نمایندگانی که خود را دلواپس برنامه هسته ای می دانند و در «کمیسیون زاکانی» که مشخص شده «با مخالف کمیسیون امنیت ملی» تشکیل شده، در نقد و تخریب تیم مذاکره کننده هسته ای و برجام سنگ تمام گذاشتند، در هنگام تصویب «بیانیه تهران» که تمامی اورانیوم غنی شده را با وجود مخالفت های جدی در نظام، می خواست به ترکیه بدهد، چه موضعی داشتند؟

 صادق حسینی: علی اکبر صالحی دانشمند  آرام و ساکت کابینه و عضو موثر هیات مذاکره کننده ی ایرانی صبح یک شنبه 19 مهر ماه در جلسه علنی بررسی طرح برجام مجلس با صدایی بلند و گرفته گفت: «برادری در همین مجلس قسم جلاله می‌خورد و به من می‌گوید روی تو سیمان می‌ریزیم و می‌کشیمت این چه طرز بیان آن هم در جمهوری اسلامی است؟» صالحی این چنین ادامه داد: «گوش کنید، شماها که قرار است روی ما سیمان بریزید، لااقل حرف‌مان را گوش کنید.»

 

بیانیه تامل برانگیز تهران

27 اردیبهشت 1389 بود که متن بیانیه تبادل هسته ای تهران منتشر شد. در متن بعد از تعارفات معمول، در ماده ۴ چنین آمده «بر اساس این مفاد، تبادل سوخت هسته ای، حرکتی سازنده رو به جلو و نقطه شروعی برای همکاری میان ملت هاست.» ماده ی ۵ نیز به اصل توافق نامه اشاره دارد «برای تسهیل همکاری های هسته ای ذکر شده، جمهوری اسلامی ایران موافقت می کند که ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم کمتر غنی شده در ترکیه به امانت بگذارد.»

به عبارت ساده تهران ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده خود را به آنکارا می داد تا ترکیه و برزیل از تداوم گفت و گوهای ایران با ۱+۵ استقبال کنند بدون این که تعهد خاصی به ایران داشته باشند. تنها ترکیه بر اساس بند ۸ نیز قبول کرده بود در صورت عدم توافق ایران با غرب، مواد هسته ای مان را به خودمان باز گرداند.

بلافاصله و در فردای امضای «بیانیه تهران» که محمود احمدی نژاد آن را « دستاوردی متعلق به همه بشريت» خوانده بود، ۲۳۴ نماینده مجلس با صدور بیانیه و اذعان به این که ایران « حداكثر حسن نيت و انعطاف خويش» را نشان داده، با حمایت قاطعانه تاکید کردند: «دولت همواره در اين زمينه محكم و منطقي رفتار كرده!»

روزنامه کیهان 28 اردیبهشت 1389 در فردای امضا بیانیه هسته ای زیر عکس بزرگی که احمدی نژاد را در حال بالاگرفتن دست سایرین است، تیتر زد:« گامي ديگر در ديپلماسي هسته اي كشور: اقتدار و هوشمندي ايران در بيانيه ۳ جانبه تهران .»

2 روز بعد از امضای بیانیه تامل برانگیز تهران کیهان به نقل از سعید جلیلی مسئول وقت مذاکرات هسته ای نوشت: «ابتكار بيانيه تهران حاوي ويژگي هايي چون اذعان به حقوق هسته اي ايران از جمله داشتن چرخه سوخت و غني سازي، همكاري هاي هسته اي براي ساخت نيروگاه ها و رآكتورهاي تحقيقاتي و الزام طرف مقابل به اجتناب از پيگيري رويكردهاي تقابلي در قبال فعاليت هاي هسته اي صلح آميز جمهوري اسلامي ايران مي باشد، كه اين محورها مبنايي براي تدوين چگونگي شكل دهي به توافق نامه تبادل سوخت هسته اي خواهد بود.»ادعایی که در هیچ یک از 10 بند بیانیه تهران نشانی از آن یافت نمی شود.

