شهرام جزایری چقدر دارایی داشت؟ الان چقدر دارد و مشغول چه کاری است؟ چرا اعدام نشد؟

تسنیم نوشت: شهرام جزایری که افزون بر یکسال است از زندان آزاد شده می‌گوید تنها مدیری در سراسر دنیاست که از بالاترین مرجع قضایی کشورش یعنی دیوان عالی کشور، حکم خوش حسابی گرفته اما این روزها مفلس فی امان‌الله است و مقدار محدودی درآمد دارد.

شهرام جزایری در گفت‌وگو با تسنیم به مسائلی از جمله نحوه برخورد مردم، نظرش درباره مه‌آفرید امیر خسروی و بابک زنجانی، ماجرای مشاوره دادن به مهدی هاشمی قبل از رفتن به زندان، پخش شدن علنی محاکماتش و ... پرداخته که به شرح ذیل است.

در 13 سالی که زندان بودید و چه در حال حاضر، شده انگ مجرم بودن و زندانی بودن، مانع کارتان شود؟

به هیچ وجه. همیشه مورد احترام بوده‌ام ،حتی افرادی که به اصطلاح دشمن اطلاق می‌شوند که حقیقتاً با نهایت احترام با من مخالفت کرده‌اند . حتی قضات رسیدگی‌کننده درپرونده قضایی‌ام که بیش از 40 قاضی بوده‌اند . لذا این موضوع هیچ مانعی برای من نبوده و نیست بلکه درخیلی از موارد ، بعد از آن داستان‌ها و استماع مدافعاتم ، بیشتر مورد قبول و تأیید افراد قرار گرفته‌ام .

چه چیزی باعث شده که مانع نشود؟ چون قطعا خیلی از کسانی که شرایط شما را داشته‌اند، حتی بعد از آزادی زندگی‌شان از هم پاشیده؛ چه زندگی شخصی و چه زندگی اقتصادی.

از نظر اقتصادی که من سال‌هاست متوقف و تعطیل شده‌ام ولی اینکه بگویم شکست خوردم و نابود شدم، این طور نیست. من همه این فراز و نشیب‌ها را لازمه یک بالندگی می‌بینم. همه‌شان مفید هستند. در یک بنگاه اقتصادی گاهی فروش بالاست، گاهی پایین و گاهی هم ضرر می‌کنی. احساس می‌کنم تو این 13 سال ، فروش عشق و احساس در بنگاه اقتصادی‌ شهرام جزایری بسیار بالابوده و هست عشق و محبت فروختم و بنگاهم رومدیریت کردم.

قبلا خارج از کشور هم فعالیت اقتصادی داشتید؟

بله خیلی هم گسترده و جدی .

آیا بازهم قصد داریددر بازار بین‌المللی کار کنید؟

قطعا اگر یک روزی بخواهم یک کار اقتصادی بزرگ و کلان انجام بدهم باید در بازار بین المللی حضور جدی و فعال داشته باشم. شاید اصلا از آنجا شروع کنم. قطعا باید توسعه پایدار را از بنگاه‌های بین‌المللی سراغ گرفت.

برگردیم به زندان.....

قرار شد زیاد به عقب برنگردیم.

آیا در زندان خاطراتی هم نوشتید؟

خیلی در زندان نوشتم. اما نه خاطره . مگر بیکارم بشینم خاطره بنویسم .(خنده) زندان فرصت خیلی خوبی برای مطالعه و نوشتن بود. از قطار زندگی پیاده شدم، راه‌های گذشته و نواقص‌شان را مطالعه کردم. برنامه‌های آینده را با شرایطم انطباق دادم و به نظر می‌رسد که دوران سخت اما بسیار مفید و خوبی بود.

با توجه به تخصصی که در حوزه دندانپزشکی یا اقتصادی داشتید، برای سایر زندانیان چه کردید؟ آیا هیچ وقت از این تخصص‌ها در زندان و واحد حرفه‌آموزی آن استفاده کردید؟

من هرجا هستم و بودم اطرافیانم همین سوالات اقتصادی را از من پرسیده‌اند که چطور پولدار بشوم؟ چطور مشکلات اقتصادیم را حل کنم و سوالاتی از این دست. سوالاتی هستند که اکثر زندانیان در دوران زندان و افراد غیرزندانی هم الان از من پرسیده و می‌‌پرسند. من یک نسخه واحد به همه افراد و اشخاص می‌دهم و آن هم انضباط مالی است. اکثر افراد انضباط مالی ندارند، ادبیات اولیه یک حسابداری و حسابرسی را بلد نیستند. پس چطور و با چه شجاعت و جسارتی می خواهند کار اقتصادی کنند؟ در بنگاه‌های اقتصادی، بخش مالی، حسابداری و حسابرسی، پایین‌ترین سطح ارزش را دارد. نمی‌توانند یک ترازنامه یا صورت مالی بنویسند، می روند بنگاه اقتصادی راه می اندازند! کسی که نمی‌تواند این کار را بکند، چگونه به خودش اجازه می‌دهد که ساختمان‌سازی کند؟ یا حتی یک کله‌پزی داشته باشد؟ باید ابتدا اصول اولیه حسابداری و حساب و کتاب را یاد گرفت که کار سختی هم نیست و بعد وارد کسب و کار شد.

شاید به اعتبار همان اقتصاد مرامی است که بدون علم به این اصول وارد کار اقتصادی می‌شوند.

