روحانی:طولانی شدن اجرای توافق هسته ای به مشکلات می افزاید/هرگز مانع حضور سرمایه گذاران آمریکا نبودیم

رییس جمهور با اشاره به اینکه در تیرماه سال جاری توافق هسته ای به پایان رسیده بود، افزود: انتظار بود که بعد از چند هفته شاهد اجرای آن باشیم.

به گزارش خبرآنلاین، حجت الاسلام حسن روحانی در نخستین همایش بین المللی سیاست های صنعتی و تجاری برای توسعه صادرات و اشتغال  ادامه داد: توافق هسته ای یکی از فرازهای بزرگ در سیاست خارجی و تاریخ دیپلماسی جهان است. در یک مسئله پیچیده بین المللی کشوری همچون ایران با 6 قدرت جهانی مواجه بود که بعد از دو سال تلاش و مذاکره به همان نقطه ای رسید که از روز اول دولت اعلام کرد که هدف در این مذاکرات نتیجه برد - برد است و ما به این نتیجه دست یافتیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: میز دیپلماسی برای اولین بار در دهه های اخیر نشان داد که قدرت منطق می تواند بر قدرت تهدید و فشار پیروز شود.

اهم اظهارات وي از اين قرار است:

** اگر بتوانیم از بخش خصوصی حمایت لازم انجام دهیم، موانع تولید را برداریم و فضای رقابتی داشته باشیم، می توانیم از موانع و مشکلات عبور کنیم.
** برای اینکه کشوری بتواند از لحاظ اقتصادی در مسیر رونق قرار گیرد، شاهد ثبات در حرکت اقتصادی بوده و آینده ای امیدآفرین داشته باشد. اقتصادی که مسیر آینده آن مشخص باشد و به ثبات حرکت سیاست هایی که چارچوب اقتصادی را تعیین می کند، اطمینان داشته باشد، ضروری بود دولت یازدهم با شرایطی که در آغاز به کار از لحاظ اقتصادی مواجه بود قدم های مهم، محکم و با ثباتی را برای رفع مشکلات اقتصادی بر دارد.
** آنچه تا امروز دولت انجام داده در سایه امید، اعتماد و همچنین مشارکت مردم در مسایل اقتصادی بوده است. این دولت معتقد است در صورتی می توانیم در زمینه اقتصادی حرکت مناسب و مستمری داشته باشیم که شرایط و محیط اقتصادی ما مناسب باشد و فضای کسب و کار بهبود یابد.

**میز دیپلماسی برای اولین بار در دهه های اخیر نشان داد که قدرت منطق می تواند بر قدرت تهدید و فشار پیروز شود.در یک مسئله پیچیده بین المللی کشوری همچون ایران با 6 قدرت جهانی مواجه بود که بعد از دو سال تلاش و مذاکره به همان نقطه ای رسید که از روز اول دولت اعلام کرد که هدف در این مذاکرات نتیجه برد - برد است و ما به این نتیجه دست یافتیم.
**جز یک رژیم غاصب در منطقه هیچ کشوری در دنیا نیست که نسبت به این توافق اظهار خوشحالی نکرده باشد و به کشور ما تبریک نگفته باشد حالا اگر گروه های کوچک افراطی کنار و گوشه حضور دارند از تعامل، اعتدال و آرامش خوشحال نیستند و به قولی میان آنها دعوا است. این تعداد را باید تحمل کرد چرا که در این شرایط برای آنان آسمان تپیده و شرایط سختی است که می بینند ایران با جهان تعامل و رابطه ای احترام آمیز دارد. 
**ما به دنبال توافق هسته ای نبودیم که مشکل هسته ای را حل کنیم؛ اگرچه می خواستیم مشکل هسته ای حل شود، اما به دنبال توافق بودیم تا فضای جدیدی در منطقه و جهان ایجاد شود و این فضا برای ما اهمیت دارد. 
**البته در کنار مشکلات کاهش نفت با یک مشکل دیگر که زمان آن را قبلا کوتاه تر پیش بینی می کردیم مواجه شدیم که آن زمان اجرای توافق بود. در تیرماه سال جاری توافق هسته ای به پایان رسیده بود و انتظار بود که بعد از چند هفته شاهد اجرای آن باشیم، اما حالا کاهش قیمت نفت و طولانی شدن اجرای توافق بر برخی مشکلات اقتصادی در کشور خواهد افزود.

**انتخابات با همه زیبایی ها در کشورها، دردسرهایی هم دارد و در آمریکا و آستانه انتخابات دچار فراز و نشیب شدند و در ایران هم اگر فراز و نشیب مختصری است موضوع انتخابات است. این موضوعات باعث شد یک مساله بین المللی در آمریکا به مساله حزبی تبدیل شود تا آن را به کنگره ارجاع دهند. در صورتی که ربطی به کنگره نداشت چرا که هفت کشور توافق کردند و در سازمان ملل در دستور کار قرار گرفت یعنی موضوع بین المللی است و داخلی نیست. به هر دلیل این داستان باعث شد اجرای توافق به تاخیر بیفتد و این فاصله زمانی اجرای توافق برای اقتصاد دردسر آفرین است چرا که خریدار ممکن است بگوید صبر کنیم تا تحریم ها برداشته شود و وضع بهتر شود و از طرفی تقاضا را در بازار دچار مشکل می کند. از طرفی دیگر برنامه ریزی های صورت گرفته برای ورود سرمایه گذاری و اجرای قراردادها به تعویق می افتد. 