پیش بینی تاریخی زاکانی: با بیانیه تهران نمی توانند علیه ایران به اجماع برسند!

از علیرضا زاکانی عضو وقت کمیسیون اصل 90 مجلس هشتم که از او به عنوان چهره ی اصلی سازماندهی اعتراضات علیه دولت حسن روحانی نامبرده می شود  و با ذره بین کلمه به کلمه ی برجام را برای نفی آن واکاوی کرد، در زمان امضا بیانیه تامل برانگیز تهران، هیچ گونه ریزبینی، دقت نظر و آینده نگری درباره خطرهای روشن تبادل سوخت هسته ای در رسانه ها دیده نشده است.

او  یک شنبه 2 خرداد 89 به خبرنگار ایسنا گفت:« طرح ارائه پيش‌نويس قطعنامه عليه ايران شكست آمريكا و كشورهاي همراه با آن را نشان داد. شكستي كه در پي توفيقات ايران در بكارگيري از ظرفيت‌هاي ساير كشورها به ويژه تركيه و برزيل ايجاد شده؛ اقدامات ايران منجر به صدور بيانيه‌اي شفاف و عملياتي شد و پاسخگوي تمام بهانه‌هايي بود كه با آن تلاش مي‌كردند فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران را غيرصلح آميز جلوه دهند. اين بيانيه تضمين‌هاي اساسي را در بر دارد. آمريكا با موضعي انفعالي و توام با ناكامي با پاسخ عجولانه خود به بيانيه، تلاش مي‌كند توفيق ايران را در صدور بيانيه كمرنگ جلوه دهد. »

 

زاکانی در اظهاراتی خام و پیش بینی ای عجیب گفت: « با بيانيه‌اي كه در ايران صادر شد و الزاماتي كه اين بيانيه در صورت توافق در بر خواهد داشت، آنها به هيچ‌وجه نمي‌توانند اجماع جدي عليه ما كسب كنند، و در صورت ايجاد انسجام نسبي و بروز واكنش‌هاي ناقص، باز هم نخواهند توانست تاثيرات جدي و سرنوشت سازي بر موضوع هسته‌يي شدن كشورمان داشته باشند.»

تنها پس  از 23 روز بعد از «پیش بینی تاریخی» زاکانی، شدیدترین و ظالمانه ترین تحریم سازمان ملل علیه ایران با رای بالا به تصویب رسید.

موضع حسینیان چه بود؟

روح الله حسینیان که برخی او را به عنوان کسی که علی اکبر صالحی را تهدید به دفن در راکتور اراک کرده می شناسند،  با اظهاراتی کاملا متفاوت با امروز با بیان این که «آنچه مبناي تصميم‌گيري امروز ما است، تحولات روز است» گفته بود: «بيانيه تهران قطعا منافع ملي و مصالح ما را تامين مي‌كند.»

حسینیان که از جمله حامیان همیشگی محمود احمدی نژاد است گفته بود:« استراتژي اين دولت استراتژي پيش برنده است و تاكنون دولت ثابت كرده فعاليت‌هاي هسته‌اي را از حالت توقف و تعليق به حالت پويايي و رشد رسانده و از اين به بعد نيز چنين خواهد بود.»

نادران: بیانیه تهران صدور قطعنامه ها علیه ایران را متوقف کرد!

الیاس نادران عضو برجسته اصولگرای مجلس هشتم  با بیان این که « توقف صدور قطعنامه‌هاي بعدي عليه ايران از نكات مثبت بيانيه ايران ،برزيل و تركيه است» تاکید کرده بود: « اثر مثبت ديگر اين بيانيه اين است كه فضا را براي همكاري بين ايران و آژانس و همچنين كشورهايي كه تا امروز مدعي ايران بودند باز مي‌كند و فضاي بين المللي در رابطه با بحث هسته اي ايران به يك فضاي «برد برد» تبديل مي شود.»

توکلی: بیانیه تهران مصالح ملی را تامین نمی کند!

