۰ نفر
۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۰۶:۳۴
ظریف: حساب کار تهمت‌زنندگان با خداست

وزیر امور خارجه گفت: وظیفه وزیر امور خارجه، حضور در مشورت‌های بین‌المللی و بهترین فرصت برای کشور است که با استفاده از حضور سران و مقامات عالیرتبه کشورهای جهان در مجمع عمومی سازمان ملل، دیدگاه‌های خود را مطرح کند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از واحد مرکزی خبر، محمد جواد ظریف در پایان سفر دو هفته‌ای خود به مقر سازمان ملل متحد،در واکنش به برخی انتقادات داخلی به این سفر و موضوعات آن، با بیان اینکه امیدواریم از این فرصت بهترین استفاده را کرده باشیم، افزود: دوستانی نیز که تهمت زدند یا توهین کردند، آنها هم حساب کار خود را ان شاء الله با خداوند خواهند کرد.

وی به فشردگی این سفر و تعداد زیاد دیدارها اشاره کرد و گفت: به رغم آنکه سفری طولانی بود، هر روز بیش از 10 دیدار داشتیم و جلسات متعددی را مانند جنبش عدم تعهد و وزیران خارجه عضو اکو با ریاست ایران، برگزار کردیم.

وی به دیدارهای دو جانبه اش نیز اشاره کرد و گفت: دیدارهای متعدد دو جانبه نیز با بسیاری از کشورهای اروپایی، تعدادی از کشورهای آمریکای لاتین، آسیایی ها و کشورهای منطقه داشتیم که به دلیل فاجعه منا، یکی از محورها ضرورت اقدام جدی در مورد قربانیان حادثه بود و همینطور در مورد جلوگیری از تکرار این فاجعه و شناسایی مسئولان و مسببان آن که تقریبا در همه مذاکرات از جمله در مذاکره‌ای که روز اول با قائم مقام دبیرکل سازمان ملل داشتم و دیداری که صبح دوشنبه با دبیرکل این سازمان داشتم، سایر مذاکرات این بحث پیگری شد.

وزیر امور خارجه درباره حادثه منادر عربستان تاکید کرد: بعضی از اقدامات در این مدت اجرا و باعث شد که گشایش هایی صورت گیرد و حرکت های مثبتی در این زمینه شروع شود که متاسفانه هنوز کافی نیست اما قدری از روزهای اول بهبود پیدا کرده است، مخصوصا با پیام مقام معظم رهبری و اظهاراتی که توسط ریاست محترم جمهور صورت گرفت .

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما به پیگیری های اجرای برجام نیز اشاره کرد و گفت: درباره ضرورت اجرای دقیق برجام توسط طرف غربی و برداشتن تحریم ها صحبت شد که پس از اجرایی شدن برجام و اجرای مراحل قانونی در ایران که هنوز ما به آن مرحله نرسیده ایم، ضرورت دارد که طرف مقابل آماده اجرای تعهداتش شود.

ظریف به بحران‌های منطقه مانند یمن و سوریه نیز اشاره کرد و گفت: وضعیت منطقه و به ویژه بحران های یمن و سوریه و اینکه متاسفانه برخی همسایگان ما به دنبال راه حل سیاسی نیستند و تلاش می کنند که نیات سیاسی و اهداف منطقه ای شان را به مردم سوریه و یمن تحمیل کنند و متاسفانه در یمن مردم را به خاک و خون بکشند و به دنبال پیروزی بی معنی و غیرممکن نظامی هستند نیز در بحث های ما مطرح شد.

وزیر امورخارجه کشورمان به جلساتش با سازندگان سیاست در آمریکا در دو حوزه افکار عمومی و حوزه سازمان ها و مجامع فکری و موسسات مطالعاتی اشاره کرد و گفت: علاوه بر این دو حوزه، همه مباحث یادشده را نیز با دیپلمات ها و وزیران خارجه سایر کشورها مطرح کردیم.

وزیر امور خارجه در پاسخ به این سئوال خبرنگار ما که آیا در دو دیدار دوجانبه با همتای آمریکایی خود، علاوه بر موضوع برجام، درباره سایر موضوعات مانند سوریه نیز صحبت شد، تاکید کرد: خیر، موضوع همه جلسات ما برجام بود.