اگر همان زمانی که وارد یک بنگاه اقتصادی می‌شوید و تخصص مالی ندارید، یک حسابدار متخصص بیاورید و یا خودتان به این امور توجه کنید و سعی کنید که آن را یاد بگیرید، بسیاری از مشکلات حل می‌شود. همان اقتصاد مرامی قدیمی که شما اشاره می فرمایید با چرتکه هایشان ، بهترین حسابداران امروز را درس می دهند.

شما از زندان آزاد شدید و کار اقتصادی هم نمی‌کنید این بنز مدل بالا زیرپایتان از کجا آمده است؟

یکی از دوستانم هدیه داده والبته من نیز در مقابل برای پیاده سازی یک مدل اقتصادی مفید و استاندارد در شرکت‌هایش، به طور رایگان به وی مشاوره می‌دهم که قطعا چندین برابر پول این ماشین می‌ارزد. بالاخره یک ماشین 500 میلیون تومانی چیزی نیست که برای شهرام جزایری خیلی بزرگ باشد درشرایطی که ماشاءالله ماشین‌های مازارتی و پورشه وبنز اس 500 و... با قیمتهای بالای دو سه میلیارد تومان، در کف خیابان های تهران فراوان شده . البته شاید درآینده نزدیک به پولش نیازداشته باشم و بفروشمش!

این ماشین‌ها (پورشه) را دوست ندارید یا اینکه نمی‌خواهید سوار شوید؟

نه پولش را دارم و نه دوست‌شان دارم. اگر این ماشین را سوار می‌شوم، نسبت به ماشین‌هایی که دیگران سوار می‌شوند، خیلی عجیب نیست. ماشین بسیار خوبی است. من هم قبلا همیشه بنز سوار می‌شدم و کافی هم هست و پاسخگوی نیاز من بوده . البته در حال حاضر مشکلات مالی جدی و زیادی دارم و شرایطم سخت‌تر از دوران زندان است. در زندان که بودم همه رفقا کمکم می‌کردند. در تمام 13 سال کسی نیامد بگوید دو زار از شهرام طلب دارم اما از زمانی که آزاد شدم، همه روی سرم ریخته‌اند و توقع دارند. پیامک‌هایشان را می‌توانم نشان بدهم. برخی دوستان برداشت قشنگی از اقتصاد و ثروت ندارند و معتقدند نباید نشان بدهیم که پولدار و ثروتمندیم؛ راه می‌روند و به دروغ می‌نالند در حالی که حساب‌های مالی خودشان و خانواده‌شان پر است. به نظر من اینگونه دروغگویی‌ها، کار زشت و بدی است. حساب های مالی من خالی نیست، لبریز هم نیست. خدا را شکر همیشه یک زندگی خوب وسطح بالایی داشته‌ام. بالاخره سال‌ها زحمت کشیده ام و سال‌ها از عملکرد اقتصادی خودم وشرکت‌هایم دفاع کردم. کاملا قاطعانه ومحکم مدعی هستم "شهرام جزایری" تنها مدیری در سراسر دنیاست که از بالاترین مرجع قضایی کشورش یعنی دیوان عالی کشور، حکم خوش حسابی گرفته . "شعبه 20 دیوان عالی کشور در بند 11 حکم خود به صراحت گفته که خوش حسابی شهرام جزایری و شرکت‌هایش نزد بانک‌ها احراز می‌شود.بروید کاملا دقیق و موشکافانه تحقیق و بررسی بفرمایید اگر کسی در دنیا این حکم مهم و ارزشمند را از دیوان عالی کشورش دریافت کرده لطفا در خبرگزاری خودتان خبررسانی کنید و در غیر اینصورت به سلامت اعتباری احراز شده شهرام جزایری احترام بگذارید.

الان مردم شما را می بینند، می‌شناسند؟

بله.خوشبختانه یا متاسفانه می‌شناسند. بیشتر مردم بخاطرخنده‌های معروفم مرا خیلی خوب می‌شناسند. من همه مردم را دوست دارم. مردم خوب و مهربان هستند و هیچ چیزی بهتر از محبت مردم نیست. البته گاهی هم پشت سر من بد می‌گویند. یاد یک خاطره افتادم. سوار تاکسی شدم و راننده شروع کرد به نالیدن. از آقای کرباسچی گفت و بعد فاضل خداداد و مرتضی رفیق دوست تا اینکه رسید به شهرام جزایری. 

فحش رکیکی داد و گفت« این فلان فلان شده همیشه پول نفت را می‌دزدید، سهم آقایان را می‌داد. آن سال سهم‌شان را نداد ، گرفتند انداختنش زندان . زندانش هم که زندان نبود بیشتر اوقات توی کانادا بود. من هم چند بار رفتم زندان دیدمش" گفتم دیدیش؟" گفت: آره ، گفتم: چه شکلی بود؟ گفت: موهایش بلند و دم اسبی بود، پشت موهایش خیلی دراز و بلند بود. بعد هم توی زندان راه می رفت و به همه دستور می‌داد!!!

گفتم: حالا ببینیش میشناسیش؟ گفت: آره. بعدش شروع کرد به شهرام جزایری فحش دادن.(خنده) عصبانی شدم گفتم آقا همه چی به ما گفتی ما سکوت کردیم، دیگه چرا به خانواده‌ام فحاشی می‌کنی؟ بزن کنار پیاده می‌شم. به جان خودم ، یکدفعه برگشت نگاه کرد و وسط اتوبان نگه داشت. از تاکسی پیاده شد و شروع کرد به بوسیدن سر و صورتم . متأسفانه برخی ها به خاطر مشکلات، بعضی اوقات بدون فکر کردن و به نادرست بعضی حرف‌ها رو از روی معده می زنند!

