بر اساس درخواست دولت قانونی یمن و بر مبنای ماده 51 منشور ملل متحد انجام گرفت. هدف عملیات نظامی در یمن محدود ساختن تهدید نیروهای شبه نظامی و حمایت از مرزهایمان صورت گرفت. ما با این عملیات به دنبال حل و فصل سیاسی بحران یمن بر اساس ابتکار عمل کشورهای خلیج ( فارس )، نتایج گفتگوهای ملی و قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد هستیم . البته ما معتقدیم که حوثی ها جزئی از بافت اجتماعی یمن هستند، ولی هیچ حقی در تشکیل نیروهای شبه نظامی خارج از چارچوب دولت یمن ندارند.

وزیر خارجه سعودی مدعی شد: برخی کشورها با ارسال سلاح برای شورشیان قصد در تشدید بحران یمن دارند. به عنوان مثال در روز شنبه بیست و ششم سپتامبر سال 2015 یک کشتی ایرانی حامل سلاح برای شورشیان بر اساس قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد توقیف شد. این در حالی است که ما و نیروهای ائتلاف بر اساس مسئولیت خود و با هماهنگی سازمان های بین المللی همچنان به ارسال کمک های انسانی به یمن ادامه می دهیم . مرکز کمک رسانی ملک سلمان نقش مهمی در تحویل مستقیم کمک های انسانی به مردم یمن دارد. با فرمان ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود ما تمام تلاش های خود را برای بهبود اوضاع یمن، رفع مشکل بیکاری و تامین نیازهای درمانی و آموزشی مردم این کشور به کار گرفته ایم.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در ادامه نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: ما خواستار تحقق مفاد منشور سازمان ملل متحد در خصوص برقراری امنیت و حفظ سلامت مردم جهان هستیم .

وی مدعی شد: ما در دور نگه داشتن خاورمیانه (غرب آسیا) از تسلیحات هسته ای و سلاح های کشتار جمعی در منطقه پیشرو بوده و از هر تلاشی در این خصوص استقبال کرده ایم. در این راستا ما از توافق کشورهای پنج به علاوه یک و ایران که مانع دستیابی تهران به تسلیحات هسته ای می شود، استقبال کردیم. ما امیدوار بودیم با این توافق ایران دست از مداخلات خود در امور داخلی کشورهای عربی بردارد. بر این اساس ما تلاش کردیم مناسبات خود را با ایران بر مبنای احترام دو جانبه و عدم دخالت در امور کشورهای منطقه استوار سازیم و از این کشور خواستیم به اشغال جزایر سه گانه که به دولت امارات متحده عربی تعلق دارد، پایان دهد.

وی افزود: ما در اینجا بر عزم خود در مبارزه با تروریسم و افراطی گری تاکید می کنیم. به باور ما این مبارزه اقدامی با اهمیت بوده که ارتباطی به فرهنگ یا نژادی خاص ندارد. این مبارزه ، هدف نهایی ما است و ما تمامی توان خود را دراین مسیر به کار گرفته ایم. مردم و سرزمین عربستان سعودی مانند بسیاری از کشورهای دیگر هدف تروریسم قرار گرفته و همچنان در نبرد مستمر با این پدیده شوم قرار دارد.

ما بر لزوم خشکاندن ریشه های فرآیند تروریسم تاکید می کنیم. کشور من در میان نخستین کشورهایی قرار دارد که با تروریسم در عرصه های امنیتی و فکری در نبرد بوده و نسبت به از بین بردن منابع مالی تروریست ها اقدام کرده است. ما تلاش های تروریست ها برای نسبت دادن جنایات خود به اسلام را محکوم کرده و تاکید می کنیم که اسلام دین محبت، صلح، تسامح و اعتدال است.

دولت عربستان نقش مهمی در توسعه جهانی داشته و تمامی تلاش خود را برای توسعه و پیشرفت به کار گرفته است. موفقیت عملیات توسعه به احترام جامعه بین المللی به ویژگی های تاریخی و میراث دینی و فرهنگی کشورهای مختلف بستگی دارد. به عبارت دیگر تحقق توسعه به اهداف خاص هر دولت و میانگین رشد آن مرتبط است . بر این اساس عربستان به لزوم تحقق اهداف توسعه هزاره اصرار می ورزد . در پایان تاکید می کنم مقابله با چالش های متعدد امنیتی ، اقتصادی ، فکری ، زیست محیطی و درمانی عصر حاضر ، مستلزم تحرک جدی سازمان ملل متحد و نهادهای آن است . ما باید تمامی تلاش خود را برای اصلاح سازمان ملل متحد برای مقابله بهتر با چالش های جهانی به کار گیریم.