احمد توكلي با انتقاد شدید از بیانیه تهران گفته بود « اين بيانيه تا اينجا، ايران را يك طرفه متعهد مي‌سازد كه كل 1200كيلو اورانيوم 3.5 درصدي خود را از تسلط خويش خارج كند و به خاك تركيه منتقل كرده و تحت سلطه آن كشور قرار دهد بدون آنكه طرف پرمدعاي غربي هيچ تعهدي بسپارد.»

توکلی با انتقاد از سیاست هسته ای دولت احمدی نژاد تاکید کرده بود:« تا همين جا اين پيام به غربيها منتقل مي‌شود كه فشار آنان نه فقط در دولت خاتمي مؤثر افتاد، بلكه در احمدي نژاد هم مي‌تواند مؤثر باشد. اين يك خسارت است. خدايي ناخواسته اگر اين بيانيه اجرا شود، وزن تركيه را در معادلات منطقه‌اي بالا مي‌برد و وزن ما را كاهش مي‌دهد و به دليل عضويت تركيه در ناتو اگر مناسبات ما با تركيه آسيب ببيند از اين حيث نيز ما ضرر كرده‌ايم.»

کواکبیان: تصویب مجلس شرط موافقتنامه هسته ای

مصطفی کواکبیان عضو اصلاح طلب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم از جمله معدود نمایندگانی بود که با نگاه تردید آمیز به بیانیه تهران نگاه کرد: «توافق صورت گرفته فعلا یک بیانیه است و از بیانیه نمی توان به عنوان توافقنامه هسته ای یاد کرد. در صورتی که توافقی در موضوع هسته ای صورت بگیرد باید طبق اصل 77 قانون اساسی پس از بررسی جزئیات کامل آن در صحن علنی به تصویب نمایندگان مجلس برسد.»

سرانجام بیانیه تامل برانگیز تهران: تصویب بدترین قطعنامه علیه ایران

شورای امنیت سازمان ملل متحد در 9 ژوئن سال 2010 (چهارشنبه، ۱۹ خرداد ۱۳۸۹) کمتر از یک ماه از گذشت بیانیه تهران شدیدترین قطعنامه خود علیه ایران را تصویب کرد. قطعنامه 1929 که چهارمین دور تحریم‌ها علیه ایران به شمار می‌رفت با 12 رأی مثبت، دو رأی مخالف و یک رأی ممتنع به تصویب رسید. این قطعنامه ایران را به عدم پایبندی به مفاد قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد و تعهدات آژانس متهم کرد.

ساعت 22 چهارشنبه 19 خرداد 1389 بیانیه ای از سوی دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی منتشر شد. سعید جلیلی در این بیانیه گفته بود:«بسته پيشنهادي جمهوري اسلامي ايران كه بيش از دو سال پيش ارائه شد، بسترهاي مناسبي را براي تلاش و همكاري جامعه جهاني حول نگراني‌هاي مشترك ارائه كرد. اين بسته فرصتي براي تعامل حول موضوعات اقتصادي، سياسي و بين‌المللي بود كه اگر طرف مقابل رويكرد منطقي به آن نشان مي‌داد، فرصت‌هاي مناسبي براي همفكري و حل مشكلات جامعه جهاني فراهم مي‌شد؛ چنان‌كه جمهوري اسلامي ايران سعي كرد با ابتكار و تلاش مستمر برخي از اين موضوعات را در همكاري با جامعه بين‌المللي دنبال كند.»

دوشنبه 24 خرداد 1389 کاترین اشتون به هنگام ورود به لوكزامبورگ جواب جلیلی را این گونه داد: «نامه‌اي به جليلي براي ديدار و گفت‌وگو درباره‌ي مسائل هسته‌يي نوشته‌ام كه در واقع در اين مساله رويكرد هويج و چماق مدنظر است كه هويج منظور گفت‌وگو و چماق منظور اعمال تحريم است.»