تاکسی هم سوار می شوید؟

بله. زندگی خصوصی بامزه‌ای دارم.کاملا جالب !!!

الان چند تا بچه دارید؟

ایلیا که بچه بزرگم است و 11سال دارد. ارشیا پسر دومم هفت سال دارد و دخترم نیز پنج سالش است. این سه تا بچه ، همه داروندار و زندگی‌ام هستند. ایلیا با یازده سال ، دارنده مدال طلای مسابقات کاراته قهرمانی کشور و دارنده مقام نایب قهرمانی جهان در بازی‌های بین المللی است و به دو زبان انگلیسی و فرانسه مسلط است. ارشیا و آرنیکا هم آموزش های ابتدایی و ورزش تکواندو رو به بهترین وجه ممکن انجام می‌دهند . الحمدالله فرزندانم ، از بهترین ودلسوزترین عنصر هستی یعنی مادرخوب برخوردارند و از این حیث کارمن خیلی کمتر شده است.

راستی شنیده‌ایم شما پرسپولیسی هستید.

نه پرسپولیسی نیستم ، من خود پرسپولیسم.

پس چرا برای خرید پرسپولیس اقدام نکردید؟

پسرم ایلیا نگذاشت. پسرم مخالف جدی این موضوع بود.

پسرتان استقلالی است؟

شدیداً طرفدار استقلال است.

جوک‌هایی که در مورد شما می‌گفتند را می‌دیدید؟

بله . هنوز هم برایم می‌آید. جالب است؛ آنهایی که حوصله دارند و این جوک‌ها را می‌سازند، خیلی آدم‌های ارزشمندی هستند!

شما هم تحریم‌ها را دور می‌زدید؟ قبول دارید که بابک زنجانی تحریم‌ها را دور می‌زده است؟

متاسفانه امروز بابک زنجانی فردی است که مورد شماتت قرار گرفته است. باید دید آن روز که این رفقا و عزیزانی که در مسئولیت‌ها مستقر بودند، چرا تشخیص دادند مهمترین عرصه زندگی مردم را که نفت بود، در اختیارش بگذارند؟ اینکه کشور در چه شرایطی قرار گرفته بود؟ تصمیم‌گیران کشور چرا و به چه دلیل نفت را خارج از کانال رسمی به دست افرادی چون ایشان قرار دادند، من اطلاعی ندارم. ما اقتصادی‌ها خیلی از مواقع پیش می‌آید که در شرایط خاص برای کالاهای شرکت تصمیمات خاص می‌گیریم. ممکن است شما هم اگر در یک بنگاه اقتصادی ، کالایی داشته باشید که به خاطر تحریم نتوانید آن را بفروشید، مجبور بشوید آن را به افراد خاصی بدهید و ممکن است در حساب کتاب کردن، همه پولتان هم از بین برود. درباره این فرد هم شنیدم که 10 درصد پول فروش نفت را برنگردانده است. تأیید یا تکذیب نمی‌کنم چون صلاحیت اظهارنظر درباره این مطلب را ندارم و اطلاعاتم هم کافی نیست. همه باید به رسیدگی‌های مقام قضایی اعتماد کنیم تا نتیجه مشخص شود. اما چون خودم قربانی بوده ام همیشه همه را توصیه کردم تا قبل از قطعیت رسیدگی‌ها و صدور احکام ، به مرجع قضایی اعتماد کنید و اظهارنظر نکنید.

شما از قبل بابک زنجانی را می‌شناختید؟

او در مقطعی یک فعال اقتصادی بزرگ بوده و افرادی که اقتصاد را در سطح کلان کار می‌کردند گویا، با وی در ارتباط بودند .مثل همه بنگاه های اقتصادی که ایشان را می‌شناختند، من هم او را از دور می شناختم و صرف‌نظر از صحت وسقم عملکرد اقتصادی‌اش شنیده که آدم بسیار مهربان و رئوفی است.

به او مشورت می‌دادی؟

من در داخل زندان به افراد بیرون ، گاهی از طریق تماس تلفن ، مشورت می‌دادم و خیلی‌ها نظرات من را استماع و استفاده می کردند و گاهی هم نه .

نظرتان درباره اعدام مه آفرید چه بود؟

من صالح به اظهارنظردراین باره نیستم. به نظرمن ، حتی نظر شخصی دست اندرکاران قضایی و همه ایرانیان ، این است که نباید موجبی فراهم شود که فردی اعدام گردد. ای کاش این شرایط فراهم نمی‌شد و این اتفاق رخ نمی‌داد که چنین پرونده ای تشکیل و یک نفر اعدام شود! آن قاضی محترمی که این حکم را اجرا کرده ، هم قطعا دوست نداشته یک فرد اعدام شود ، ولی بهرحال موجباتی فراهم شد و ترتیبات قانونی قضایی کشور منتج به آن اتفاق سخت گردید و ما در داخل زندان حال واحوال دست اندرکاران قضایی اینگونه احکام را می دیدیم ، حتی در موارد جنایی ، قضات قلباً ناراحت بودند که فردی اعدام شود اما لاجرم باید قانون اجرا می‌شد. من به عنوان یک ایرانی از خبر اعدام یک فرد ولو محکوم و مجرم و جنایتکار خوشحال نمی‌شوم و مطئنم هیچ‌کس خوشحال نمی‌شود اما اینکه بخواهم اظهارنظر کنم که درست بود یا نه، صالح نیستم.