5252

کد خبر 463554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 55
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  چالش به انگلیسی میشه چلنج دیگه؟ میشه بگی چلنجو چجوری میگی؟ یه بار بگو گچ پژ. جون من
  • بی نام IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   در برخورد با عربستان برخورد ما سخت وخشن خواهد بود
  • ایرانی IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   83 11
   میگه جلنج
 • بی نام AE ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  لطفأ فقط خفه،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،
  • mohsen A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   نوبل دروغ پردازی رو بهش بدین بره گمشه خدایی فقط یک چیز این آل سعود رو آدم میکنه برخورد خشن و سخت
 • محمد IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  از داعش و طالبان و القاعده حرفی نزدی جناب وزیر
 • بی نام A1 ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  دهنت رو ببندجزاير سه گانه و خليج هميشه فارس ماله ماس..خشن و سخت رو مث كه فراموش كردي
  • بی نام IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   42 15
   تو کی هستی که جزایر مال تو است.
 • ناشناس A1 ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  این عرب ملخ خور حامی داعش وعامل جنگ دریمن حالادم ازاین میزند که سازمان ملل تاکنون نتوانسته برای جنگ درسوریه وعراق ویمن کاری بکن .وحرفهای مزخرفی که درموردجزایرسه گانه همیشه ایرانی میزند. اول عادل الجبیرخودعربستان دست ازخمایت داعش وجنگ دریمن برداریدبعدا ادعای حقوق بشرکنید.مرگ برال سعود.مرگ برپادشاه وهیات حاکمه عربستان.
 • بی نام EU ۰۶:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  97 11
  اینا دیگه کین
  • بی نام DE ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   7 1
   یه مشت احمق شکم و شهوت پرست
 • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  یاد فیلم دیکتاتور افتادم...
 • بی نام IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  97 13
  مزخرف گفته. حرفهای تکراری درست مثل نتانیاهو. اینها از سیاست جهانی جا مانده اند.
 • مراد A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  68 24
  همه مخاطبان این ملخ، تو دلشون می خندن، همه هم می دونند که تمام حرفهای این مردک دروغی بیش نیست، منتها مجبورند بخاطر منافع کشورشون سکوت کنند و فقط منتظر تمام شدن سخنرانی های تکراری و بی خاصیت و بزدلانه اونها باشند.
  • بی نام IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   کاش یاد می گرفتیم حتی با دشمن با ادب صحبت کنیم
  • بی نام IR ۰۷:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   84 12
   دوست عزیز این ها ادب حالیشون نمیشه تو به گو چی کار کنیم
  • مسيح مسيح IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   67 15
   برادر من اين دشمن كج فهم مگر معني ادبو ميفهمه؟؟ اين چه حرفيه ميزني؟با آل شيطان مگر بايد با ادب حرف زد؟ دوستمون مراد بهترين ادبياتو براشون بكار برد.
 • امیر RS ۰۷:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  89 15
  مفت خور نفهم
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  77 11
  مثل اینکه حشن و سخت دوست داری ؟؟؟؟؟ واقعا پررو تر اینها در عالم وجود نداره؟ لامصب مردم سوریه داشتند زندگیشون رو میکردند...شما بودید که چشم دیدن اونها رو نداشتید... شکست خورده های بی تدبیر
 • ایران اسلام شیعه RO ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  57 16
  دوست دارم به شهادت برسم تو خاک مکه مدینه و بقییع ولی قبلش شر همه این کافر ها رو از سر اسلام کم کنم از شاه کثیف شکم پرستشون شروع میکنم تا کل حیوان های قبیلشون
 • بی نام IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  همه وحشت اخیر عربستان از نزدیکی ایران و آمریکاست ، ولی ما سالهای سال با بی تدبیری مرگ بر آمریکا میگفتیم .
  • بی نام DE ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   4 3
   عزیزان توجه کنید این تحلیل کاملا درستیه
 • بی نام RO ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  79 13
  اینا که یه آفتابه نمیتونن تولید کنن واسه چی اینقدر شاخ و شانه میکشن برا ایران