 

1717

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 466952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 42
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  255 7
  نهایت درایت سیاسی اقایان زاکانی و نادران و دوستانشون همینه دیگه از اینها توقع بیشتری نباید داشت. اورانیوم ایران رو بدن خارج حتی همین دو کشور هم حق غنی سازی ایران رو به رسمیت نشناسن و بعد حالا تا ببینیم چی میشه اونوقت الان که قرار نیست چیزی خارج بشه، کل دنیا حق ایران رو در غنی سازی به رسمیت شناختن، کل قطعنامه های قبلی رفع شدن، تحریم ها هم در حال برداشته شدن هستند باید کیهان و دوستان دیگر رانت خوار و جیره قطع شده این مواضع رو داشته باشن. باز هم ایول به اقای توکلی هر چند که با خیلی از عقاید ایشون مخالفم اما رویکردشون عادلانه و بر اساس عقاید و تفکرات خودشون هست و چیزی که فکر می کنند منافع مملکت هست نه منافع شخصی و بابک زنجانی و دوستان
 • shahab A1 ۰۴:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  280 4
  باخواندن این خبر فقط می توان ابراز تاسف کرد،نسبت به تفکرات آن دسته ازنمایندگان ملت که منافع شخصی خود رابه مصالح ملی ترجیح می دهند.
 • م.ط IR ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  209 3
  تاريخ بعدا در مورد اين حضرات كاسب قضاوت خواهد كرد ولي ممنون از اين دوستان كه با معرفي خودشون در انتخابات آتي مجلس كار مردم و راحت تر كردند
 • بی نام A1 ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  161 2
  خبرانلاين از دسترس خا رج نشي نگرانتيم
 • احمد رضا A1 ۰۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  151 3
  آقای زاکانی شما که تو مجلس اینقدر وا مصیبتا سر دادی و ملت رو صدا کردی چرا اون موقع حرفی نزدی....البته ما و خدای ما جواب این پرسش رو می دونیم ....برگردید به آغوش ملت صدای مردم رو بشنوید قبل از این که اونا خودشون صداشون رو به گوشتون برسونن
 • محسن A1 ۰۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  158 6
  این قماش نه بیانیه تهران رو فهمیدن نه بیانیه ژنو و برجام رو. فقط دستور میگیرن که با چی مخالفت کنن و از چی تمجید اون موقع دستور حمایت همه جانبه از اقدامات دولت وقت بود حالا دستور مخالفت همه جانبه با اقدامات دولته تنها چیزی که براشون اهمیت نداره منافع ملی و خواسته های مردمه
 • بی نام A1 ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  166 7
  سعید جلیلی با بسته پیشنهادیش منو کشته خخخخخ
 • علی IR ۰۵:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  134 3
  ممنون از تهیه این گزارش. باید هر چه بیش تر سابقه این دلواپسان برای مردم برملا شود.
 • صفورا IR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  101 3
  ای آقا این دوستان تا منافعشون به خطر بیفته مواضعشون تغییر می کنه از خبرآنلاین خواهش می کنم که به روشنگری در این زمینه ادامه بدید و واقعیت های تاریخی را برای مردم یادآوری کنید.
 • بی نام A1 ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  112 5
  تفاوت در اینه که در دوران قبلی 700 میلیارد را غیب کردیم اب از اب تکان نخورد ولی حالا نمیشه.
 • مرتضی IR ۰۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  74 4
  به احمد توکلی نقد جدی دارم اما موضعش در این رابطه هوشمندانه و جالب بوده . . . بقیه که معلوم الحال تشریف دارند
 • بی نام EU ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  66 5
  وقیکه قانون گزاران ما اینگونه رفتار وگفتار داشته باشند وای به حال دیگر مردم
 • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  78 4
  تا سیه رو شود آنکه در او غش باشد ممنون خبرآنلاینی های عزیز یکی از جمله کارهای ارزشمندتان همین یادآوری هاست تا حافظه تاریخی مان گم نشود
 • بی نام A1 ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  72 4