من یکسری رفقای بین‌المللی دارم که اینها می‌گفتند ما شهرام را می‌شناسیم و می‌دانیم قانون را بهتر از هر کسی می‌شناسد، چون قبل از زندانی شدن مشاور قانونگذار کشور بوده است. می‌گفتند مادامی که شهرام در زندان است ،معلوم است که از سرمایه‌گذاری حمایت جدی نمی‌شود. از طریق تلفن به آنها می‌گفتم آنقدر هم تند حرف نزنید بالاخره من هم جوان بودم و مقداری هم تندروی کردم هرچند هیچ وقت از چراغ قرمز عبور نکرده بودم...

نظرم این است که برای اینکه سرمایه‌گذاری حمایت شود باید بدوا از سرمایه‌گذاری داخلی دفاع کنیم. امثال افراد یادشده قطعا اشتباهاتی که به زعم خودشان جرم نبوده داشته‌اند ولی موجباتی باید باشد که این خطاها مرتب مانیتور و کنترل شود. نظرم این است که وقتی یک بنگاه اقتصادی به پول بزرگ می‌رسد، کشور باید خیلی احتیاط کند. اگر آن فرد چموش بود باید برخوردهای قضایی شود. باور کنید اگر در شرکت‌های من، یک برگ کاغذ پیدا می‌کردند که تخلف در ال سی یا اعتبارات و اسناد بانکی بود، 40 بار اعدام می‌شدم.

آیا این مسئله که مه‌آفرید اصلا ابراز پشیمانی نکرد و خودش طناب دار را به گردنش آویخت، صحت دارد؟

سکوت...

برگردیم به ماجرای فرار از زندان. چگونه از زندان فرار کردین؟ چرا عمان را انتخاب کردین؟

من درباره این موضوع همیشه سکوت کرده‌ام و اصلا علاقه ای ندارم درباره آن حرف بزنم.

واقعا چرا عمان؟ تصور فرار شما به کشورهایی مثل امارات، ترکیه و حتی افغانستانی که پاسپورت آنجا راهم داشتید، قابل تصور بود اما عمان نه.

سکوت...

یعنی واقعیت فرار شما از زندان، آنطور که مطرح شد نبود؟

گفتم اصلاً دوست ندارم آن قبرستان کهنه شکافته بشود . به نظرم بهتر است درباره موضوعی که ضرورت دارد حرف بزنیم.

دادگاه محاکمه شما علنی پخش شد؛ نظرتان درباره پخش محاکمه مهدی هاشمی چیست؟

من درباره این فرد هیچ نظری ندارم. شما از چیزی حرف می‌زنید که نظر مبارک شما یا من به عنوان یک فرد غیرمطلع از شرایط سیاسی قضایی است. من درباره پرونده خودم می‌گویم که رسانه‌ای و علنی شدن آن کمکی به اجرای عدالت نکرد، شاید می‌توانست یه مقدار آرام‌تر باشد. شاید در پرونده دیگری، شرایط طور دیگری باشد .شاید علنی کردن اشکالی نداشت اما دامن زدن رسانه‌ها به پرونده من خیلی آن را سیاسی کرد.

اخیراً مسائلی مطرح شد مبنی بر اینکه شما به مهدی هاشمی قبل از اعزام به اوین برای تحمل مدت حبس مشاوره دادید؟

شب قبل از رفتن آقای مهدی هاشمی به زندان، وکیلش آقای سید محمود طباطبایی که اتفاقاسالهاست وکیل بنده هم هست ، به من زنگ زد و درباره ایشان باهم صحبت کردیم . همین مطلب موجب شد بعدها شایعه‌های بزرگی درست بشه که ...

بعد از گذشت 13 سال، تصور می‌کنید سیاسی با شما برخورد شد؟

دوست ندارم درباره آن صحبت کنم. 13 سال غیر از خودم دیگران را تحمل کردم و از شماها می‌خواهم 20 سال من را تحمل کنید. انشاءالله در 20 سال آینده ازشهرام جزایری خدماتی خواهید دید که قطعا قضاوت‌های عمومی رو به واقعیت نزدیک خواهد کرد

دستگیری شما اقتصادی بود یا سیاسی؟

اطلاع‌رسانی‌های نامناسب قضایی قبل از صدور حکم قطعی، حواشی زیادی درست کرد. ذکر نام برخی افراد، باعث شد حساسیت زیادی ایجاد شود و وقتی هم که حساسیت ایجاد بشه طبیعی است که از رسیدگی های قضایی ازروال عادی خارج شود.

 از تبعات حرف زدنت نگران هستی؟

طبیعتا. وقتی حرف بزنم، این حرف من متر می‌شود و دوست ندارم اظهارنظری نسنجیده بکنم که برای کشور موضوعی درست شود. دوست دارم اگر حرفی می زنم موثر باشد. مردم ومسؤلین ازشهرام جزایری همیشه انتظار داشتند که پخته وسنجیده اظهار نظر کند و بهترین راه دراین مورد کم حرف زدن بوده که اگر از داخل زندان به شما قول مصاحبه نداده بودم و شما هم، پیگیری نمی‌کردید، همین حد هم زحمت نمی‌دادم.