وی به نشست وزیران خارجه ایران و 1+5 در حاشیه افتتاحیه مجمع هفتادم اشاره کرد و گفت: در جلسه 1+5، بحثی شده بود که سایر موضوعات هم ممکن بود بعد از پایان آن جلسه مطرح و از فرصت استفاده شود اما متاسفانه جلسه دیرهنگام شروع شد و در زمانیکه به پایان جلسه رسیدیم، فرصت برای مباحث دیگر نبود.

ظریف گفت: اما در جلساتی که با آمریکایی ها داشتیم، دو جلسه ای که با آقای کری بود، هر دو جلسه در مورد مشکلاتی که ممکن است در مسیر اجرای برجام ایجاد شود، مخصوصاً نحوه اجرای تعهدات اجرایی آمریکا، چه از سوی دولت مرکزی و چه از سوی ایالت ها و چه از سوی دستگاه های مختلف آمریکایی بحث کردیم و در این زمینه گفت‌وگوهای جدی داشتیم.

وی در بخش انگلیسی این مصاحبه بار دیگر به موضوع برجام و رفع تحریم ها اشاره کرد و گفت: در این سفر این امکان را یافتیم که بر جدیت اجرای توافق و تعهد کشورهای غربی بر اساس مفاد برجام که درباره برداشتن تحریم ها و حرکت به جلو توام با تعاملات جدی و پایداری در توافق است، تاکید داشته باشیم که این امر به نفع همگان است.

وزیر امور خارجه گفت: در دیداری که با دبیرکل سازمان ملل و همچنین وزیران خارجه دیگر کشورها داشتم، درباره مشکلات منطقه ای و حادثه منا در عربستان و همچنین راه و روش های خاتمه بحران سوریه و یافتن راه حل سیاسی برای آن کشور نیز مذاکراتی داشتیم.

وی افزود: ایران همیشه نقش عمده ای در پیشرفت موضوعات در منطقه و یافتن راه حل سیاسی، ثبات و مبارزه با افراط و فرقه گرایی داشته و اکنون دلیل بهتری بوجود آمده است که از ایران برای نقشی که در منطقه ایفا می کند، قدردانی شود و امیدواریم این قدردانی منجر به دستیابی به سیاست های جدی برای واقعیات در منطقه شود.

ظریف در پاسخ به این سئوال که آیا درباره فاجعه مکه و موضوع تحقیقات، پیشرفتی داشته اید و با پاکستانی ها نیز گفت‌وگویی کردید و آیا آنان نیز با ایران در چنین تحقیقاتی همراهی می کنند، گفت: در این مرحله تمرکز ما بر بازگرداندن همه حجاح و پیکر کسانی است که جان خود را از دست داده اند و این اقدام توام با احترام صورت گیرد.

وی تاکید کرد: البته بر ضرورت تحقیقات جدی و همچنین جلوگیری از وقوع حوادثی مشابه در آینده نیز صحبت کرده ایم که امیدواریم اجرا شود.

ظریف در ادامه پاسخ هایش به زبان انگلیسی در جواب سئوالی درباره سوریه و نقش جدید روسیه نیز گفت: براین باوریم که همه جامعه بین المللی باید در مورد سوریه به منظور مبارزه با افراط گرایی و تروریسم در منطقه ما همکاری کند ولی متاسفانه تاکنون توجهات جدی برای مقابله با این موضوع وجود نداشته است و امیدواریم ابتکار روسیه تغییری در این وضعیت ناگوار ایجاد کند.

آخرین سئوال بخش انگلیسی این مصاحبه از وزیر امور خارجه درباره بحران یمن بود که ظریف گفت: بر این باوریم که طرف های یمنی به دستیابی به توافقی بسیار نزدیک شده بودند ولی متاسفانه از آن توافق سرباز زدند و به نظر می آید کسانی که در عملیات نظامی ضد مردم بی گناه یمن شرکت دارند، هنوز درک نکرده اند که هیچ‌گونه راه حل نظامی برای یمن وجود ندارد.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: آنها باید در پی دستیابی به راه حلی سیاسی باشند که همه گروه های یمنی در آن کشور را شامل شود و امیدوارم آنان به زودی سر عقل آیند و این حقیقت را درک کنند و افراد بیشتری قربانی این درگیری خونین نشوند.