  خدا چجوری میخواد از شما تندروها بگذره که حزب و سیاسی بازیو فدای منافع ملت کردیدو میکنید
 • ميثم بدون شرح IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  89 5
  به قرآن قسم اين بار اگه قرار باشه شما دلواپسان باز ما مردم رو بد بخت كنين چنان زير پا لهتون مي كنيم كه چيزي برا دفن كردن ازتون نمونه
 • بی نام A1 ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  64 4
  بله این آقایان چنان ادعا و طرف مقابل را تخریب می کنند انگار خودشان در زمان قدرت چه گلی به سر مملکت زدند بدتربن شرایط اقنصادی را پر زمان تصدی گری این آقایان دیدیم. تاریخ این اهمال و سیاسب کاری آنان را فراموش نخواهد کرد.
 • بی نام IR ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  87 4
  شرم بر این نماینده های مثلا دلواپس و هم چنین شرم بر مسولین صداسیما که با اینها هم قسم شده اند تا با پول مردم علیه مردم برنامه پخش کنند
 • بی نام IR ۰۶:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  53 3
  خيلي جالب و روشنگر بود
 • علی A1 ۰۶:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  85 2
  دفن کردن در زیر سیمان عجب همدلی و هم زبانی را رعایت کردند
 • امیر اقا EU ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  31 1
  فعتبرو یا اولوالابــــــصــــــار
 • نقی A1 ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  60 5
  دلواپسان رو به خدا واگذار کردیم، همه میدونن علت ساز مخالف زدن این گروه اقلیت و پر سر و صدا و پشت گرم با هر اقدام دولت چه هست
 • امیر IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  42 4
  از ماست که بر ماست.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  65 2
  ماده 669 قانون مجازات اسلامی مقرر نموده : هرگاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یاضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشای سری نسبت به خودیا بستگان او نماید، اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال‌ یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم‌خواهد شد.
 • بی نام A1 ۰۶:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  64 4
  خدایا ما را از دست این دلواپسان نجات بده به تو پناه می آوریم
  • بلب A1 ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
   40 3
   ای کاش ما مردم عادی بازیچه دست سیاستمداران و جناح ها و گروهها نبودیم. از کسی طرفداری که با نیت خالص فقط و فقط بر ای رضای خدا و مردم خدمت می کند. اگه روزی برسه که همه سیاستمداران برکنار و بجای اونها شما خوانندگان سایت را جایگزین کنندٰ به خدا قسم شما هم همان راه آنها را خواهید رفت. برای ما مردم هدفی بالاتر از آبادی و پیشرفت کشور وجود ندارد. انرژی خود را صرف طرفداری از این و آن نکنید. نه چپ نه راست . فقط خدا و مردم و میهن
 • سعید IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  60 2
  ای کاش اسم این 100 نفر را می دونستم
 • بی نام A1 ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  39 3
  حالا اینها شدند مدافع انقلاب ومظام همان زمان اگر رهبری بزرگوار مانع این طرح نمی شد امروز چه میشد معلوم نبود ........
 • بهنام A1 ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  54 3
  گزارش جسورانه و مستند و دقیقی بود که در فضای رسانه ای ایران کمتر دیده میشه.....شکاف در مجلس بعد از تشکیل کمیسیون مسخره برجام به اوج خودش رسیده و تیم افراطی مجلس داره فوتبال رو با دست بازی میکنه و جرزنی میکنه هرچند زورشون به جائی نمیرسه
 • karimi RU ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  49 4