اینکه گفته بودی دوست داشتم در این 13 سال، بارها اعدام شوم، به خاطر شرایط زندان بود یا فشارهای جانبی؟

شرایط زندان شرایط خوبی نیست. بارها گفته ام ، اگر قرار باشد که یک فرد بیشتر از یک سال در زندان باشد، واقعا اگر اعدام شود بهتر است. باورکنین آدم به چشمش چیزایی می‌بیند که حاضر است روزی ده بار بمیره ولی اون موضوعات و نشنود ویا نبیند!!! هنوز هم محکم نظرم همین است. اسلام هم همین را می‌گوید. اصلا مجرمی که قرار است حبس برود ،تبعیدش کنند. خیلی هم کاربدی کرد ، یک دست و یک پایش را قطع کنند. در اسلام مجازات‌ها صریح است.اما زندان فرسایشی وخیلی غیر قابل تحمل است.

برکناری رئیس وقت زندان اوین و سرپرست مجتمع اقتصادی مرتبط با فرار شما بود؟

سکوت...

با بابک زنجانی دیداری داشتید؟

اصلا. اما اینکه بعضی‌ها مطرح کرده بودند که بابک زنجانی زندان نبوده و یا بیرون است ، دروغ محض است و صحت ندارد.

واقعا می‌شود یکسری وسایل خاص مثلاً ساز مورد علاقه فردا را وارد زندان کرد؟

بله. مشکلی ندارد ، اگر هماهنگ شود و موافقت کنند، مشکلی ندارد در واحد فرهنگی زندان امکان پذیر است نه داخل بندها.

الان ساکن زعفرانیه تهران هستید؟

بله . صبح‌ها بعد از پیاده‌روی به دفتر دوستانم می روم. چند ساعت با دوستانم هستم و اگر نیاز به کمک فکری اقتصادی داشته باشند ، به آنها مشورت می‌دهم. بعد بیشتر اوقات با پسرانم یا دخترم ، به تفریح و خرید می‌رویم. ناهار معمولا با دوستان هستم . شب هم به خانه می‌روم.

سال 80 شما دارایی خود را 136 میلیارد اعلام کرده بودید.

160 میلیارد بود اما در ارزیابی‌ها 45 میلیارد تومان تقویم شد و همه اموال شرکت‌هایم را بابت تسویه بدهی‌هایشان، در قالب ردمال حکم کیفری دادم.

الان چه قدر سرمایه دارید؟

الان مفلس فی امان‌الله هستم. فعلا از دوستانم کمک می‌گیرم. مشاوره‌هایی به برخی می‌دهم و مقدارمحدودی درآمد دارم. برخی پیش من می‌آیند و درخواست مشاوره برای سرمایه‌گذاری دارند و من هم نظر می‌دهم.

همه هم به سود رسیده‌اند؟

خیر. بعضی با من مشورت داشتند اما نظر من را اجرایی نکرده‌اند وکارخودشان را انجام دادند. گاهاً هم متضرر شدند اما من دربخش خصوصی شرکت داری، به درجه ای از اجتهاد اقتصادی رسیده‌ام که نظراتم برای یک بنگاه ، درصورت اجرا زیان به بار نیاورد .

هزینه ماهانه شما چقدر است؟

هنوز وارد تعیین رقم نشده‌ام . من هنوز چندین خانواده را مدیریت می‌کنم و هزینه‌های خانواده زندانیان هم‌بندی‌ام هم به آنها اضافه می‌شود و خلاصه خودم یتیمم و کلی هم یتیم دارم. به دلیل محدودیت کاری ودرآمدی ، مجبورم اوضاع را با هزار زحمت و دردسر کنترل کنم اما خداروشکر ازاین موضوع خیلی راضی‌ام که خداوند به من توفیق داده که همیشه نوکر باشم.

برنامه اقتصادی برای خودت داری؟ تمام این خانواده ها را با برنامه ساپورت می‌کنی یا مقطعی؟

برای گذران هزینه‌های ضروری‌ام قطعا برنامه منظمی دارم و و برنامه‌های حمایتی من دایمی‌ست.

هنوز مشغول نوشتن کتاب خاطرات نشدید؟

برخی از من خواستند اما به نظرم فعلا نیازی نیست وضرورتی هم ندارد چون کارهای خیلی مهمی دارم که از نوشتن خاطره با اهمیت‌تر است؛ نمونه‌ش با خانواده و بچه‌ها بودند.

در افغانستان کار اقتصادی می‌کردید؟

نمایشگاه فروش کالا داشتیم. در آفریقا هم 50 نمایشگاه برگزار کردم که خاطراتش را اگر بگویم شاخ در می‌آورید. خیلی سخت بود. کالا می‌فروختیم و معطل می‌ماندیم که چگونه دلارها را به کشور ایران منتقل کنیم.

چرا گفتید با 100 میلیون تومان نمی‌شود کاری کرد؟ آیا کسانی که 100 میلیون ندارند نمی‌توانند خوشبخت باشند یا الکی خوش هستند؟

باید ببینید خوشی را در چه چیزی تعریف می‌کنید. آدم با یک زندگی ساده می‌تواند بیشترین لذت را ببرد. افراد زیادی را می‌شناسم که با صدها میلیارد تومان سرمایه، خوش نیستند و زندگی خوبی ندارند. اما اینکه فکر کنید کسی که از پول و امکانات خوشش نمی‌آید اغراق است، اکثریت افراد امکانات را دوست دارند اما باید ببینید چگونه به دست می‌آید وچگونه هزینه می شود...

اگر جای فردی باشی که تمام دارایی او 10 میلیون باشد چه می‌کنید؟

شکر خدا ...

اگر اعتبار شهرام جزایری نباشد چه می‌کردید ؟

اگر بخواهم با فکر و مغزم بدون نیاز به پول، میتوانم کلی کار کنم و پول بسازم .