**در این حالت دو انتظار برای خریدار داخلی و فعالان اقتصادی دنیا به وجود آمده است که بر بازار و تولید تاثیرگذار بوده است. این انتظار باعث می شود مشکلاتی را در ماه های پیش رو داشته باشیم
**درآمد بسیار عظیم در سایه صادرات نفت و میعانات نفتی به دست آمد که بهترین فرصت برای این که اشتغال ایجاد شود، متاسفانه از سال 85 تا 90 به رغم آن که وضع درآمد نفتی بسیار خوب بود، اشتغال خالص تقریبا صفر است. 

**دولت یازدهم از طرفی تورم و از طرفی رکود و از طرفی خیل بیکاران و از طرفی هم ترکیب نیروهای کار عوض شده را دارد که بخشی از تحصیلکرده و بخشی بانوان می باشند و باید برای ترکیب جدید اشتغال آفرینی کند. تصمیم این بود تا برای اشتغال، رونق و توسعه پایدار برنامه ریزی شود تا در برخی صنایع به دنبال صنایع پایین دستی باشیم و این حرکت در سال های 92 و 93 برای خروج از رکود آغاز شد و لایحه مربوطه به مجلس شورای اسلامی ارسال شد اما با این مساله در تابستان سال 93 با کاهش قیمت نفت و طولانی شدن زمان مذاکرات و اجرای آن مواجه شدیم. 
**از ابتدای تابستان امسال تیم اقتصادی را خواستم تا به دلیل کاهش قیمت نفت و تاخیر در اجرای توافق هسته ای که ممکن است با مشکلات جدیدی مواجه باشیم، فصل سیاستی جدیدی برای 6 ماهه دوم سال ارایه دهند که این کار انجام شده است و ابعاد مختلف در نظر گرفته شده است.سیاست های اقتصادی برای 6 ماهه دوم سال جاری که حرکت های خوبی در زمینه رونق اقتصادی ایجاد می کند در روزهای آینده اعلام خواهد شد و توسط تیم اقتصادی جزئیات آن به اطلاع مردم خواهد رسید .
مسیر آینده مسیر رونق و رشد اقتصادی، صادرات غیر نفتی و جذب سرمایه خارجی و داخلی و سرمایه ایرانیان خارج از کشور و اشتغال برای نسل تحصیلکرده جوان خواهد بود .
 
**دولت معتقد است در صورتی می توانیم در زمینه اقتصادی حرکت مناسب و مستمری داشته باشیم که شرایط و محیط اقتصادی ما مناسب باشد و فضای کسب و کار بهبود یابد.البته مساله مهم از روز اول فضای بین المللی برای حرکت های اقتصادی داخل بود و بی تردید اقتصادی که در فکر صادرات و واردات نباشد و اقتصادی که بخواهد درون گرا بوده و به بیرون توجهی نداشته باشد و یا به مزیت های اقتصادی توجه نکند، نمی تواند جهشی و حرکت رو به جلو داشته باشد .
**برای انجام این اقدامات لازم بود تا از روز اول قولی که به مردم داده شده بود در سیاست خارجی یعنی تعامل سازنده، جامه عمل بپوشانیم و امروز شرایط کشور با دو یا سه سال گذشته کاملا متفاوت است و در شرایطی هستیم که تحریم ها به زودی از جلوی پای فعالان اقتصادی برداشته خواهد شد .

**امروز دوران ایران هراسی سپری شده است و دورانی است که از فضای دردآور فعالیت اقتصادی در ایران عزیز شاهد استقبال در سطح جهان هستیم و آسیا ، اروپا و امریکا و دیگر کشورهای جهان در سفر های اخیری که برای شرکت در اجلاس سازمان ملل داشتم در جلسه ای با فعالان اقتصادی امریکایی نیز مطرح شد و از آنان برای حضور و سرمایه گذاری در کشور دعوت کردم البته اگر بتوانند موانع داخلی خود را بردارند . در برخی از رسانه ها از مشکلات حضور کارآفرینان آمریکایی در ایران سخن گفته می شود اما مشکل از طرف ایران نیست و اگر مشکلی هست از طرف خودشان است حتی یکی از مدیران معروف اقتصادی امریکا از من در این سفر خواست تا دولت ایران، دولت امریکا را تشویق کند تا موانع پیش روی آنها را بردارد تا در ایران حضور داشته باشند .هیچ زمانی ایران مانع حضور سرمایه گذاران آمریکایی در ایران نبوده است و امروز هم اگر موانع را بردارند راه پیش پای همه باز است و آنچه ما به دنیا گفتیم در شرایط جدید آماده میزبانی خوب و دعوت از همه کار آفرینان خارجی در صورتی که سرمایه گذاری و تکنولوژی وارد کشور کنند، هستیم .بخشی از بازار 80 میلیونی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت و بازار صادراتی مشترک برای هر دو ایجاد خواهد شد، هر فردی چه سرمایه گذاران خارجی و چه ایرانیان خارج از کشور می توانند سرمایه گذاری کنند و باید رقابت سالم ایجاد شود .


**هدف دولت این است که تا پایان دولت یازدهم تورم را به یک رقمی برساند و شاید قبل از پایان دولت به هدف دست یابیم و شاید هم به صورت نقطه به نقطه تا پایان سال جاری تورم یک رقمی شود .کاهش تورم در دستور کار دولت است، اگر چه نقدهایی به این سیاست وارد می شود که این حرکت انقباضی است و نمی تواند برای خروج از رکود کمک کند اما در دوسال گذشته از رکود مستمری که مواجه بودیم، خارج شدیم .

27214

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 466321

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حمید جان A1 ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
  19 3
  سلام بر دکتر روحانی و تیم هسته ای با هوشش، ملت پشت شماست
 • بی نام A1 ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  6 0
  دکتر روحانی خیلی صلح طلب و میانه رو هستش. ای کاش همه مثل دکتر روحانی بودن.