5252

کد خبر 465053

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 21
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 5
 • بی نام IR ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  277 6
  باید تهمت زنندگان محاکمه شوند تا درست و غلط بودن حرفشان مشخص شود.
  • بی نام A1 ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   76 4
   حسادت و دیگر هیچ. اگر اوباما به احمدی نژاد دست می داد اینا همون سال 88 دستش رو دو دستی می گرفتند ماچم می کردن اب از اب هم تکون نمی خورد همونطور که این همه اختلاس و فساد شد و صدای هیشکی در نیومد.
  • بی نام A1 ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   44 4
   به کمپین موافقان برجام و محاکمه اهانت کنندگان به دکتر ظریف بپیوندید با زدن لایک ما را یاری کنید
  • بی نام A1 ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   30 4
   هل جزا الاحسان الا الاحسان آیا جواب خوبی غیر از خوبیست؟؟؟ آیا جواب خدمات امیر کبیر امروزی ایران و بزرگ مرد صحنه ی سیاست دکتر ظریف که مارا از لب پرتگاه جنگ وتحریم ونابودی کشور نجات داد این توهین هاست؟؟؟؟کمی به جای باری های سیاسی به وجدان خود رجوع کنید البته اگر هنوز وجدانی برای شما باقیست
  • بی نام IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   10 33
   از کجا معلوم تهمت باشه
  • بی نام IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   9 17
   بی نام سه شنبه 14 مهر 1394 13:44:50 چون گفتی به کمپین بپیوندیم منفی دادم. این کمپین خودرو نخریم کارگرهای قطعه سازها رو بیکار کرد
  • آزاده A1 ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۵
   3 0
   بی نام سه شنبه 14 مهر 1394 15:50:38 اون بی نامی که شما گفتی کمپین حمایت از ظریفو گفت نه کمپین خودرو نخریدو هر گردی که گردو نیست
 • محمد IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  139 4
  دكترظريف عزيز همه ملت ايران قدر دان زحمات شما هستند اقليتي هم كه تحريم ها برايشان منبع خون مردم را در شيشه كردن بود و حالا فرياد مي زنند و تهمت مي زنند براي مردم شناخته شده اند . منتظر اسفند ماه هستيم
 • بی نام A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  68 4
  دکتر جان به توهین شوندگان فقط باید گفت سلام
 • بی نام IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  104 5
  درود بر وزير کاردان و با تدبير.نگران نباشيد اسفند در راه است.
 • بی نام IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  59 5
  وزیر با تدبیر و پیرو مقام معظم رهبری،همین که ملت و حضرت آقا قبولت دارند بس است.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  61 3
  آقای ظریف از این حسودان نترسید اینها فقط از حسادت این حرفها رو میزنن
 • بی نام RO ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  74 2
  اینا اگه خدا رو قبول داشتن اون موقع که اختلاس شده بود حرف میزدن اینا اصلا خدا رو قبول ندارن
 • بی نام IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  39 2
  توروخدا نظر منم چاپ کنید.بیستمین باره مینویسم ولی چاپ نمیشه.اقای ظریف من و همسر و مادرو پدر و خواهرانم همه پشت شما هستیم.ما خانواده شهید هستیم و دایی و پدربزرگم شهید شدن.دعا میکنم هرکس به شما تهمت زده همین دنیا بی آبرو بشه.
 • بی نام A1 ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  27 0
  چرا با خدا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ به نظرم باید محاکمه بشن
 • بی نام IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  38 1
  آقای ظریف، مردم شما را دوست دارند و از شما حمایت می کنند، مخالفین شما یک عده نادان ،چاپلوس ، نان به نرخ روز خور و حقیر هستند. شما از دست این افراد عقده ای ناراحت نشوید اقتضاء طبیعتشان ایجاب می کند.
  • بی نام A1 ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   18 1
   هزارآفرین به این نظر
  • بی نام A1 ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
   2 25
   اقتضای ایمانشان و دلسوزی شان برای نظام اسلامی ایجاب می کند نه چیز دیگر . اگر امرزو دلسوزی نکنیم فردا زیر چکمه های امریکا و اسرائیل له خواهید شد و هر روز گلویتان را خنجر داعش می برد
 • بی نام A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  30 1
  دکتر ظریف تو قلب مایی
 • بی نام IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  14 0
  تهمت زنندگان برابر جاهلان برابر نادانان
 • بی نام RU ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۴
  19 2
  دكتر ظريف مردانه در دو جبهه جنگيد. فقط يه مجوز حضور موافقان توافق در شهرها داده بشه حساب كار دست خيلياااا مياد