در چارچوب ذهنی شهرام جزایری این را می‌توان گنجاند که یک کارمند در کنار شغل خود، به سرمایه‌گذاری مشغول شود؟

خیر. به نظر من فقط همان روی یک کار و یک شغل متمرکز بشوید و آن را به خوبی انجام دهید. حتی اگر کله‌پزی انجام می‌دهید، باید آن را با عشق مدیریت کنید. اصول اولیه اقتصاد ، شناخت و عمل به ادبیات پول و سرمایه است. تمام این حضرات که در کارهای اقتصادی ناموفق بوده‌اند، نتیجه آن است که ادبیات اولیه اقتصاد را بلد نیستند. من می‌توانم صورت های مالی تلفیقی و گزارش حسابرسی و گزارش توجیهی ترکیبی شرکت‌ها را طراحی و بنویسم به نحوی که خیلی از حسابرسان رسمی ومعتمد انگشت به دهان می ‌مانند... ،

درهرجلسه اجرایی دقیقاً می فهمم که نتایج وآثار مالی جلسه اجرایی، درآن واحد کجای صورت مالی شرکت نشسته وچه اندازه این جلسه از نظر اقتصادی برای شرکت مفید بوده درحالی که خیلی از مدیران محترم ، با پایان سال مالی هم این موضوع را تشخیص نمی‌دهند و فقط حساب سازی می‌کنند!!! شاید این یک نعمت خدادای است؛ قبلا فکرمی کردم همه مدیران این کارها ر بلد هستند اما بعداً متوجه شدم تعدادبسیار محدودی هستند که این مسایل را می‌فهمند وشاید تعداد انگشت شماری هستند که می توانند طراحی‌های اقتصادی پیچیده را شخصاً انجام بدهند.

الان به نمایندگان مجلس یا مجموعه‌های دولتی هم مشاوره می‌دهید؟

بله. اما خیلی محدود و فقط به صورت غیر رسمی. چون واقعا می ترسم برایم دوباره دردسر شود.

شما از رانت اطلاعاتی استفاده کردید؟

این را در دادگاه از من سوال کردند و گفتند شما از رانت اطلاعاتی استفاده کردین. گفتم یعنی چه؟ گفتند شما می‌دانستید قرار است چه قانونی تصویب شود. من هم در جواب گفتم عجب بابا ، من خودم حسب وظیفه قانونی‌ام که مشاور فنی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بودم، باید در خیلی از موارد برای تصویب یک قانون، نظر مشورتی مؤثر می دادم و چه نیاز است که بخواهم از رانت اطلاعاتی استفاده کنم.

آن زمان که مشاور کمیسیون بودید؟

بله.