  این آقایان بارها و بارها نشان داده اند منافع شخصی و منافع حزبیشما بخوانید منافع شخصی بر هر چیزی ارجحیت دارد .متاسفانه این گروه از ضعف اطلاعات مردم کمال سوءاستفاده را میکنند. ولی باید این نکته را اذعان کرد که ورود این افراد در عالیترین جایگاه قانوگذاری تنها و تنها به دلیل عدم حضور اکثریت در انتخابات است . و تنها و تنها راه مقابله حضور حداکثری در انتخابات است .یادمان باشد این گروه به عناوین مختلف قصد ناامیدی نردم از حضور حداکثری را دارند
 • بی نام A1 ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  74 1
  آقای زاکانی همیشه این جوری است پیش بینی هایشان آقایان اصلا حقوق بین الملل را نمی دانند واقعا گفته هایشان در سال 89 را با صحبتهای دیروز ایشان کنار هم بگذارند خودشان چی دارد بگویند ؟ آقاجان طرفداری از احمدی نژاد وجلیلی تا کجا ؟؟؟؟ شما که می گویی مجلس ذلت نامه تصویب نمی کند آیا انتقال ذخایر اورانیوممان درآن زمان به یک کشور ثالث اوج عزتمندی بوده ؟؟؟؟؟؟؟ از دل توافقنامه تهران 1929بیرون آمده این هنر دیپلماسی بوده ؟
 • بی نام A1 ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  62 0
  اینان تصمیم گرفته اند تا کشور را به نابودی بکشانند .
 • کریم A1 ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  66 2
  دلواپسان دلواپس منافع خودشان هستنند
 • بهمن A1 ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  43 2
  اگر مردم در مورد مطالب مربوط به رسوائی این به اصطلاح دلواپسان کامنت نمی گذارند به دلیل محدودیت در امکان بروز خشمشان نسبت به این افراد هست. چون رفتار کردار و حرف های بی سر و ته این افراد اعصاب و روان را به هم میریزد و تنها بعضی از کلمات خارج از محدوده لایق پاسخگوئیشان میباشد.
 • رضا.م A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  46 1
  تمام نگرانی دلواپسان این است که افتخارحل مشکل هسته ای وتحریمها به نام دولت اعتدال واصلاح طلبها ثبت ودرانتخابات اینده تاثیرداشته باشد دلواپسان خوب میدانندکه شیرینی وحلاوت این اتفاق تا سالهای سال درخاطرمردم خواهدماند.شمااین رامقایسه کنیدباهشت سال انزوا،تحریم،بی قانونی،اختلاس،وهرج ومرج اقتصادی درکشور وازبین رفتن بیش ازهشتصدمیلیارددلارودراخر اقتصادی بامنفی پنج ونیم درصد.. پس دلواپسان حق دارندبه خاطراینده سیاسی شان تاجای که میتوانندازشیرینی این پیروزی کم کنند.وازتاثیر ان دراینده بکاهند.
 • بی نام IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  37 1
  هرچند پيشينه و انگيزه مخالفان فعلي برجام بر ملت مشخص است اما اين موشكافي و بازگو كردن موضع كاملا متفاوت گذشته اين مخالفان كاري بسيار در خور تحسين است. خيلي لذت بردم
 • میثم IR ۰۷:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  47 1
  واقعاً باعث تعجبه، کاش دیروز به این رویداد در صحن علنی مجلس اشاره می شد. تا به دلواپسان یادآوری شود، که در آن زمان چه امتیاز ارزشمندی داشتند دودستی تقدیم می کردند.
 • بی نام US ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  55 1
  همین خیالبافی ها رو داشتن که به این روز افتادیم
 • روح الله A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  47 2
  چاهکن همیشه در ته چاه خواهد بود
 • بی نام A1 ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  67 4
  از کجا معلوم اینا که با برجام مخلفا از نتانیاهو فرمان نمی گیرن؟آخه مواضعشان دقیقا یک جوره
 • بی نام IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  68 3
  تهدید پیگرد قانونی دارد
 • بی نام A1 ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  5 0
  وقتی اقای روحانی میگوید کاسبان تحریم بیراه نیست چه بسا در سال 89 با کشورهای ی که در بالا اشاره شد وبه خصوص ترکیه وبرزیل قرار دادهای چند ده میلیاری بسته شد که از چوب بستنی ,سنگ پاو الاغ گرفته تا ماشین الات سنگین واردات انجام شد از همین برزیل وترکیه با کلی التماس پژو و رنو وارد کردیم تحت لیسانس
 • علی IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  6 0
  دلواپسان دلواپس ابروی از دست رفته خودشان هستند.