  • بی نام IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
   5 17
   نمیفهمم چراباید پول اونا از ما بیشتر باشه ؟ تا هر غلطی بگنند ؟
  • بی نام DE ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   7 0
   1303 صادرات غیر نفتیشون چیه؟تروریست و ملخ بسته بندی شده؟
 • حیدری IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  79 9
  وقتی برای اینکه سالانه چند هزار نفر را برای حج بفرستیم تن به هر توهین و حقارتی از طرف سعودیها میدهیم باید هم چنین گستاخانه مالکیت سرزمینی ایران بر خاکش را اینگونه زیر سوال ببرند به هر هر حال عبادت و زیارت خانه خدا ثواب دارد اما نه عبادتی که همراه با تحقیر و ظلم باشد.
 • بی نام A1 ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  75 8
  سخت و خشن
 • ایران A1 ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  24 11
  وَهآبی هآیِ مَلَخ صِفَتِ سوسمآر شِکلِ وِژدآن نَدآر...
 • سحر US ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  24 6
  آب که سر بالا بره قورباغه هم ابوعطا میخونه....مردک بوووق.... البته تقصیر خود ماست که اینا انقد پررو شدن.... چکنیم که از ماست که بر ماست...
 • رزمنده IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  20 12
  هم ترکیه غلط می کند هم آمریکا هم عربستان غلط می کند هم اسرائیل هدف عربستان سعودی نجس و حشی جنایتکار از جنگ علیه منطقه ، نابودی مسلمانان است نه برکناری اسد
 • رزمنده IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  18 10
  ما به مظلومان جهان و دولت ها کمک و حمایت می کند و عربستان سعودی به تمام تروریست ها کمک و حمایت می کند دنیا شاهد آن هستند.
 • رزمنده IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  18 10
  عربستان مردم مظلوم و بی گناه سوریه وعراق و یمن ومسلمانان را درمدت 5 سال به خاک وخون کشیده است وهمچنان نیزادامه می دهد.
 • رزمنده IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  14 10
  کمک های عربستان سعودی وهم پیمانانش به داعش باید قطع شود. کمک های عربستان سعودی وهم پیمانانش به مخالفان سوری باید قطع شود. کمک های عربستان سعودی به جبهه النصره باید قطع شود. کمک های عربستان سعودی به القاعده باید قطع شود. کمک های عربستان سعودی به ارتش آزاد درسوریه قطع شود. کمک های عربستان سعودی به طالبان در پاکستان ودر طالبان افغانستان قطع شود. حمایت های سازمان های بین المللی ازعربستان سعودی باید قطع شود.
 • رزمنده IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  15 13
  عربستان سعودی درمدت 5 سال است ثابت کرد که دشمن واقعی دین اسلام وقرآن و مسلمانان و بشریت است. عربستان سعودی به اسلام و بشریت خیانت کرده است.
 • دفاع ازمظلومان IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  15 7
  پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ۱۵:۲۰ عکس/ تجمع فعالان آمریکایی علیه جنایات سعودیها در یمن همزمان با برگزاری مراسم روز ملی عربستان که با حضور مقامات بلند پایه نظامی و امنیتی آمریکایی، فعالان حقوق بشر با تجمع مقابل سفارت این کشور در واشنگتن از مهمانان این مراسم خواستند تا از کشوری که حامی داعش است تمجید نکنند.
 • رزمنده IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  15 10
  کسانی توسط آمریکا وترکیه و عربستان سعودی و اسرائیل آموزش دیده مانند داعش و جبهه النصره و مخالفان سوری جزء تروریست محسوب می شود.
 • مهدی اذری A1 ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  16 6
  با سلام شما خوده داعش هستید
 • بی نام IR ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  18 8
  عربستان مرکز تروریسم و خیانت جهان است. واقعا حرفهای سفیه وزیر بیسواد و بی منطق اونها مایه خنده و مضحکه ملتها میشه...اینها واقعا یا نمی فهمن یا .... خدا شفاتون بده...
 • محمد A1 ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  17 4
  این سعودیا گندش رو در اوردن اخه بایس بهشون گفت دست از این همه سوسمار خوردن بردارین مغزتون داره از کار میفته ..به جای مرگ بر امریکا باید گفت مرگ بر ال سعود ...چه ریشه ای هم دارن خشک نمیشن لا مذهبا
 • سعید RO ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  15 7
  سخت و خشن درد داره ها مثل اینه خوب متوجه نشدی دلم میخواست بگم کاری میکنیم به علف خوردن بیوفتید ولی دیدم تو کشورتون علف سبر نمیشه
 • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  11 6
  مرتیکه ابله
 • بی نام A1 ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  26 8
  ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را جایی رسید کار که تاج کیانی کند آرزو تفو بر چرخ گردون تفو این از بی تدبیری خودمان است البته نه چرخ گردون
 • خلیج فارس A1 ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  14 6
  ای خدا کی میشه یه درس درست و حسابی به اینها بدیم و عقدمونو خالی کنیم زنده باید خلیج همیشه فارس
 • بی نام A1 ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  5 6
  مزخرف گفته. حرفهای تکراری درست مثل نتانیاهو. اینها از سیاست جهانی جا مانده اند.
 • کریم A1 ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  10 8
  عربستان نقش زیادی در توسعه جهانی داشته البته در توسعه تروریسم جهانی و توسعه در روابط همه جانبه با اسرائیل و پیشرفت و توسعه در پرورش متعصبین بی مغز و مزدور و بالاخره توسعه خشونتهای بین المللی آنهم نه برعلیه اسرائیل که مسلمانان منطقه و ضربه به درامد های نفتی بنفع امریکا ووو.....
 • سجاد IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  10 9
  این بی شرف ادمکش و بی ادب مثل اینکه نمدونه از چه کشوری داره سخن میگه . سکوت و نرمش بی مورد مسئولان کشورمان این وهابی ها ی مفت خور را پرو کرده ....هر گونه رابطه با کشور عربستان از جمله فرستادن حجاج تا زمانی که دست این ادمکشها در کار است باید قطع شود ایا نمیدانید از درامد بالای همین حجاج اینها هار شدند و درامد را ضد مسلمانان هزینه میکنند .
 • علی اصغر IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۰
  32 5
  وزیر جاهل آخه جزایر عمارات به تو چه ربطی داره مثل اینکه تنت میخواره امارات خودش یه جزیره اس دیگه تو وهابی که ملت عراق وسوریه وافغانوبحرین را داری میبلعی چی می گی احمق اصل ونسب جاهل
  • بی نام DE ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
   2 0
   واقعا راست گفتی،آخه شما کی هستید که جای کشور دیگه ای حرف میزنید ظاهرا توهم خود بزرگ بینی پیدا کردن،میبندی یا یه توک پا بیایم کلا ببندیم؟
 • nakiii IR ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  0 0
  عوضي
 • علیرضا IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  0 0
  چی بگیم ؟ در کشورش به علت سو تدبیر حکامش پنج هزار نفر را به کشتن داده اند روزانه به بازار ومجالس عروسی یمنی ها حمله وزنان وکودکان را شهید می کنند برای حمایت از مردم یمن آقا سه جزیره از ازل تا ابد متعلق به خاک ایرانه حتی اگر باردیگر یک دولت اجنبی بتونه با زور اونا رو تسخیر کنه بازم مال ایرانه و قابل تغییر نیست عرضه داری برو خاک خودتان را از اسرائیل پس بگیر که مساحتش چندین برابر جزایر ایرانی هستخلیج هم همیشه خلیج فارس یا پرشین گلف هستش برو جغرافی بخوان بعد بیا حرف بزن یکی اینا رو به گوش سفیر شان و خودوزیر شان برسانه
 • ایرانی RO ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  1 0
  یکی نیست به این بی غیرتها و بی بته ها بگه که 60 70 ساله که فلسطین در اشغال صهیونیستهاست و شما مدعیان دروغین خادم حرم الهی برای آزادی فلسطین نه تنها هیچ غلطی نکردید بلکه خودتون رو به اسرائیل و حامیانش به رایگان فروختید حالا چه شده که مدعی خاک ایران شدید. تف به شرف نداشته همه این حامیان اسرائیل و داعش و وهابیت
 • هادی IR ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  3 0
  ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست ... یکی یه مگس کُش برسونه دستم
 • بی نام RO ۰۷:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  4 0
  به فرموده امام علی حق گرفتنیست و نه دادنی . این حرامیان صهیونیست به ظاهر مسلمان آل سقوط که حالا خودشون رو لله شیخ های حاشیه خلیج فارس میدونه اگر در توهماتشون فکر میکنن حقی از سرزمین ایران دارن و وجودشو دارن خب بیان بگیرن .وگرنه بهتره مثل خرمگس های امشی خورده وزوز نکنن
 • هادی IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  5 0
  برخورد سخت و خشن...... تنها راه بستن دهان گنده آل سقوط
 • بی نام A1 ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۱
  1 0
  اولئک کالانعام بل هم اضل