۴۷۴۷

کد خبر 469108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 62
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 98
 • یه نفر EU ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  آقا سیزده سال زندان بوده و یکی از بچه‌هاش یازده سالشه؟ عجب
  • بی نام IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   بهتره ذهنتو پاک کنی مهندس تو زندان ایران بوده وهرزندانی میتونه ملاقات شرعی داشته باشه افتاد؟چقدشماها فضولید؟
  • بی نام IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   126 5
   عزیزم زندان رفته، عقیم نشده که
  • احسان A1 ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   99 7
   زندانی ها می تونن با همسراشون قرار شرعی داشته باشن
  • بی نام IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   70 6
   مرخصی میرن خب...
  • بی نام A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   50 4
   ملاقات شرعي داشته
  • بی نام A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   62 8
   تمام زندانیان ملاقات خصوصی دارن.خجالت بکشید
  • نفر بعدی A1 ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   35 3
   خب که چی؟.. مرخصی که میومده که...
  • بی نام FR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   39 3
   تو زندان این امکان رو برای زندانی و همسرش فراهم می کنند تا با هم در خلوت باشند...پس چیز عجیبی نیست
  • رایان IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   36 3
   بیشتر دقت کن دوست عزیز اون دوتا بچه اشم 7 و5 سالشونه...ینی همه بچه هاش تو دوران زندان ایشون بدنیا اومدن...
  • احمد IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   30 2
   حقوق زندانی ها رو مطالعه کن متوجه میشی
  • بی نام A1 ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   30 3
   ملاقات شرعی داشته دیگه چیز عجیبی نیست زندانیای زیر هشتی هم میتونند درخواست کنند
  • بی نام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   69 9
   11 , 5, 7
  • بی نام A1 ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   خب زندانی ها حق دارند با هسرانشان ملاقات خصوصی داشته باشند. این کجاش عجیبه؟؟؟؟؟؟
  • بی نام IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   83 17
   همۀ بچه هاش زیر 13 سالند
  • بی نام IR ۱۰:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   18 2
   عجب نداره برادر . قوانين زندان ها رو نمي دونيد لابد
  • عباس IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   14 2
   ایشان هر 3 بچه اش را خدا در زندان داده در زندان ملاقات خصوصی ام داریم و میتوانی با همسرت ملاقات داشته باشی
  • بی نام A1 ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   28 7
   11 ساله 7 ساله و 5 ساله حالا ایشون واقعا زندان نبودند یا... . در کل 13 سال ملت سر کار بودند وگر نه فرار از زندان به تنهایی کلی مجازات داره چه رسد به تخلفات اقتصادی و...
  • بی نام CH ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   45 12
   تو کل این متن فقط همین موضوع براتجای سوال بود؟ همه زندگیمون شده فضولی او مسائل شخصی افراد
  • masoud azarakhshi A1 ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   30 3
   به زنداني قاتلش هم مرخصي ميدن ايشون كه ديگه جاي خود داره
  • بی نام EU ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   31 3
   زندانی بوده گروگان که نبوده که همسرشو نبینه
  • یه نفر دیگه IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   37 4
   آقایه عزیز مملکت قانون داره زنش هم حق و حقوقی داره دیگه اینقدر کافر نباش
  • بی نام A1 ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   23 3
   مرخصي مي دن عزيزم مگه نمي دونستي
  • عشقی GB ۰۲:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
   25 8
   کجای کاری عزیز ، امروز عصر اینترانت است و خیلی از کارها با اینترانت انجام می گیره .
  • بی نام IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
   19 2
   چرا همه به این دوستمون بد و بیراه گفتین؟ ایشون منظورش این بوده که شهرام جزایری زندان نبوده. نه داداش. بوده. اما زندانیا ملاقات شرعی دارن
 • رضا A1 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  73 2
  بنز 500 میلیونی زیر پاشه، میگه وضع مالیم خوب نیست. ما هم ارزوی پراید داریم
 • ali A1 ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  55 7
  جریان تاکسیه مطمئنم دروغه . میگه مفلسم بعد بنز 500 میلیونی زیر پاشه در ضمن کسی که به یتیما کمک می کنه نمیاد جار بزنه
 • امیر A1 ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  16 2
  خب این بعنی دو سال که از زندانش گذشته مرخصی گرفته اومده خونه
 • بی نام A1 ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  50 3
  واقعا چه آدم مظلومیه دلم سوخت بیچاره چقدر در این مصاحبه مظلوم نشانش دادید شما خبر آنلاین چند گرفتین تا گریه .....
 • بی نام IR ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  46 3
  این خبر در جهت تطهیر جزایری بود
 • فرید A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  13 37
  دمش گرم من دوسش دارم
 • بی نام A1 ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  20 13
  هیچ ثروتی انباشته نمیشود مگر انکه در کنارش حق مظلومی پایمال شده باشد یعنی اصل اموال را با جریمه از ایشان گرفتند باز سرمایه داره ؟؟؟؟؟
 • saeid IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  48 4
  آرزوی من داشتن یه ماشین حتی پیکان مدل 65 است تا بتوانم برای یکبار که شده همسر و سه فرزندم رو سفر ببرم، اونوقت بعضیها.........
 • بی نام IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  38 3
  برخلاف تیتری که زدید آخرش نگفتید چرا اعدام نشد؟
 • بی نام A1 ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  36 9
  lمشاور اقتصادی و 500 میلیون ... من دکتری تخصصی دارم از بهترین دانشگاه کشور ، در پروژها به من ساعتی 25 هزار تومان برای مشاوره می دهند اونوقت ایشان ......
  • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
   34 7
   لابد مشاوره های بدرد بخوری نمیدین
 • بی نام IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  11 13
  چقدر دوست داشتنی ، به فکر کشور ، قانع ، دانا
 • بی نام A1 ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  39 10
  آقا همیشه مورد احترام بوده از سوی زندان و دادگاه و .... الان هم که قصد فعالیت گسترده دارد .... آیا این تهدید کننده اخلاق در جامعه نیست که چنین فردی که خیلی ها را به خاک سیاه نشانده مثل یک قهرمان بخندد شما هم با او مصاحبه کنید وا آسفا از اینهمه تفکرات سهل انگارانه ..
 • بی نام A1 ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  133 8
  مصاحبه بیشتر تبلیغاتی به نظر می رسید.......
  • بی نام IR ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
   13 4
   ... و خيلي چيز هاي ديگر بنظر مي رسيد. و عجيب تر اينكه به جز ايشان اين همه مدرسه فني و عالي و غيره يك نخبه ديگر اقتصادي ندارد؟ اين تاكيد عجيبي كه خود ايشان روي خبره بودن مي كند جالب است آن هم با مدرك دندانپزشكي و عضويت فني در كميسيون اقتصادي مجلس كه اتفاقا خودش مي تواند نوعي رانت باشد. اما عجيب تر از همه چيز اينكه اين مصاحبه نسبتا بي خاصيت را كدام خبر گزاري انجام داده است؟ بنابراين و بطور كل پرونده ها و اشخاصي از اين دست هزار علامت سوال ايجاد مي كنند و عجيب است . اما آنچه مسلم است اينكه او يك فرد ايراني است و اگر جرمي مرتكب شده مجازاتش را هم ديده است و فعلا خلاص و مفلس في امان الله به تعبير خودش.
  • علی A1 ۰۵:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
   11 16
   من به حسابداری در زندگی اعتقاد دارم واین فقط منحصر به کسب و کار نمیشه.ضمنا چرا باید توی زنگی مردم سرک کشید . ایشون ادم موفقیه ولی گاهی یک اشتباه کوچیک ادمارو به چالش میکشه.
 • اکبر A1 ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  27 1
  نهان گشت کردار فرزانگان، پراگنده شد نام دیوانگان. هنر خوار شد جادویی ارجمند، نهان راستی آشکارا گزند.
 • بی نام A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  28 9
  یکی از دوستانم هدیه داده والبته من نیز در مقابل برای پیاده سازی یک مدل اقتصادی مفید و استاندارد در شرکت‌هایش، به طور رایگان به وی مشاوره می‌دهم که قطعا چندین برابر پول این ماشین می‌ارزد. این همه متخصص و فارغ التحصیل بهترین دانشگاهها هستند انوقت به شما 500 میلیون داده تا مدل اقتاصدی بهش بدی کلا همه ما سرکاریم
 • رضا A1 ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  47 3
  در دوران نفتي ادبيات كلا تغيير كرده است .مفلس يعني كسي كه بنز پانصد ميليوني سوار ميشود خانه اش ز عفرانيه است و درامد چند ده ميليوني داره كه هم خرج خانواده خودش را ميده هم خانواده هاي تحت پوششان .لطفا در تجديد چاپ فرهنگ معين باز نگري شود
 • بی نام IR ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  33 3
  وقتی مصاحبه کارآفرینان و تلاشگران و خبرگان رو میخونم و کنار این مصاحبه قرار میدم نمیتونم به خودم بقبولانم که ایشون از هیچ رانتی استفاده نکرده باشه
 • بی نام IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  71 1
  خيلي دلم براي شهرام سوخت. آدم ساكن زعفرانيه باشه و ماشین بنز 500 میلیون تومانی زير پايش باشه بعد هم بگه مفلس فی امان‌الله هستم.
 • بی نام IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  12 27
  بنظرم آدم باحالیه، شخصیت محکم و ساختارمندی داره ... اما بد شانس
 • بی نام A1 ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  20 8
  زندان؟ این آقا زندان کجا بوده همه ما سرکاریم. فقط فرار ازقانون کلی مجازات داره ولی کو مجازات؟ سه تا بچه اون هم زیر 13 سال
 • رامین IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  27 5
  آره مثلا این یارو زندان بوده و مثلا متنبه شده و مثلا الان به سختی روزگار میگذرونه،شما راجع به مردم چی فکر میکنید،این یارو حتی آدرس زندان رو هم بلد نیست
 • بینام A1 ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  11 39
  اینا سرمایه های مملکتند شاید در امریکا بودند بیل گیتسی یا جف بیزوزی یا استیو جابزی برای خودشان بودند
 • بی نام A1 ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  26 4
  منم از این دوستا میخوام که بهم یه بنز 500میلیونی کوچولو کادو بده با روبان قرمز کسی باهام دوست می شه؟ در ضمن الان مفلس فی امان الله هستم.
 • بی نام RO ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  8 25
  دمش گرم
 • طاهر IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  27 2
  کاری به شهرام ندارما . کلی مخوام بگم. در باره ایشون هم هیچ قضاوتی نمی کنم ولی تو این مملکت اعدام که مال هر کسی نیست.
 • منظر A1 ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  10 3
  مشکل کشور ما این هست دیگه بجایی استفاده از تفکر ادمهای با استعداد ,به چالش میکشن بخاطر عدم ثبات مدیریتی در پستهای بالا البته قضیه برمیگرده به ریشه ضمنآ نمیشه بعضی مسایل را مطرح طرح سکوت بهترین راه است
 • سپهر A1 ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  12 21
  برای ایشان آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. ای کاش این امکان فراهم می شد تا در کنار کلاس های تئوری که در دانشگاهها تدریس می گردد از تجربیات و مدل های عملی این نخبگان هم استفاده می شد.
 • بی نام A1 ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۶
  28 4
  چه قیاس مع الفارقی . بیل گیتس و ایشان نه هر گردی گردوست
 • بی نام A1 ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  33 0
  بعد از خوندن متن سوالي به نظرم رسيده: ايشون كه مشاور كميسيون اقتصادي مجلس بودند، پس چرا اين همه استعداد و نبوغ خود را براي رفاه هموطنان بكار نبرده‌اند؟
 • بی نام IR ۰۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  21 7
  آقاي جزايري آيا مي توانيد يك سايت راه بيندازيد و به كارآفرينان جوان مشاوره هاي اينترنتي بدهيد؟ آيا حاضريد تجارب خود را در يك كتاب در اختيار اين كارآفرينان قرار دهيد؟ ممنون
 • سلیمی IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  6 8
  اگر وقت داشتید به ما هم یک مشاوره کاری بدهید
 • بی نام IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  23 6
  مفلس فی امان الله ..... چه کلمه غریبی کسی که توان خرید یک تیم فوتبال را به مبلغ 400میلیارد تومان را دارد اما به خاطر استقلالی بودن فرزندش این معامله را نکرد . کسی که 400میلیارد برایش پولی نیست ایا مفلس است؟؟؟؟؟؟؟ کسی که منزلش ویلای2000 متری زعفرانیه است مفلس است؟؟؟؟؟؟ تازه معنی مفلس را فهمیدیم
 • بی نام A1 ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۷
  5 8
  lمملکت قانون دارد وقرار نیست با هوسهای هرکسی یکی اعدام ویا از اعدام نجات پیدا کند.
 • حسن زینلی صالح آباد A1 ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۸
  4 0
  با سلام دولت اسلامی کاری کند اختلاف طبقاتی در حد منطقی باشد. کی باید این شکاف بسیار فاحش را کنترل کنیم با این اوصاف هر چه بیشتر چشمانمان میبیند اختلاف طبقاتی بیشتر رزمنده ای که جانش را در طبق اخلاص گذاشت برنامه ریزان اقتصادی کی به اندازه یک توپ فوتبال برایشان ارزش قائل شده اند حال بخواهیم کسی نباشد که هدیه پانصد میلیون تومانی کمترین هزینه هایش باشد خانوارهایی که به نان شب محتاجند کم نداریم بعضی وقایع نوشته شده در رسانه های نوشتاری اشک انسان را جاری مکند کاری هم از دستم برنمی آید ....انشاءالله خداوند همگی را هدایت و عاقبت بخیر دنیا و آخرت شویم